عصر ارتکاب جرایم سایبری پایین آمده است.


به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، منصور رستمی ظهر امروز در سمینار رسانه، فضای مجازی و آسیب های اجتماعی در دانشگاه کردستان اظهار داشت: کمیسیون جرایم آسیب های اجتماعی نشان می دهد که آسیب های اجتماعی بیشتر می شود هر چه بیشتر اتفاق می افتد. جنایات خواهد بود.

فاتی، رئیس پلیس و کارشناس جرایم سایبری استان کردستان کاهش سن ارتکاب جرایم سایبری در فضاهای اینترنتی و شبکه های مجازی را فشاری برای مددکاران اجتماعی عنوان کرد.

وی جرم و جنایت در فضای مجازی را با دنیای واقعی متفاوت دانست و گفت: امروزه فضای مجازی به مکانی واقعی در زندگی ما تبدیل شده است.

رئیس پلیس فاتی و کارشناس جرایم سایبری استان کردستان کنترل و پیشگیری از آسیب های اجتماعی را ضروری خواند و گفت: در صورت عدم کنترل آسیب های اجتماعی این آسیب ها در آینده به بحران تبدیل می شود.

وی با اشاره به تاثیرات نامطلوب فضای مجازی بر زوجین و روابط زناشویی، یادآور شد: از هر هشت مورد ازدواج اینترنتی، یک مورد منجر به طلاق می شود.

منصوری همچنین گفت: تاثیر فضای مجازی باعث طلاق عاطفی و قانونی خانواده ها و روابط نامشروع خارج از عرف و زندگی شده است.

علل آسیب های اجتماعی باید شناسایی و رفع شود.

یک پژوهشگر ارتباطات دانشگاه کردستان، رسانه ها را بخشی از دنیای امروز عنوان کرد و گفت: شناسایی علل و مقوله های پیشگیری و درمان آسیب های اجتماعی در فضای مجازی حائز اهمیت است.

مختار جعفری حوزه فضای مجازی را بسیار گسترده عنوان کرد و گفت: خشونت در فضای مجازی، تهدید با انتشار تصاویر افراد در فضای مجازی، هتک حیثیت به افراد، از مطالب ناپسند تا تجارت غیرقانونی مانند خرید و فروش اسلحه، آثار باستانی، مواد مخدر، مشروبات الکلی و مواد مخدر. و غیره خطراتی هستند. و آسیب جدی در فضای مجازی است که باید پیشگیری، کنترل و با آن مقابله شود.

رسانه ها رسانه های ارتباطی و شفافیت در جامعه هستند.

این پژوهشگر ارتباطات دانشگاه کردستان نیز رسانه ها را وسیله ارتباط با جامعه و عنصر شفافیت در جامعه دانست.

منصور سای به کارکردهای رسانه در جامعه اشاره کرد و گفت: رسانه بخشی از خدمات آموزشی، اجتماعی و بهداشتی را به افراد جامعه ارائه می کند.

وی افزود: نظریه های جامعه شناسی و ارتباطات نشان داده اند که رسانه ها در پیوند با سایر عوامل اجتماعی معنا پیدا می کنند.

پژوهشگر ارتباطات دانشگاه کردستان گفت: جوامع در جریان تحولات تاریخی حوادث اجتماعی زیادی را تجربه می کنند و این جوامع دچار زخم ها و مشکلات اجتماعی می شوند.

وی به تحولات و رویدادهای کشور اشاره کرد و گفت: ظهور انقلاب اسلامی، جنگ هشت ساله نوسازی و توسعه اجتماعی، توسعه شهری، رشد مهاجرت و فرار مغزها، افزایش استفاده از رسانه های نوین. رشد اینترنت در ایران و جمعیت جوان از جمله تحولات اجتماعی در ایران است که منجر به دودستگی در جامعه شده است.

به گفته سای، خانواده به دلیل شکاف ایجاد شده در جامعه امروز دچار تضاد ارزشی است و نبود زبان مشترک بین والدین و فرزندان عامل تنش در خانواده است.

وی نسل قدیم را نسل سنتی و نسل حاضر را نسل آرمان گرا و پوچ گرا عنوان کرد و افزود: امروز دو نسل سنت و مدرنیته در تقابل با یکدیگر قرار دارند و تجربیات نسل گذشته را به نسل جدید منتقل می کنند. گفتگوی بین نسلی لازم است.

ساع همچنین می گوید: عوامل خشونت و بحران در خانواده ها ورود مشکلات از جامعه به خانواده هاست که خانواده توان مقابله و رفع این مشکلات را ندارد.

انتهای پیام/2330/85
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.