عراقی ها مدیر مالی داعش را با 5 میلیون دلار جایزه به سرش بازداشت کردند

عراقی ها مدیر مالی داعش را با 5 میلیون دلار جایزه به سرش بازداشت کردند


روز دوشنبه ، نخست وزیر عراق اعلام کرد که نیروهای عراقی یکی از اعضای برجسته داعش را که به مدیریت منابع مالی این سازمان معروف بود دستگیر کردند.

و مصطفی الکاظمی در توییتر گفت که سامی جاسم الجبوری در “عملیات پیچیده خارجی” مورد اصابت قرار گرفت. اگرچه الکاظمی به محل دقیق بازداشت الجبوری اشاره نکرد ، اما یک منبع ارشد نظامی عراق به خبرگزاری فرانسه گفت که وی در ترکیه دستگیر شده است.

هنوز مشخص نیست که آیا دولت ترکیه از عملیات عراق مطلع بوده یا در آن دست داشته است.

سرهنگ دوم جوئل هارپر ، سخنگوی ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای شکست داعش ، از اظهارنظر در مورد این عملیات خودداری کرد ، اما “از شرکای شجاع عراقی ما که مرتباً ضربات ویرانگری را به بقایای این وحشیگری هدایت می کنند و می رسانند” می ستاید. به گزارش رویترز ، یک گروه تروریستی.

رئیس ادعا شده امور مالی دولت اسلامی در عملیاتی در خارج از کشور دستگیر شد.
© ZUMA Press Wire Service / ZUMA Press Wire Service

دولت آمریکا 5 میلیون دلار برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری الجبوری شود پیشنهاد کرده است. برنامه پاداش های دادگستری وزارت خارجه آمریکا در وب سایت خود او را “رهبر برجسته” داعش ، “عضو قدیمی” القاعده قبلی خود در عراق و “در مدیریت امور مالی عملیات های تروریستی داعش م effectiveثر” توصیف کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا گفت ، پس از اشغال مناطق داعش در سوریه و عراق در سال 2014 ، جبوری به عنوان “وزیر دارایی” فعالیت می کرد و در بازار سیاه نفت ، گاز طبیعی ، مواد معدنی و آثار باستانی را هدایت می کرد. وزارت خزانه داری در سپتامبر 2015 او را به عنوان تروریست جهانی ویژه تعیین کرد.

همچنین تصور می شود که الجبوری از نزدیک با ابوبکر البغدادی سرکرده داعش که در سال 2019 هنگامی که نیروهای آمریکایی به مخفیگاه وی در شمال غرب سوریه حمله کردند خود را منفجر کرد. به گزارش رویترز ، الجبوری دومین سرکرده اصلی داعش است که زنده اسیر شده است و او را به گنجینه بالقوه ای از اطلاعات در مورد توانایی ها و بلندپروازی های این گروه در ایالت پس از بغدادی تبدیل کرده است.

حسن حسن ، سردبیر مجله نیو لاینز و متخصص مسائل مربوط به داعش. رویترز

مقامات نظامی غربی تخمین می زنند که داعش هنوز حداقل 10 هزار جنگجو در سراسر عراق و سوریه دارد که بیشتر آنها در مناطق دور افتاده هستند. در حالی که دولت عراق در دسامبر 2017 پیروزی خود را بر داعش اعلام کرد ، این گروه به حملات خود به تاسیسات پلیس و ارتش ادامه داد و در سال گذشته ده ها نفر را کشت.

سامی جاسم محمد الجبوری ، ناظر کلی پرونده های مالی دولت اسلامی (داعش) توسط نیروهای امنیتی عراق دستگیر شد.
نیروهای امنیتی عراق سامی جاسم محمد الجبوری ، ناظر کلی پرونده های مالی دولت اسلامی را بازداشت کردند.
نیروهای امنیتی عراق HANDOUT / EPA-EFE / Shutterstock

با سیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *