سوت زدن اصناف بهشهر / مدیر صنف از پرداخت خودیاری تا دریافت کارت هدیه: پرداخت اجباری نداریم


به گزارش خبرگزاری فارس از بهشهر، به تازگی مطلبی با عنوان «رشوه در تالار اصناف بهشهر مازندران» در سامانه سیتی دمیدن خبرگزاری فارس درج شده است. «اصناف بهشهر از استان های مازندران برای گرفتن مجوز به شیوه ای جدید رشوه گرفته اند، یک و نیم میلیون تومان از اداره می خواهند و در قالب پرداخت خودیاری امضا می گیرند، پول را خودم پرداخت کردم و به اداره کمک کردم. ، من شکایتی ندارم در حالی که مشتری بیچاره برای پیگیری پرونده خود چاره ای جز پرداخت هزینه ندارد، لطفاً مراقب باشید یا به حرف های کسی گوش دهید، اگر تلفنی برای گوش دادن دریافت کردید و مردی جلوی او ایستاد.

بر همین اساس و به منظور تنویر افکار عمومی و بررسی موضوع این شهروند از اکبرپور رئیس اتاق اصناف شهرستان بهشهر در این خصوص جویا شدیم. به صراحت بیان می شود که این خودیاری جزء منابع مالی هر اتحادیه اشخاص حقیقی و حقوقی است.

رئیس اتاق اصناف شهرستان بهشهر گفت: هر اتحادیه ضمن ارائه پروانه کسب و برای کمک به اتحادیه این موارد را به متقاضی اطلاع می دهد و هرکس می تواند به تنهایی به اتحادیه کمک کند. نه تعهد مالی وجود دارد، نه تعهدی برای کمک گرفتن، نه از سوی مردم.

وی با بیان اینکه شهرستان بهشهر طی 15 سال گذشته 8 میلیون ریال از متقاضیان جواز کسب دریافت کرده و این مبلغ همچنان صحیح است ضمن اینکه حقوق کارکنان افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: زیر پول خودیاری به حساب اتحادیه می رود و طبق قانون هزینه می شود و تمام مدارک موجود است.

به گفته اکبرپور، 90 درصد آنچه مردم برای صدور مجوز می گیرند، بر اساس همان 8 میلیون ریال است و هیچ هزینه ای برای آموزش، تامین بودجه و… ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی شهرستان بهشهر افزود: در مجموع از ابتدای تشکیل پرونده تا صدور پروانه، تنها 12 میلیون ریال بابت صدور پروانه کسب، کلاس های آموزشی، هزینه های جاری از متقاضی دریافت می شود. و غیره. اتحادیه نیز اختیاری است و اگر شخص یا متقاضی جواز کسب شکایتی در خودیاری یا هر موضوع دیگری داشته باشد. او می تواند با مراجعه یا تماس به اصناف اطلاع دهد.

وی یادآور شد: قانون دست صاحبان جواز کسب را در انتخاب کمک یا عدم کمک به اتحادیه باز می گذارد و هیچکس نمی تواند هزینه این موارد را بپردازد. اما این کمک برای امور صنفی و صنفی است و افراد این اداره با رضایت کامل به اتحادیه ها کمک می کنند.

اکبرپور همچنین تعداد اتحادیه های فعال در بهشهر را 34 اتحادیه عنوان کرد و گفت: در قالب این اتحادیه ها 11 هزار واحد صنفی در شهرستان بهشهر فعال هستند.

اما در پیگیری غیررسمی به خبرنگار مازندران؛ پس از بررسی میدانی از شهروندان و افرادی که از اصناف بهشهر پروانه کسب دریافت کرده اند، به نمونه کمیاب دست یافتیم که شگفت انگیز بود!!!

به گفته افراد مطلع، فردی که هم اکنون رئیس کانون اصناف بهشهر و همچنین رئیس اتحادیه طلافروشان بهشهر است، در ازای صدور پروانه کسب برای افرادی غیر از خود، کارت های هدیه زیادی از مردم دریافت می کند. – به اتحادیه در پرداخت کمک کنید.

فردی هوشیار در این خصوص می گوید: این هفته نیروی انتظامی از متقاضی مجوز خرید چندین کارت هدیه برای نیروی انتظامی درخواست کرد و فرد از خرید این کارت ها راضی نبود و برای جمع آوری آن اقدام کرد. اصناف و شخصی مقاله ای ارسال کردند اما وی تمامی این موارد را به صورت کتبی به اطلاع هیئت رئیسه و اتاق اصناف رساند. اما متاسفانه اکنون شکایت این فرد مفقود است و اثری از وی یافت نمی شود.

با توجه به بحث هایی که صورت گرفت، علاوه بر خودیاری که به گفته برخی شنوندگان از اصناف بهشهر اجباری بود، موضوع هدیه گرفتن از این گروه نیز مطرح شد و مدارک بیشتری جمع آوری کردیم که در این زمینه همچنین از گروه ها می خواهیم که روند صدور مجوز این مجموعه را بررسی کنند.

انتهای پیام/ 86002 / ح
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.