غدیر را به لبخند و غذا تقلیل ندهیم.


به گزارش خبرگزاری فارس، سید مهدی صیدی در یادداشتی با عنوان «غدیر را به لبخند و غذا تقلیل ندهیم» نوشت: «غدیر را به لبخند و غذا تقلیل ندهیم». گرچه در بسیاری از روایات اهل بیت علیهم السلام بر بزرگداشت غدیر، شادی و خندان و دعوت دیگران به سفره شام ​​تأکید شده است. همه اینها صحیح و ضروری است، اما باید بدانیم که هیچ کدام هدف غایی از بزرگداشت غدیر نیست، بلکه هر یک صرفاً ابزاری است که می تواند به برجسته سازی غدیر در ذهن ها و زمان ها کمک کند.

به نظر می رسد در شرایط کنونی و با گسترش شبکه های اجتماعی و اینکه همه می خواهند برای غدیر امیرالمومنین(ع) کاری انجام دهند، کمپین هایی ایجاد شده است که تنها به لبخند زدن و اطعام دادن می پردازد. و چنین رویکرد منحصر به فردی این خطر را ایجاد می کند که بعد از مدتی غدیر به مناسبتی بی معنا و محدود به حالات چهره و آواتار تبدیل شود.
به یکی از دوستان گفتم اگر غدیر را بهانه ای برای خنداندن مردم قرار دهیم، «رامبد جوان و بامزه» بهتر از من و تو عمل می کند! پس خیلی خوشحال نباشیم به این معنا که در مساجد، پایگاه ها، مدارس و فرهنگسراها تبلیغات کرده ایم که آه! بچه ها عجله کنید جلوی دوربین لبخند بزنید و سلفی بگیرید و کد خاصی را پیامک کنید! و به همین ترتیب، سندروم سلفی های گاه و بیگاه را بیش از پیش در جامعه گسترش دهیم و مردم را به نمایش آن سوق دهیم (بخوانید کالایی سازی انسان).
غدیر معنا و هدفی دارد که نباید از آن غافل شویم. غدیر نقطه پایانی و کامل دعای انبیاء «اکملتو لکم دینکم» است; همان ندایی که همه انبیای آسمانی مشترکاً داده اند «یا قوام عبداالله ما لکم من الهی غیره». غدیر می رود جامعه را به «قل هو الله اهود» برساند، با گفتن «یا یوافو الدین امینوا امانوا» مردم را به خدا ایمان می آورد. و بت های ذهنی دروغین و توخالی را از دل جامعه ریشه کن کند.
غدیر پیامبر معنویت و ارتباط با خداست. غدیر شمشیر عدالت است. غدیر ایستادگی در برابر همه باصافی ها و نمرودیان و فرعونیان است. غدیر یعنی حمایت علی از محرومان و مستضعفان، غدیر یعنی شمشیر زدن در برابر جاهلیت و خوارج. بنابراین رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در آخرین آیات خطبه غدیر با همه حاضران موافق است و می خواهد پیام غدیر را به همه نسل ها برساند.
همه این توصیه‌های شادی، گرد هم آمدن و اجتماع در غدیر، برای انتشار پیام غنی غدیر است. بنابراین هر یک از ما می توانیم چیزی به محتوای غدیر اضافه کنیم.
به یاد غدیر از «علامه امینی» فراخوانده می شود که با سال ها تلاش و کوشش «الغدیر»، «شهریار» «علی ای همای رحمت»، «محمد دشتی» برای ترجمه نهج البلاغه بنویسد. همه مردم، «جرج جرداق» کسانی را می خواهد که می خواهند «امام علی سعود العدلة الانسانیه» را بنویسند فارغ از اینکه مسیحی باشند.
قادر «خمینی» را می خواهد که از «تقما الله مشانی و فرادی» پیروی کند و انقلاب کند. و حالا در روزهای منتهی به غدیر جدی بگیریم و به نمایش و چند لایک و استوری و توییت اکتفا نکنیم چون غدیر همچنان مظلوم است چون علی همچنان بزرگترین ظالم دنیاست.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.