سفیر چین در آمریکا: ارتش مانع تجزیه تایوان شد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «کین گانگ» سفیر چین در آمریکا نیز به آمریکایی ها نسبت به هشدارهای پکن علیه واشنگتن در خصوص سفر احتمالی یک قانونگذار ارشد کنگره به تایوان هشدار داده است.

روزنامه رسمی چین «گلوبال تایمز» روز پنجشنبه (امروز) از اظهارات سفیر این کشور در آمریکا و هشدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا درباره سفر احتمالی به تایوان خبر داد.

چین گانگ هشدار داد که اگر کسی بخواهد جزیره تایوان را از چین جدا کند و اصول اساسی چین را به چالش بکشد، ارتش برای حفاظت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور اقدام قاطعی انجام خواهد داد.

به گزارش گلوبال تایمز، سفیر چین در آمریکا در سخنرانی خود به مناسبت نود و پنجمین سالگرد تأسیس ارتش آزادیبخش چین این بیانیه را بیان کرد و نسبت به دخالت آمریکا در امور تایوان هشدار داد. .

به گفته این دیپلمات ارشد پکن، موضوع تایوان همواره مهم ترین و حساس ترین موضوع در روابط چین و آمریکا بوده است. سفیر پکن در واشنگتن گفت: دولت چین برای صلح و ثبات در تنگه تایوان ارزش قائل است و تمام تلاش خود را برای یک اتحادیه صلح آمیز (تایوان و چین) به کار گرفته است.

چین کونگ اعلام کرد که تلاش ها و فعالیت های نیروهای جدایی طلب تایوان برای استقلال تایوان بزرگترین تهدید برای صلح و ثبات منطقه است. وی تصریح کرد: اگر کسی بخواهد تایوان را از چین جدا کند، اگر کسی بخواهد اصل اساسی چین را به چالش بکشد، ارتش چین برای محافظت قدرتمند از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اقدام قاطعانه ای انجام خواهد داد.

گلوبال تایمز در ادامه گزارش خود آماری از تعداد هشدارهای چین به آمریکا در مورد سفر احتمالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور به تایوان ارائه کرد.

بر اساس این گزارش رسانه دولتی، “تنش ها بر سر این سوال در روزهای اخیر تشدید شده است زیرا چین در چند روز گذشته به دلیل برنامه های غیرمجاز نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای بازدید از جزیره.” 6 اخطار صادر کرد. تایوان).

این اولین بار نیست که سفیر چین در آمریکا به واشنگتن درباره موضوع تایوان هشدار می دهد. او طی مصاحبه ای با رادیو ملی آمریکا (NPR) در فوریه سال گذشته هشدار داد که اختلافات بین چین و ایالات متحده بر سر تحولات تایوان ممکن است به جنگ ختم شود.

وی به این رسانه آمریکایی گفت: اگر مقامات تایوانی از اقدامات آمریکا دلگرم شوند و به مسیر استقلال خود ادامه دهند، به احتمال زیاد موضوع منجر به درگیری نظامی بین چین و آمریکا خواهد شد.

اظهارات اخیر سفیر پکن در واشنگتن در مورد تایوان در شرایطی است که رسانه های آمریکایی از اقدام اخیر نانسی پلوسی برای دعوت از دیگر نمایندگان کنگره آمریکا برای بازدید از تایوان با وی خبر داده اند.

بر اساس این گزارش ها، این اقدام زمانی توسط نانسی پلوسی صورت گرفت که فرماندهان ارشد نظامی آمریکا از جمله سفر نانسی پلوسی به تایوان، آن را با توجه به حساسیت های چین اقدامی «خطرناک» خواندند.

از سوی دیگر شبکه «سی ان ان» با استناد به منابع آگاه گزارش داده است که در پشت صحنه دولت جو بایدن به نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در مورد خطرات سفر به تایوان هشدار داده و تلاش کرده است تا او را متقاعد کند. او باید این سفر را رها کند (جزئیات بیشتر)).

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.