روسیه: وعده آمریکا برای معافیت مواد غذایی از تحریم ها محقق نشد.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در گفت و گوی تلفنی با «آنتونی بلانکن» وزیر امور خارجه آمریکا گفت: وعده آمریکا برای معافیت مواد غذایی روسیه از تحریم ها محقق نشده است.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که لاوروف تلفنی با بلانکن در مورد اجرای توافق نامه عبور غلات اوکراین از دریای سیاه گفتگو کرده است.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که دیپلمات‌های ارشد دو کشور درباره این موضوع «به تفصیل» گفتگو کرده‌اند. لاوروف با انتقاد از پیچیده شدن موضوع از سوی آمریکا گفت: وعده های آمریکا مبنی بر ارائه معافیت های کافی برای محصولات غذایی روسیه هنوز محقق نشده است.

آنتونی بلانکن همچنین به لاوروف درباره تلاش برای الحاق بخش‌های بیشتری از خاک اوکراین به روسیه هشدار داد و تاکید کرد که “جهان سرزمین‌های ضمیمه شده را به رسمیت نمی‌شناسد” و “در صورت اتخاذ چنین اقداماتی علیه روسیه، اتهامات بیشتری اعمال خواهد شد.” “

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که لاوروف به بلانکن گفت که اهداف روسیه در اوکراین “به طور کامل محقق خواهد شد”.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به سی ان ان گفت که این تماس تلفنی ظهر پنجشنبه به وقت واشنگتن انجام شد و حدود 25 دقیقه به طول انجامید.

روسیه در 5 مارس (24 فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز پس از آن صورت می گیرد که مسکو به طور رسمی استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، هدف از عملیات نظامی کشورش را «نازی زدایی» اوکراین و «نازی زدایی» اوکراین اعلام کرد.

روسیه همچنین اعلام کرده است که اوکراین به تعهدات خود بر اساس توافقات مینسک که در سال های 2014 و 2015 برای حل مناقشات جدایی طلبان و کیف توافق شده بود، عمل نکرده است.

ساعاتی پس از حمله روسیه، اوکراین اعلام کرد که تمامی روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده است. در واکنش به اقدام نظامی روسیه، کشورهای غربی در چندین نوبت از تحریم اکثر موسسات مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو خبر داده اند و از جمله برخی از بانک های این کشور را قطع کرده اند. سامانه پیام رسان بانکی سوئیفت.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.