در پینترست به اشتراک بگذارید
چیناپونگ/گتی ایماژ

نوامبر است ماه ملی آگاهی از دیابت (NDAM) در ایالات متحده، که همیشه با انبوهی از کمپین‌های آگاهی‌بخشی و رویدادهای جمع‌آوری کمک مالی در طول ماه برگزار می‌شود. این تلاش در سال‌های اخیر با تأثیر روز افزون روز جهانی دیابت که هر ساله در 14 نوامبر، مصادف با تولد دکتر فردریک بانتینگ، یکی از کاشفان انسولین برگزار می‌شود، اهمیت بین‌المللی بیشتری پیدا کرده است.

همیشه فعالیت‌ها و کمپین‌های زیادی در سرتاسر جهان در جریان است که توسط سازمان‌های مدافع و همچنین شرکت‌های داروسازی و پزشکی که به افراد مبتلا به دیابت خدمات ارائه می‌کنند، هدایت می‌شوند.

ما به هشتگ ها نگاه می کنیم #NDAM و #روز جهانی دیابت به عنوان منبعی برای پیگیری همه این تلاش ها.

حتی قبل از اینکه هشتگ‌ها یک چیز باشند، ما در DiabetesMine در طول سال‌ها به طور طولانی این طرح‌های نوامبر را پوشش می‌دادیم. لطفاً از طریق این توضیح و مرور کلی از آنچه اتفاق می‌افتد وقتی آگاهی از دیابت تبدیل به یک موضوع ملی و بین‌المللی برای ماه می‌شود، مرور کنید.

درباره ماه ملی آگاهی از دیابت (NDAM)

بر اساس گزارش انجمن دیابت آمریکا (ADA)، ماه ملی آگاهی از دیابت 40 سال پیش در سال 1975 تأسیس شد، اگرچه کنگره و روسای جمهور ایالات متحده تا اوایل دهه 1980 اعلامیه هایی مبنی بر به رسمیت شناختن نوامبر به عنوان “ماه دیابت” را آغاز نکردند. (به این بیانیه ریگان در 1981 مراجعه کنید.) ADA در سال 1997 با علامت تجاری “ماه دیابت آمریکا” نامگذاری شد.

این ماه البته زمانی است که سازمان‌های دیابت در هر اندازه تلاش‌ها، ابتکارات و کمپین‌های آگاهی‌بخشی را راه‌اندازی می‌کنند، بسیاری از آنها افراد مبتلا به دیابت را تشویق می‌کنند تا داستان‌های خود را درباره زندگی با این بیماری با عموم به اشتراک بگذارند.

البته، با ظهور همه‌گیری کووید-19 در سال 2020، یک سوال قانونی مطرح شد: یک ماه یادبود آگاهی در زمان بحران بهداشت جهانی چقدر مرتبط است؟

ما معتقدیم که نیاز به NDAM به دلیل مسائل پرمخاطره مانند مقرون به صرفه بودن و دسترسی، مهمتر از همیشه است و آگاهی عمومی در مورد این موضوعات در بالاترین حد خود قرار دارد.

برای سال 2021، ما می دانیم که ADA بر کمپین Step Big Step Up خود متمرکز شده است، که شامل یک آزمایش آنلاین خطر دیابت نوع 2، یک مرکز غذایی برای دستور العمل های سالم، و تلاش برای مشارکت مردم در تلاش های حمایت از ADA است.

JDRF میزبان مجموعه‌ای از جلسات آنلاین است که «Movers, Shakers and T1D Changemakers» را جشن می‌گیرد. آنها همچنین پس‌زمینه‌های زوم آگاهی NDAM را ارائه می‌کنند که برای دانلود در اینجا موجود است.

Beyond Type 1 به کمپین #TheDropSpotted خود ادامه می‌دهد، که مردم را تشویق می‌کند تا بیماری خود را به طور عمومی در رسانه‌های اجتماعی قابل مشاهده باشند تا به مبارزه با انگ و سوء تفاهم کمک کنند. آنها همچنین افراد را تشویق می‌کنند تا مواد علائم هشداردهنده خود را بررسی کنند تا مطمئن شوند که تشخیص دیابت نوع 1 به طور خطرناکی مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

و شرکت بهداشت دقیق One Drop امسال به ویژه فعال است و کمپین “قدرت اتصال” را راه اندازی کرده است که بر اهمیت ارتباط و پشتیبانی انسانی در مدیریت دیابت و سلامت کلی تمرکز دارد. آنها می نویسند: “پشتیبانی با ارائه کمک های عاطفی، اجتماعی و عملی در طول 8759 ساعتی که هر سال خارج از مطب دکتر می گذرانیم، سایر خدمات مراقبت های بهداشتی را تکمیل و تقویت می کند.” این کمپین شامل وبینارهای اطلاعاتی و پست های وبلاگ، یک بحث میزگردی به میزبانی diaTribe (12 نوامبر، یوتیوب)، و یک مینی مستند اصلی در مورد چارلز کینگ، یک پاورلیفتر نابینا 60 ساله مبتلا به دیابت است که شانس را شکست می دهد و شکست می دهد. رکورد جهانی (22 نوامبر، “Portraits of Possible”).

به دنبال جزئیات بیشتر و لیست جامع تری از فعالیت های NDAM و WDD 2021 باشید که به زودی در DiabetesMine ارائه می شود.

روز جهانی دیابت و دایره آبی

روز جهانی دیابت (WDD) توسط فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) مستقر در بلژیک در سال 1991 برای جلب توجه به این همه گیری جهانی تعیین شد. تاریخ 14 نوامبر برای بزرگداشت بنتینگ، همراه با کشف کننده اصلی انسولین او، دکتر چارلز بست، انتخاب شد. در حالی که در دهه 1990 و اوایل دهه 2000 به طور رسمی وجود داشت، روز WDD تا سال 2006 تا حد زیادی از رادار خارج بود، زمانی که ارتش اسرائیل با موفقیت از سازمان ملل متحد برای صدور قطعنامه ای برای اولین بار در سال بعد آن را به رسمیت شناخت.

کلر و کاری روزنفلد

به عنوان بخشی از آن کمپین، یک مادر از اورگان به نام کاری روزنفلد با ارتش اسرائیل برای ارائه مفهومی برای نماد بین المللی دیابت کار می کرد. او و دخترش کلر (که در 7 سالگی مبتلا به دیابت نوع 1 تشخیص داده شد) در واقع نیروی اصلی پشت قطعنامه سازمان ملل بودند که در ابتدا این ایده را به ارتش اسرائیل برای جلب توجه بیشتر در سراسر جهان به این بیماری ارائه کردند.

آنها ایده قطعنامه سازمان ملل را به پروفسور استرالیایی مارتین سیلینک که در آن زمان در سال 2003 ارتش اسرائیل را رهبری می کرد و در نشست سالانه این سازمان در پاریس شرکت می کرد، بردند. کاری می گوید که بدون رهبری او هیچ یک از بقیه ممکن نبود. او نقش مدیر پروژه را بر عهده گرفت که تمام جنبه‌های دستیابی به قطعنامه جدید را به همراه کمپین آگاهی عمومی «متحد برای دیابت» که بر اساس آن ساخته شده بود، با هدف «فراتر از پیام‌های مختلف در مورد دیابت برای ایجاد یک کمپین واحد که می‌تواند همه آنها را در آغوش بگیر.»

برای نماد بین‌المللی، آن‌ها روی دایره آبی قرار گرفتند که قرار بود به اندازه روبان صورتی همه‌جا برای سرطان سینه، روبان قرمز برای ایدز، یا روبان زرد برای آوردن سربازان به خانه قابل تشخیص باشند.

رنگ آبی برای تداعی رنگ آسمان است و دایره وحدت را تجسم می بخشد. در واقع دایره آبی به طور رسمی به عنوان نماد “برای دیابت متحد شوید” شناخته می شود. در نوامبر 2013، با کاری روزنفلد درباره منشا دایره آبی و گذشته، حال و آینده NDAM و روز جهانی دیابت مصاحبه کردیم.

IDF هر سال موضوعی را برای روز جهانی دیابت انتخاب می کند و برای سال 2021، آنها به درستی بر روی “دسترسی به مراقبت از دیابت: اگر نه اکنون، چه زمانی؟” تمرکز می کنند.

آن‌ها گروه‌ها و افراد را در سراسر جهان تشویق می‌کنند تا از طریق:

  • با امضای طومار آنلاینی که به زودی منتشر خواهند کرد، برای دسترسی بیشتر به مراقبت از دیابت متعهد می شوند
  • مشارکت دادن یک سیاست گذار محلی یا ملی برای اطمینان از دسترسی همه افراد مبتلا به دیابت به مراقبت های مورد نیاز
  • سازماندهی رویداد “درباره دیابت بیاموزید” در مدارس محلی
  • سازماندهی یا شرکت در یک پیاده روی محلی آگاهی از دیابت
  • روشن کردن یک نقطه عطف محلی، خانه یا محل کار خود را با رنگ آبی (سنت قبلی که در 14 نوامبر، بناهایی از خانه اپرا سیدنی تا ساختمان فری سانفرانسیسکو را به رنگ آبی روشن می‌کردند)
  • ترتیب دادن فعالیتی که شامل یادگیری در مورد دیابت با همکاران خود باشد
  • کمک به افراد در یادگیری خطر بالقوه دیابت نوع 2 با آزمایش آنلاین IDF

100 سال انسولین

سال 2021 سال ویژه ای برای این تلاش ها است، زیرا 100 سال از کشف انسولین نجات دهنده است.

در تورنتو، کانادا، Banting و Best با آزمایش بر روی سگ های دیابتی شروع کردند، تا اینکه یکی از آنها به مدت 70 روز با تزریق عصاره پانکراس، به نام “Isletin” در آن زمان، زنده ماند. در 23 ژانویه سال بعد، اولین تزریق موفقیت آمیز انسولین به فرد مبتلا به دیابت انجام شد. ارتش اسرائیل ویدئویی، اینفوگرافیک، پوسترها و تعدادی مواد دیگر را برای نشان دادن این «سفر به سوی یک معجزه پزشکی» ایجاد کرده است.

خانه تاریخی Banting House در لندن، انتاریو، مکانی ویژه برای گرامیداشت NDAM و روز جهانی دیابت است. “محل تولد انسولین” شناخته شده است – خانه ای که به موزه تبدیل شده است، جایی که بنتینگ در زمانی که برای اولین بار ایده انسولین برای درمان دیابت را در سر می پروراند در آن زندگی می کرد.

اکنون در این صدمین سالگرد، خانه Banting یک تجربه واقعیت افزوده (AR) جدید و مجموعه ای از فعالیت ها برای کسانی دارد که می توانند حضوری در آن شرکت کنند. در غیر این صورت، می‌توانید آن‌ها را در اینستاگرام دنبال کنید تا بدانید در چه کاری هستند.

مایک هاسکینز/معدن دیابت

دیابت نوامبر در طول سال

در اینجا برخی از نکات برجسته کمپین های NDAM در طول سال ها، همانطور که توسط DiabetesMine گزارش شده است، آورده شده است.

میزگرد ماه آگاهی از دیابت (2008). برای اولین بار، گروه ملی حمایت JDRF گروهی از وبلاگ نویسان دیابتی را گرد هم آورد تا در مورد فعالیت های اطلاع رسانی نوامبر و موارد دیگر بحث کنند. یکی از مدافعان این رویداد خاطرنشان کرد: «آگاهی درباره دیابت مهم است، زیرا به درک بیشتر (و در نتیجه، شفقت نسبت به) کسانی که با این بیماری زندگی می کنند، ترجمه می شود. افزایش تمایل مدارس، شرکت‌ها و سایر سازمان‌ها برای ایجاد تسهیلات در زمان و مکان مورد نیاز؛ و تعداد بیشتری از مردم حمایت شدیدتری را برای یافتن درمان ارائه می‌کنند.»

به یک کودک در رواندا کمک کنید (2010). تیم الهام‌بخش دوچرخه‌سواری حرفه‌ای دیابت نوع 1 یک کمپین «تفکر جهانی» در مورد دیابت با هدف کمک به افراد مبتلا به دیابت در کشورهای در حال توسعه برای دسترسی به انسولین و منابع دیابتی راه‌اندازی کرد. آنها به طور خاص روی رواندا تمرکز کردند، جایی که امید به زندگی در آن کمتر از 5 سال با دیابت است. برای WDD در سانفرانسیسکو در آن سال، ما همچنین شاهد شروع یک برنامه جدید تناسب اندام سرگرم کننده، Dance Out Diabetes بودیم.

T1 Day (2011). JDRF NDAM را در 1 نوامبر 2011 با اولین برنامه “روز آگاهی از دیابت نوع 1” که به طور مناسب روز T1 نامیده می شود، آغاز کرد. این سازمان همچنین این فرصت را داشت تا در نمایشگاه تودی در نیویورک در آغاز نوامبر ظاهر شود، در حالی که در سانفرانسیسکو فلش موب های الهام گرفته از دیابت اتفاق می افتاد.

توسعه بلاگر (2012). بسیاری از افراد در انجمن آنلاین دیابت (DOC) در نوامبر 2012 “آبی فکر می کنند، آبی می شوند” بودند و بسیاری از وبلاگ نویسان دیابت نیز هشتمین روز وبلاگ سالانه دیابت را به رسمیت شناختند، که در آن وبلاگ نویسان حول یک هدف جمع می شوند. موضوع در سال 2012 آگاهی رسانه ای بود – تشویق وبلاگ نویسان برای نوشتن نامه های سرگشاده به رسانه های ملی مانند نیویورک تایمز، سی ان ان، یا یک روزنامه محلی/ملی یا ایستگاه تلویزیونی در مورد اینکه چرا برای آنها بسیار مهم است که به دنیا اطلاع دهند که دیابت یک بیماری است. چیزی فراتر از داشتن اضافه وزن یا خوردن بیش از حد قند است.

تست آبی بزرگ و بیشتر (2013). امسال اپلیکیشن جدیدی برای گوشی‌های هوشمند برای تست بزرگ آبی معرفی شد، کمپین بنیاد دست‌های دیابتی که اکنون از بین رفته است و افراد را تشویق می‌کند تا قند خون خود را چک کنند، به مدت 14 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشند و دوباره آزمایش کنند تا تأثیر ورزش را بر روی بدن ببینند. سطح قند خون امسال همچنین اولین کمپین بازاریابی JDRF، “تبدیل نوع یک به نوع هیچ” بود. ما همچنین شاهد افزایش محبوبیت تبادل کارت پستال روز جهانی دیابت بودیم.

برنامه های Diabetes Nation + Blue Circle (2014). کمپینی به نام “وضعیت دیابت” توسط یک آژانس بازاریابی بیمه سلامت نیویورک، منطقه 23، راه اندازی شد تا توجه را به ابعاد گسترده این مشکل جلب کند. ایده این بود که با وجود 343 میلیون نفر در سراسر جهان که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند، باید زمان آن فراتر از قطعنامه سازمان ملل باشد و در واقع از سازمان ملل بخواهیم که “دیابت” را به تنهایی به عنوان یک کشور رسمی معرفی کند. وای منطقه 23 همچنین در حال فیلمبرداری یک مستند برای کمک به افزایش آگاهی در مورد نوع 2 در سطح جهان بود. همچنین، ارتش اسرائیل یک اپلیکیشن سلفی دایره آبی جدید را همراه با ابتکار خود “Pin a Personality” معرفی کرد که با قرار دادن علنی پین های دایره آبی روی افراد مشهور، آگاهی را ارتقا می دهد. بیش از 50000 مورد توزیع شد، از جمله یکی برای بردلی ویتفورد، که بیشتر به خاطر نقش تلویزیونی‌اش در نقش جاش لیمن، مجری کاخ سفید در وست وینگ، شناخته می‌شود.

آگاهی از تغذیه سالم (2015). ADA و IDF بر موضوع آموزش مردم در مورد تغذیه سالم تمرکز کردند. این شروع یک تلاش بزرگتر و مداوم برای تشخیص این واقعیت بود که “یک برنامه غذایی سالم برای رسیدن به اهداف گلوکز خون و جلوگیری از عوارض مربوط به دیابت درمان نشده یا مدیریت نشده بسیار مهم است.”

آگاهی از دیابت (2018). در آن سال، ارتش اسرائیل یک موضوع 2 ساله را روی «خانواده و دیابت» اعلام کرد. این یک موضوع گسترده است، اما ارتش اسرائیل گفت که هدف افزایش آگاهی از تأثیر دیابت بر خانواده و شبکه حمایتی افراد آسیب دیده و ارتقای نقش خانواده در مدیریت، مراقبت، پیشگیری و آموزش دیابت است.

کمپین های هشتگ (2019). امسال، بسیاری از سازمان‌ها ابتکارات آگاهی جدیدی را از طریق رسانه‌های اجتماعی راه‌اندازی کردند، مانند کمپین #CountMeIn ADA که افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تشویق کرد تا یک آزمایش خطر آنلاین انجام دهند و A1C خود را در Walmart یا CVS اندازه‌گیری کنند. کمپین #TheDropSpotted فراتر از نوع 1 با هدف قابل مشاهده کردن این بیماری نامرئی؛ و کمپین #T1DChampions JDRF برای تجلیل از دستاوردهای مردم با وجود این بیماری.

سال COVID-19 (2020). همه‌گیری همه‌چیز را برگرداند، و این شامل تلاش‌های آگاهی از دیابت و روز جهانی دیابت بود. با این حال، بسیاری از سازمان‌های بزرگ به DiabetesMine گفتند که آگاهی حتی در مواجهه با این بحران جدید بهداشت جهانی همچنان مهم است.


اگر فعالیت‌های NDAM و WDD 2021 خاصی را می‌شناسید که می‌خواهید ما را برجسته کنیم، لطفاً از طریق ایمیل یا در توییتر، فیس بوک یا اینستاگرام.