شریف لکزی: امام موسی صدر بنیانگذار جبهه مقاومت در منطقه است.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، سالروز ربوده شدن عالم وارسته و مجاهد اسلام حضرت امام موسی صدر است. شخصیتی که بیشتر به خاطر تلاش برای ایجاد وحدت در لبنان و هویت بخشیدن به شیعیان این سرزمین می شناسیم. افراد بزرگ و ممتازی مانند ایشان جنبه های مختلفی از شخصیت خود را دارند که باید در فرآیند بررسی شخصیت آنها به ارزیابی صحیح تری از واقعیت فرد توجه کرد.

در گفت و گو با شریف لکزی، پژوهشگر تاریخ و عضو پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، به «مقاومت» و «جهاد» از دیدگاه امام موسی صدر می پردازیم که در ادامه می خوانید.


شریف لکزی

امام مقمدی، سید موسی صدر

نقش تفکر و گفتگوی امام موسی صدر در تشکیل و تقویت جبهه مقاومت در زمان ایشان چه بود؟

در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که حل این مشکل بسیار مهم است، زیرا اگر نگاهی جامع به شخصیتی مانند امام موسی صدر نداشته باشیم، برداشت و درک ما از ایشان مانند کنده کاری خواهد بود. تصویر. بنابراین ممکن است یک ویژگی یا بعد شخصیت برجسته شود و ابعاد دیگر نادیده گرفته شود. مثلاً در مورد امام موسی صدر، شاید سبک صبر و بردباری ایشان به حدی برجسته شود که به سبک جهادی و رزمی ایشان توجه نکنیم.

در مورد سوالی که مطرح کردید باید گفت که مقاومت در لبنان و منطقه از امام موسی صدر شروع شد و ایشان در این موضوع بر دیگران برتری دارند. کما اینکه امام موسی صدر را بنیانگذار جبهه مقاومت معرفی می کنیم. به همین دلیل او را به «امام مقمبه» می شناسند. اما شکل گیری و توسعه جبهه مقاومت توسط امام موسی صدر در چند بخش قابل تحلیل و بررسی است.

ابعاد مقاومت امام موسی

بخشی از این امر مربوط به مسائل عقیدتی است که امام موسی صدر با دادن و حذف مواضع خاص به ویژه در تفسیر قرآن، پایه های عقیدتی جبهه مقاومت را طراحی و تقویت کرد. مثلاً مفسران در تفسیر آیه «وَ انفاقُوا فی سبیل الله و لا تَکُمُکُمْ أَنْفَسَکُمْ وَ أَحْسَنُوا اللَّهَ یُحِبُ الصَّالِحِینَ»، مفسران نظرات مختلفی ارائه کرده اند. برخی فکر می کنند این آیات در نفی جهاد است، اما امام موسی صدر تفسیر جدیدی از آیه می دهد و می فرماید وقتی مورد حمله قرار گرفتید جان خود را بدهید و مقاومت نکنید و خود را در رنج و فشار قرار ندهید. این نمونه ای از نمونه هایی است که بعد ایدئولوژیک مقاومت را تقویت کرد. امام موسی صدر تلاش زیادی کرد تا فرمول بندی ایدئولوژیک مقاومت را بر اساس آموزه های اسلام ارائه دهد.

تقویت حس انسان دوستی در افراد

بخش بعدی به اخلاق و جنبه انسانی می پردازد. یعنی امام موسی صدر (علیه‌السلام) می‌خواست چنین سخنی بسازد که اگر کسی خبر لبنان در آن زمان و هر خبری از این قبیل را که مبنی بر ظلم به فلان یا دیگری است می‌شنود، روحیه انسانی و عاطفی او باشد. تحریک می شود و هیچ چیز را رد نمی کند. این ظلم را در بسیاری از سخنان امام موسی صدر می توان یافت.

در حوزه بحران

اما بخش دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار است، میدان و حضور فیزیکی امام در میدان مقاومت است. شاخه نظامی خلع ید شده در لبنان با نام کامل «نیروهای مقاومت لبنان» که در نام اختصاری خود به نام «جنبش امید» می شناسیم توسط امام موسی صدر تشکیل شد و هدف اصلی آن ناتوانی ارتش لبنان است و باید جبران می شد. . در جنوب در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی و برای بازگرداندن امنیت قرار دارد.

می گفت موسی صدر به دنبال این بود که شیعیان را از همه چیز محروم کند.

رویکرد مقاومت در نظام فکری امام موسی چه جایگاهی داشت و چه ویژگی هایی داشت؟ آیا اولویت امام موسی صدر مقاومت بود؟

با ورود امام موسی به ریاست جمهوری لبنان، شیعیان با محرومیت های شدیدی مواجه بودند و اولویت اول ایشان پایان همه جانبه محرومیت های شیعیان بود. شیعیان در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی و غیره دچار محرومیت های شدیدی شدند. به عنوان مثال، سید موسی صدر تلاش کرد تا کاری در مورد اقتصاد انجام دهد تا شیعیان بتوانند با فراگیری مهارت ها و تجارت امرار معاش کنند. به همین دلیل بود که مدرسه و کارگاه صنعتی جبل عامل را تأسیس کرد و به جوانان مشاغلی مانند قالی بافی را آموزش داد. امام موسی صدر در امر آموزش بهداشت به شدت تأکید داشتند که حکومت باید برای شیعیان مانند سایرین آموزش و پرورش دهد. این نظریه جامع اساس نظام فکری امام موسی صدر بود.

شرایط امام موسی صدر را وادار کرد تا وارد مشکل مقاومت شود.

اما مواردی بر امام موسی صدر تحمیل شد. مانند نیاز به حل مشکل مقاومت. اگر دولت صهیونیستی وجود نداشت یا دولت می توانست به خوبی از آنها محافظت کند، لزومی نداشت امام موسی صدر به مقاومت بپیوندد و گروه نظامی تشکیل دهد. به عبارت دیگر، بدون توجه به مبانی قرآنی و دینی مقاومت، شرایط و واقعیت موجود، امام موسی صدر را شخصا و مستقیماً در مقابل جبهه مقاومت موضع گرفته و شاخه نظامی امل را تشکیل می دهد.

امام از دیگران کمک خواست، اما نیازی نداشت.

آیا امام موسی صدر در هنگام مقابله با اسرائیل درخواست حمایت مادی و معنوی از مقامات ایران و عراق داشت؟

همانطور که گفته شد امام موسی صدر در میان مردم بود و تمام دغدغه ایشان حل چالش آنها بود. از سوی دیگر، امام دین را به عنوان مقوله ای می پذیرفت که باید در کار انسان وارد شود و برای او پیامدهای عینی و عملی داشته باشد. طبیعی است که امام موسی صدر در این زمینه از مردم کمک بگیرد، اما اولویت ایشان کمک گرفتن از شخصیت های لبنان و این کشور است. اما امام موسی رایزنی ها و تماس های گسترده ای با رؤسای جمهور عراق و ایران داشت و در سفرها موضوع را از نزدیک دنبال می کرد. امام سعی در یافتن راه حل جهانی و بین المللی برای مشکلات کنونی منطقه به ویژه جهان داشت و از این طریق سیاست های خود را پیش می برد.

امام خمینی در مورد امام موسی صدر هرگز قذافی را ملاقات نکرد.

امام موسی صدر با توجه به شخصیت علمی امام موسی صدر و منزلت خانوادگی ایشان، از حمایت ویژه مراجع و بزرگان حوزه همچون آیت الله حکیم برخوردار بود. این همکاری ها دوجانبه بود. مثلاً درباره انقلاب اسلامی و امام خمینی، امام موسی نسبت به شخصیت امام و سیاست ایشان نگرش مثبتی داشت. از سوی دیگر پس از ربوده شدن امام موسی صدر در سفر به لیبی، امام خمینی از طریق حافظ اسد رئیس جمهور سوریه، معمر قذافی رئیس جمهور لیبی و یاسر عرفات رهبر آزادی‌بخش فلسطین جویای احوال امام موسی صدر شدند. امام خمینی (ره) حتی پس از انقلاب نیز هرگز با قذافی ملاقات نکردند، زیرا ایشان نسبت به ربوده شدن امام موسی صدر دیدگاه منفی داشتند و شرط دیدار، موضوع امام موسی صدر بود.


معمر قذافی دیکتاتور لیبی

یک جنبش مردمی و فراگیر

در نهایت باید گفت: نهضت امام موسی صدر مردمی و جهانی بود. اگرچه فعالیت هایی مانند بحث جنبش عقب ماندگی مردم توسط جامعه شیعه آغاز شد، اما به تدریج یکسان شد. غیر از این، نهضت امام موسی صدر مستقل و مستقل بود. با اینکه از برخی شخصیت ها کمک گرفت اما به هیچ وجه نباید به آنها وابسته باشد. مثلاً با رژیم صهیونیستی نرم نبود و نمی خواست نظر این رژیم بر رفتارش مسلط شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.