شورای روابط اروپا: توافق نظامی تل آویو با اعراب خلیج فارس شکست خواهد خورد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، اندیشکده «شورای روابط خارجی اروپا» در تحلیلی از سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به فلسطین اشغالی و طرح تشکیل دفاع مشترک گفته است. توافق نظامی دولت موقت صهیونیستی با برخی کشورهای عربی منطقه نوشته است که توافق نظامی اسرائیل و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس همان نتیجه ای خواهد داشت که طرح های شکست خورده دولت ترامپ را در پی خواهد داشت.

بر اساس بخشی از گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد، علیرغم گمانه زنی های شدید در مورد توافق نظامی رسمی بین اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس، این اقدام می تواند به عنوان یک طرح شکست خورده دولت به پایان برسد. در حالی که اعضای بالقوه ائتلاف از افزایش همکاری امنیتی منطقه ای استقبال می کنند، تصور آنها از تهدیدها و اولویت های مختلف در مورد ایران می تواند هماهنگی موثر بین آنها را مختل کند.

* تلاش اعراب در منطقه برای کاهش تنش با ایران.

بر اساس این گزارش، همه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس ایران را یک تهدید عینی نمی دانند. حتی کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات اخیراً به دنبال کاهش تنش با ایران از طریق تعاملات دیپلماتیک بوده اند و در مورد امارات نیز روابط اقتصادی خود را افزایش داده اند. اردن که در سال 1994 توافقنامه صلحی را با اسرائیل امضا کرد، در درجه اول نگران پتانسیل توافق ابراهیم برای تضعیف راه حل دو دولتی بین اسرائیل و فلسطین است. مصر نیز از حمایت از هرگونه اقدام امنیتی علیه ایران خودداری کرد و درخواست عربستان برای حمایت از یمن را رد کرد. مراکش نیز از دریچه رقابت با الجزایر و ایران به امنیت خود می نگرد.

* اعراب تمایلی به اشتراک گذاری داده های نظامی ندارند

بخش دیگری از تجزیه و تحلیل بیان می کند که حتی یک ایده ساده از یک سیستم یکپارچه دفاع هوایی منطقه ای به روشی چند وجهی دشوار خواهد بود. ایالات متحده بیش از یک دهه است که ایده دفاع موشکی یکپارچه شورای همکاری خلیج فارس را ترویج می کند، اما بی میلی عمیق رهبران کشورهای عربی خلیج فارس برای به اشتراک گذاشتن داده های حساس نظامی این تلاش را با مشکل مواجه کرده است.

تلاش برای افزایش توان دفاعی کشورهای خلیج فارس به خودی خود چیز بدی نیست، به ویژه اگر تضمین های امنیتی بیشتری برای آنها فراهم کند، اما اطمینان از اینکه این همکاری امنیتی بخشی از یک اتحاد تهاجمی علیه ایران است، مشکل خواهد بود. با توجه به نقش اسرائیل و تمرکز ظاهری آن بر ایران، تهران قطعا آن را در نظر خواهد گرفت.

این اندیشکده نوشت: به دور از تضعیف موقعیت منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران، همسویی نظامی بین اسرائیل و کشورهای عرب خلیج فارس می‌تواند تنش‌ها را در خاورمیانه تشدید کند. تهران به تلاش‌ها برای ایجاد زیرساخت‌های نظامی در شبه‌جزیره عربستان نگاه می‌کند که اسرائیل می‌تواند از آنجا حمله مستقیم را به عنوان یک تهدید جدی انجام دهد. ایران احتمالاً با افزایش برنامه هسته‌ای خود و افزایش عملیات نظامی خود، از جمله به روش‌هایی که می‌تواند منافع غرب را هدف قرار دهد، مانند نفتکش انرژی اروپا، تلافی خواهد کرد.

* قطر و امارات از تحریم های ایران در امان ماندند.

این اندیشکده با اشاره به مذاکرات میان عربستان سعودی و ایران با میانجیگری عراق نوشت که مذاکرات بین عربستان سعودی و ایران در مورد میانجیگری عراق تاکنون موفقیت محدودی داشته اما به تنش های منطقه ای کمک کرده است. کاهش قابل توجهی انجام شده و آتش بس برقرار شده است. ایجاد. در یمن برای ماه‌ها… در صورت ادامه گفت‌وگوها، ایران و عربستان سعودی می‌توانند بر سر راه‌حل دائمی‌تری برای مناقشه یمن به توافق برسند که می‌تواند احتمال تنش‌های منطقه‌ای گسترده‌تر را افزایش دهد.

این گزارش نتیجه گیری می کند که امارات متحده عربی می خواهد از موج جدید تحریم ها و فشارهای آمریکا بر ایران اجتناب کند، هم به این دلیل که از تشدید تنش های نظامی از سوی تهران می ترسد و هم به دلیل اینکه این یک موقعیت ایده آل است. این کشور در مرکز تجارت گسترده با این کشور قرار دارد. قطر فعالانه از گفتگوها در مورد برنامه هسته ای ایران حمایت کرده است و ممکن است آماده همکاری با تهران برای توسعه بیشتر میدان گازی مشترک خود باشد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.