صدور دستورالعمل استفاده از ابزارهای اعتباری در بورس کالا/ انتشار 17 هزار میلیارد تومان اوراق بازی در دو ماه گذشته.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، این بخشنامه بر اساس کار مشروح در بند الف تبصره 2 قانون بودجه سال 1401 با مشارکت بانک مرکزی وزارت اقتصاد تهیه شده است. امور و اموال و بورس کالا.

بر اساس دستورالعمل ارسالی به بانک ها، امکان استفاده از اسناد بدهی مانند سفته، برات الکترونیکی و اعتبارات اسنادی داخلی بلندمدت برای تسویه معاملات بورس کالا فراهم می شود. این موضوع گام مهمی در جهت توسعه مالی است و می تواند پیامدهای اقتصادی گسترده ای داشته باشد.

با این امکان جدید، خریداران کالا از بورس کالا می توانند از ابزار سپرده گذاری برای تسویه استفاده کرده و مبلغ را در سررسید به بانک پرداخت کنند. فروشنده کالا نیز می تواند اوراق به دست آمده را در بازار ثانویه بفروشد یا از همان اوراق برای خرید مواد اولیه استفاده کند. در نهایت، دارنده نهایی اوراق قرضه بازی می‌تواند با ضمانت بانک صادرکننده، وجه پرداختی را در سررسید دریافت کند.

این رویکرد در کنار حمایت مالی از بنگاه های اقتصادی می تواند به کاهش نارضایتی بانک ها نیز کمک کند. برای اجرای این طرح، کارگروه عملیاتی ویژه ای در بانک مرکزی تشکیل شده است که به طور منظم کار را هدایت و گلوگاه های اجرای آن را رفع می کند.

از ابتدای انتشار اوراق بازی در بهمن ماه ۱۳۹۷ تا این تاریخ، بانک ها حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان اوراق بازی منتشر کرده اند. حدود 17 هزار میلیارد تومان در دو ماه گذشته آزاد شده است. در ماه های اخیر با توجه به اصلاح تدریجی دستورالعمل و اختیاری شدن انتقال آن به بازار سرمایه، افزایش سررسید اوراق، افزایش سقف اعتباری شرکت ها و اجرای برنامه های آموزشی و ترویجی توسط بانک مرکزی، این موارد تصویب اوراق قرضه افزایش یافت

علاوه بر روند رو به رشد انتشار اوراق قرضه بازی، تعداد شرکت های متقاضی اوراق قرضه و عمق زنجیره ها نیز افزایش یافته است. این اوراق در هفته های اخیر مورد استفاده طیف وسیعی از صنایع مختلف از جمله صنایع خودروسازی، لوازم خانگی، صنایع الکترونیک، فلزات اساسی، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی و کشاورزی، صنایع دارویی و فروشگاه های زنجیره ای قرار گرفته است.

با توجه به امکان استفاده از اوراق بازی در معاملات بورس کالا، پیش بینی می شود سهم این ابزار در تامین مالی سرمایه در گردش تولید افزایش یابد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.