طرح های اسکان مجدد کولی ها با رویکرد خدمات مطلوب اجرا می شود.


به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز، محمدرضا شاملو در بازديد از يكي از اسكان عشاير شهرستان فسا با تاكيد بر لزوم ساماندهي معابر اين منطقه و افزايش سهم ساكنان از منافع عمراني، افزود: اين امر موجب مي شود. برای آنها راحت تر به آنچه می خواهند برسند.

به گزارش بنیاد مسکن فارس، ادامه داد: با توجه به در دسترس نبودن منطقه و عدم دسترسی به راه‌های ارتباطی، دستگاه‌های اجرایی برای ارائه خدمات مناسب به کولی‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند، بنابراین اسکان عشایری مشکل این است که باید فرهنگ سازی شود. ایجاد شود.”

شیملو با بیان اینکه بنیاد مسکن زمینی را برای اسکان عشایر در مناطق مختلف در نظر گرفته است، گفت: بسیاری از مشکلات محرومیت زدایی قابل رفع است.

محمد انصاری جابری مدیر بنیاد مسکن شهرستان فسا در این بازدید ضمن تشریح اقدامات انجام شده برای سکونتگاه چفان گفت: عملیات اسکان در این روستا در سال 1399 توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آغاز شد.

وی افزود: در این منطقه شش هکتار زمین واگذار شده و تقریباً 22 هزار متر مربع جاده آسفالت شده است. در فاز اول 25 واحد مسکونی در روستا در حال ساخت است و در فاز دوم 30 پرونده مسکن برای متقاضیان تهیه شده و به زودی زمین ها به آنها واگذار می شود.

مدیر بنیاد مسکن فسا به برخی موارد قانونی در خصوص اسکان و واگذاری زمین در این روستا اشاره کرد و گفت: نزدیک بودن چاه عریض به شهر از مواردی است که با کمک بخشدار و فرماندار و نماینده مجلس باید حل شود. مسائل حقوقی تا حدودی برطرف شده و به زودی دهکده توانبخشی راه اندازی می شود.

وی با بیان اینکه به هر متقاضی 30 میلیون تومان کمک بلاعوض و تسهیلات کم بهره پرداخت شده است، گفت: مسیر باغ از آن عبور می کند. معابر و باغات روستا به چاه عریض دسترسی دارند و باغات و ورودی روستاها نیاز به آسفالت و توسعه دارند تا ساکنان چاه عریض با آسایش و میل بیشتری در روستا زندگی کنند.

مدیرعامل بنیاد مسکن فسا گفت: عشایر منطقه قبل از تأسیس 56 روستا در کلبه ها و آلونک های بسیار فقیرانه با کمبود خدمات روستایی، آب و برق زندگی می کردند و از بین رفته است.

انصاری جابری ادامه داد: خشکسالی و کمبود معیشت اقتصاد کولی ها را تحت تاثیر قرار داده است، حتی 30 میلیون تومان وام بلاعوض و تسهیلات کم بهره برای سرپناه عشایر دنبال شده است.مسئولان استانی خواستار افزایش سقف وام کولی ها هستند بودجه بیشتر برای بنیاد مسکن برای ارائه حداقل یک سرپناه به ساکنان چپان

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.