علت اصلی سرطان روده بزرگ در مردان


به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از دیلی میل، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد مردانی که غذاهای آماده «بسیار فرآوری شده» می خورند 30 برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. درصدها بالاست.

در بیشتر موارد، سرطان روده بزرگ با پولیپ روده بزرگ شروع می شود که معمولاً علائم بالینی خاصی در بدن ایجاد نمی کند، اما با گذشت زمان به سرطان تبدیل می شود. پولیپ های روده بزرگ توده های گوشتی هستند که از پوشش روده بزرگ رشد می کنند. فرد مبتلا به پولیپ روده ممکن است هیچ علامت یا ناراحتی نداشته باشد. اما در صورت عدم درمان، این پولیپ ها می توانند به سرطان تبدیل شوند. سرطان روده بزرگ تقریباً همیشه از پولیپ ها یا ضایعات پیش سرطانی روده بزرگ ایجاد می شود.

محققان دانشگاه هاروارد و دانشگاه تافتس در جدیدترین تحقیقات خود دریافته اند که مصرف مکرر غذاهای فوق فرآوری شده می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 30 درصد افزایش دهد. غذاهای حاوی گوشت مانند سوسیس، بیکن و ژامبون از جمله مواردی هستند که به طور قابل توجهی در افزایش خطر ابتلا به این بیماری نقش دارند. مصرف زیاد نوشابه های شیرین و گازدار نیز خطر ابتلا به سرطان را در افراد افزایش می دهد.

لو وانگ، نویسنده ارشد این مطالعه، در بیانیه ای گفت: “ما با این ایده شروع کردیم که سرطان روده بزرگ ممکن است بیشتر از سایر انواع سرطان تحت تاثیر رژیم غذایی قرار گیرد. گوشت های فرآوری شده، که بیشتر آنها روغن ها، به عنوان غذاهای فوق فرآوری شده طبقه بندی می شوند. یک عامل خطر قوی برای سرطان روده بزرگ است. غذاهای بسیار فرآوری شده همچنین دارای قند بالا و فیبر کم هستند که می تواند منجر به افزایش وزن و چاقی شود. چاقی یک عامل خطر ثابت برای سرطان روده بزرگ است.

دانشمندان که داده های بیش از 200000 نفر را برای این مطالعه جمع آوری کردند، یافته های خود را روز چهارشنبه در مجله پزشکی معتبر BMG منتشر کردند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.