زنان عاشورا وارثان رسالت زینب(س) هستند/ داستان دعای فدای زنان


به گزارش خبرگزاری فارس از نیشابور، روستای فدیشه یکی از معدود نقاط کشور است که در آن سنت اقامه نماز توسط زنان با شکوه فراوان انجام می شود. اما تعزیه پرشور این روستا در روز عاشورا برگزار می شود. اما بعد از دیدن تعزیه خوانی زنان فدیشه، امروز به فدیشه آمدم تا تعزیه خوانی زنان را در تسویی حسینی ببینم و بشنوم. چه رحمتی! انبوهی از زنان و دختران از سراسر جهان برای تماشای تعزیه به مسجد جامع می آیند.

قابل توجه در این رویداد عدم حضور مردان است. در میان این انبوه زنان، حتی یک مرد، حتی یک پسر را نمی توان دید. امروز زنان فدایی عزادار زینب(س) و زنان حرم و مادران و خواهران شهدایی هستند که با قاب عکس فرزندان و برادران شهیدشان در مقابل این جمعیت ایستاده اند. .

با جمعیت وارد مسجد جامع فدیشه می شوم و مانند زنان شروع به خواندن می کنم. در واقع از گذشته تا امروز جلسه اصلی تعزیه در صبح روز تاسیه است و تعزیه خوانی بانوان پیش درآمدی برای تعزیه عمومی در صبح و بعد از ظهر عاشورا است.

به گفته بانوان حاضر در این مراسم، در گذشته تنها مراسم تعزیه خوانی بانوان در روز شهادت حضرت علی (ع) و روز عزاداری برگزار می شد، اما امروز مجلس عزاداری از 2 افزایش یافته است. در اربعین امام حسین (ع) به غیر از بیش از 5 جماعت و تعزیه، تعزیه، شهادت حضرت رقیه (س) و سایر ائمه نیز برگزار می شود.

تعزیه خوانی در مسجد جامع فدیشه آغاز می شود. فضای داخل مسجد معطر به عطر گلاب و توجه حاضرین است. این مراسم رسمی و باشکوه توسط بانوان فهیم و متدین روستا معروف به مالان برگزار می شود. 6 زن محجبه و محجبه در رأس مجلس عزاداری می نشینند و مراسم عزاداری با قرائت شخصیت امام حسین توسط زنی آغاز می شود. زمانی که این 6 قاری زن دختر خردسال بودند در این مجالس تعزیه خوانی در روز نهم محرم در نقش رقیه (س) و سکینه (س) و دختران حرم نقش آفرینی کردند. نسل بعدی.

6 فدایی تعزیه خوان اشعار تعزیه و وفات امام حسین (ع) را به صورت دیده بان می خوانند. قاریان در ادامه به ترانه‌های هجرت امام حسین(ع) و امام اهل بیت(ع) در میدان کربلا و صبوری زینب(س) در حوزه نینوا پرداختند. می گویند ماموریت یک زن خواهر و مادر، خاله و دکتر است.

تعزیه خوانان با این صدای خوش، رقیه دختر سه ساله امام حسین (علیه السلام) را به همراه پدرش وداع می کنند. سپس شرح خداحافظی سکینه را خواند. او داستان خداحافظی شهربانو را تعریف می کند. می گویند علی اصغر فرزند 6 ماهه امام حسین است.

تازیه چان اشعاری در مورد ظلم و ستم بر زنان اسحقیه شمر، حرمله و مردم یزید با مهارت فراوان می خواند. ناخودآگاه این قسمت از زیارت عاشورا به ذهنم می رسد. در جایی که لعنت خدا می رسید، شمر، مروان و غیره، زنان فدیشه دعای حسین و اهل بیتش را با لحنی آهنگین، پرشور و تکان دهنده می خواندند و وقایع نهم محرم را با مهارت فراوان نقل می کردند. تعزیه بانوان فدیشه اگرچه از نظر نمایشی، موسیقی و شعری ساده تر از تعزیه مردانه است، اما خلاصه ای از تعزیه عمومی زنان در روز عاشورا است که در حدود 3-2 ساعت به طول می انجامد. تعزیه ای با محوریت وداع با بانوان اهل بیت امام حسین (ع).

رایة الجمیل

زمان وداع با امام حسین (ع) و خواهرش حضرت زینب (س) فرا رسیده است. اینجا جایی است که هیچکس توان تحمل غم و درد و تنهایی و انزوای بانوی کربلا و بار سنگین رسالت حضرت زینب را ندارد. این گردهمایی زنان، بدون حضور مرد کیلومترها، پر از اشک و هق هق است برای صبر خواهری که فردا پیکر بی سر برادرش را در میدان نبرد و بار مأموریتی را که از کربلا به دوش می کشد خواهد دید. سوریه خواهد گرفت . زینبی که در جواب یزید وقتی از او می پرسد در کربلا چه دیدی، شجاعانه می گوید: صحیح الجمل…

زمان وداع با امام حسین (ع) و خواهرش حضرت زینب (س) فرا رسیده است. اینجا جایی است که هیچکس توان تحمل غم و درد و تنهایی و انزوای بانوی کربلا و بار سنگین رسالت حضرت زینب را ندارد. این گردهمایی زنان، بدون حضور مرد کیلومترها، پر از اشک و هق هق است برای صبر خواهری که فردا پیکر بی سر برادرش را در میدان نبرد و بار مأموریتی را که از کربلا به دوش می کشد خواهد دید. سوریه خواهد گرفت . زینبی که در جواب یزید وقتی از او می پرسد در کربلا چه دیدی، شجاعانه می گوید: صحیح الجمل…

مطالعات زنان؛ نشان تعزیه بانوان در فدیشه

از آنچه من می بینم تمام وسایل نمایشی این 6 فدایی فقط 2 علم و شمشیر و صندوق های پارچه ای و عبا و چند چادر عربی است. اما زنانی که این تلاوت ها را می خوانند، نمایش را چنان ماهرانه و ماهرانه به صحنه می برند که صحرای کربلا و خیمه های امام حسین (ع) را به تصویر می کشد. برای این منظور از مصنوعات زنانه علوم سنتی نیشابور که در مجله علم در منطقه نیشابور ذکر شده است در تلاوت یوم تسویه برای زنان فدیشه استفاده می شود. کمبود این مطالعات فمینیستی توجه من را به خود جلب می کند.

یکی از زنان تعزیه خوان در توضیح علوم به من گفت: این علوم ریز و زنانه، علوم خاصی است که از سالیان دور در نیشابور ایجاد شده و در تعزیه های زنانه مانند نماد مجلس است.

وقتی با دقت بیشتری به مطالعات این زنان نگاه می کنم، متوجه می شوم که اگرچه این مطالعات بسیار کوچکتر، کوچکتر و سبکتر از نمونه مرد هستند، اما از نظر شخصیت و مهارت های فنی به کار رفته در آنها بسیار شبیه به مطالعات مردانه هستند. از جانب

هر ساله در سومین روز از ماه محرم، جشن نیشابوری، علمبندی و 2 علم در مسجد جامع برگزار می شود. در واقع این واقعه، یعنی تأسیس علم و انتقال علم به فاطمیه، حکایت از ورود اهل بیت به سرزمین کربلا دارد. و در واقع اقامه علوم در مسجد جامع به صورت نمادین این مکان را به صحرای کربلا و حضور امام حسین (ع) و اهل بیت او تبدیل کرده است و این مهمترین تمهید از نظر تعزیه برای بانوان است. . فدیشا. لذا وداع امام حسین علیه السلام با زنان اهل بیت ذیل این علوم گفته می شود. زیرا این علوم صحنه کربلا و روز عاشورا را تداعی می کند.

آخرین قسمت از تعزیه خوانی زنان فدایی حکایتی است تامل برانگیز از کنیز شما فاطمه زهرا (س) که ننه سیدالشهداء و حضرت زینب (س) امام حسین (ع) در تاریخ روز عاشورا پیامبر صلی الله علیه و آله از او کفن خواست که مادرش فاطمه زهرا علیهاالسلام به او وصیت کرده بود، آن را از چشم خواهرش زینب دور کرد. به وصیت فاطمه زهرا سلام الله علیها که به او فرمود این کفن را در روز عاشورا به فرزندم حسین بده، پول به صندوق می رود تا کفن سیدالشهداء را بیاورد، ولی زینب این را دید. و دانست که زمان شهادت برادرش و فراق از حسین فرا رسیده است. این سنت با اشعار وصفى و لحنى آهنگین به قدرى واقع بینانه توسط این 6 بانوى پارسا خوانده مى شود که به جرأت مى توانم بگویم این از معدود صحنه هایی است که در یک سنت عاشورایی دیده ام که بسیار واقعی است. و قابل اعتماد این مراسم مذهبی با نواختن اذان ظهر از گلدسته های مسجد جامع فدیشه و قرائت دعا توسط بانوان فدیشه در تسویی حسینی پس از نماز جماعت به پایان رسید.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.