رضایی: کشور نیاز به قیام اقتصادی دارد.


به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور در همایش فرصت ها و چالش های استان خوزستان، اظهار داشت: دانشگاه شهید چمران اهواز هم قبل از انقلاب و هم در دفاع مقدس نقش موثری داشته است. اصولاً مدارس و دانشگاه ها نقش تعیین کننده ای در دفاع مقدس داشته اند.

وی گفت: امروز در یک رویداد دیگر و یک جنگ اقتصادی و یک جهش اقتصادی هستیم. سوال این است که دانشگاه های ما چه نقش تاریخی در این رویداد می توانند داشته باشند؟ چگونه می‌توان از اتاق‌های فکر، پژوهشگران، اساتید و دانشجویان در این سومین رویداد بزرگ انقلاب اسلامی استفاده کرد؟

وی ادامه داد: ملت ایران سرشار از افتخارات، دردها و مصائب بزرگ است. همه می دانیم که تا 300، 400 سال پیش ایران جایگاه بسیار برجسته ای در بین ملت ها داشت و اقتصاد شگفت انگیز و جغرافیایی دو برابر امروز بود، اما قبل از انقلاب در آن سال ها مثل یخ بودیم. ذوب شده بود سمرقند، بخارا، هرات کجاست؟ تجارت بزرگ در جاده ابریشم کجا بود؟

رضایی گفت: در این دوران علما، دانشمندان و مجاهدان بارها تلاش کردند تا خاستگاه ملت ایران را بیابند و سنگ بعدی را بر این مبدأ بگذارند و معماری جدیدی بسازند تا از ایران به شکوه و عظمت بازگردند. گذشته.» برای به دست آوردن. اما موفق نشدند انسان شوند.» بزرگی به نام امام خمینی (ره) پیدا شد و او را تعیین کرد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: این ابزار این پتانسیل را دارد که ایران را به یک قدرت بزرگ تبدیل کرده و در آینده به یک عرصه اقتصادی توسعه یافته تبدیل کند. این ابزار امروزه به قدری قدرتمند است که به مدت 43 سال آزمایش شده است. از قیام و جنگ گرفته تا محاصره اقتصادی. سربلند بيا بيرون

وی افزود: این حماقت آمریکا و اروپاست که هنوز نفهمیده اند باید این قدرت را بپذیرند و راهی جز این نیست. رها کردن ملت ایران در امنیت و توسعه جهانی جبران ناپذیر است.

رضایی با اشاره به تحولات منطقه در سال‌های اخیر و نقش ایران در این تحولات گفت: به آب‌های رم انداخته شد و تمام شد.

وی افزود: آنگاه خواهند آمد و قهرمان ملی این رویداد بزرگ را علیه تروریسم ضد بشری خواهند کشت. آیا امنیت و توسعه جهانی بدون نقش ملت و دولت ایران امکان پذیر است؟ ممکن نیست.

رضایی یادآور شد: چرا با مذاکرات برجام موافقت نمی کنید؟ چرا حاضر نیستید آنچه را که امضا کرده اید بپذیرید؟ این نظام و این بنیاد آزمون خود را داده اند.

وی تصریح کرد: هدف همه تلاش آنها این نیست که پس از سیاست و امنیتی که اقتصاد ایران را شکل داده سنگ بعدی را بسازند. در داخل و خارج با تداوم سنگی این بنا مبارزه می کنند.

رضایی خاطرنشان کرد: تحریم های اقتصادی یکی از آن سلاح هاست اما تنها نیست. آنها یک فرمول سوزان پیدا کرده اند که اعتماد به نفس را سرکوب می کند.

وی ادامه داد: دوران قاجار و پهلوی بیش از آنکه نفت ما را بگیرد و خاک ما را تکه تکه کند، اعتماد به نفس و نوآوری را در این مملکت از بین برد و حتی بعد از انقلاب هم دیدم برخی از دولت های به ظاهر دلسوز بدون آمریکا می گویند. “ما هیچ کاری نمی توانیم بکنیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: تاثیر روانی این نوع رفتارها که به تنهایی نمی توانیم آن را تحمل کنیم، بزرگترین خیانت به ملت ایران در تمام طول تاریخ بود، چیزی فراتر از بازگشت نفت بود.

وی افزود: کلید نابودی و سرکوب ایران، از بین بردن نوآوری، خلاقیت، اعتماد به نفس و ابتکار است، اما خدا را شکر که با همه زخم هایی که بر پیکر ما ایرانی ها زده است، جوانان و اندیشمندان به سمت جلو حرکت می کنند. برو جلو.”

رضایی با اشاره به اهمیت حضور دانشگاه ها در اداره کشور گفت: امروز به شدت نیازمند کمک دانشگاه ها به اداره کشور هستیم. کنفرانس امروز نسبت به سال های گذشته پیشرفت چشمگیری در بحث، پیشنهاد و بحث داشته و جای خوشحالی دارد.

وی افزود: در مجموع هفت تا 11 نفر از افرادی که بیشترین تلاش را کردند و بهترین مقالات را در این همایش ارائه کردند باید شناسایی و به من معرفی شوند. یک کمیته توسعه در تهران تشکیل شود تا از مشاوره آنها استفاده شود و از استاندار هم می خواهم در برنامه ریزی اقتصادی با این گروه مشورت کنند.

معاون رئیس جمهور گفت: ما نیاز به قیام دیگری به نام قیام اقتصادی داریم، همانطور که در جنگ و انقلاب انجام دادیم. مقام معظم رهبری در ۱۴ خرداد فرمودند مردم باید در اقتصاد ظهور کنند. کجای دنیا همه مردم به جای دولت در جنگ شرکت می کنند؟ در ایران اتفاق افتاد.

رضایی گفت: کجای دنیا دولت در صحنه است و مردم از نظر اقتصادی عقب مانده اند. اگر مردم ما از پس جنگ و انقلاب برآیند، چگونه از پس اقتصاد بر نمی آیند؟

وی افزود: مهم ترین چیزی که در دولت مردمی برای خود بیان کرده ایم این است که در بین شما تنها تردد نکنیم. سوال بعدی ما این است که چگونه به اقتصاد کمک می کنید؟

معاون رئیس جمهور گفت: همراهی دولت با مردم مهم است اما مهمتر از آن همکاری مردم در جهش اقتصادی و قیام است. مردم باید با جهش اقتصادی قیام کنند.

رضایی با اشاره به فرصت های استان خوزستان گفت: در استان خوزستان فرصت های زیادی وجود دارد، همچنین مشکلات متراکم زیادی وجود دارد. این فقط یک مشکل نیست، فرصت های زیادی در سراسر کشور وجود دارد.

ایران یکی از استثناهای دنیاست و می تواند نه تنها از تولید بلکه از تجارت نیز بهره مند شود. تجارت و تولید می تواند دو برابر سایر کشورها برای ما ثروت ایجاد کند و یکی از آنها در خوزستان است. موقعیت استان خوزستان در شمال خلیج فارس به معنای بخش مهمی از تجارت جهانی است. اینها فرصت های مهمی هستند.

وی گفت: از نظر تولید در استان خوزستان با مشکلات جدی مواجه هستیم اما فرصت های زیادی هم داریم. ما محصولات پتروشیمی را تولید می کنیم و به صورت خام به دنیا می فروشیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: بیش از 6 تا 7 هزار محصول پایین دستی از این مواد در دنیا ساخته می شود، بنابراین علاوه بر ساخت پتروشیمی ها باید 10 برابر بیشتر در صنایع پایین دستی آن سرمایه گذاری شود.

او گفت: «ما سخت کار می کنیم، اما کار آسانی را که ثروت بیشتری دارد، از دست می دهیم. پژوهشگران و دانشگاه ها می توانند بیایند و راه حلی پیدا کنند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: تفاوت استان خوزستان با خراسان رضوی و اصفهان در این است که اقتصاد این استان ها خصوصی تر است اما اقتصاد خوزستان دولتی است که باید فکری برای آن بکند. البته این مشکل جنبه تاریخی دارد.

رضایی گفت: ما معمولاً 100 سال پیش عشایر بودیم و بدون اینکه تجارت به طور طبیعی متولد شود، یک بار کارگر نفت یا کارمند دولت شدیم. این یک موضوع تاریخی است و فقط برنامه ریزی نیست، بلکه خوزستان باید در نهایت از اقتصاد دولتی به اقتصاد مردمی برود.

وی گفت: بیشتر بنگاه ها به دلیل کوچک بودن، دسترسی به بانک ها، مسائل حقوقی، روابط پیچیده اقتصادی را نمی شناسند و نیاز به حد وسط دارند.

انتهای پیام/