غلبه بر تحریم های عقب مانده آمریکا / مروری بر تقویت روابط ایران و ونزوئلا در دولت سیزدهم


به گزارش خبرگزاري فارسي ديگر، روزنامه ايران نوشت: «روابط ايران و ونزوئلا در رژيم سيزدهم در حال بازگشت به دوران اوج خود بود. به دنبال قرارداد سوآپ میعانات گازی ایران و اجرای نفت سنگین ونزوئلا که با روی کار آمدن دولت سید ابراهیم رئیسی امکان پذیر شد. اکنون امضای سند جامع 20 ساله همکاری راهبردی در سفر نیکلاس مادورو به ایران را باید گامی بزرگ در جهت تقویت این اتحاد راهبردی دانست.

ائتلاف جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا اگرچه با تفکرات استکبارستیزی، روابط سیاسی و اقتصادی و هدف مشترک مقابله با تحریم‌های آمریکا مرتبط است، اما اکنون با سند همکاری فنی و مهندسی انرژی به امضا رسیده است. بخش های خدماتی، اقتصادی، کشاورزی، دفاعی و نظامی نشان می دهد که توسعه و پیشرفت هر دو کشور را به طور مثبت هدف قرار داده است.

روابط دو کشور سابقه طولانی دارد.

ونزوئلا، به عنوان یک کشور آمریکای شمالی، با برکناری رئیس جمهور فقید هوگو چاوز در سال 1997، موضع شدید ضد امپریالیستی اتخاذ کرد، منطقه ای که آمریکایی ها به گذشته نگاه می کنند، ویژگی ای که منجر به این ایدئولوژی شد. انقلاب اسلامی در دولت های نهم و دهم ایران در اواسط دهه 1980، روابط ایران با کشورهای آمریکای لاتین از جمله کوبا و ونزوئلا به دقت پیگیری شد. در مورد ونزوئلا، فسخ قراردادهایی مانند تاسیس کارخانه سیمان، صادرات خودرو و ساخت خانه‌ها اقدامات مهمی بود که در آن سال‌ها انجام شد، زمانی که روابط دیپلماتیک دو کشور در اوج خود قرار داشت. . سفر رئیس جمهور به صحنه ای برای تجمعات جدی علیه دولت های سلطه گر غربی تبدیل شد.

روابط تهران – کاراکاس اما در زمانی که دو کشور در آستانه تدوین یک برنامه راهبردی کلان برای همکاری در توسعه میادین نفتی، پالایشگاهی و پتروشیمی بودند، دولت ایران در سال 1392 بودم. رکود دولتی که تنها ماموریتش در سیاست خارجی تعامل با غرب، حل مسئله هسته ای و به دست آوردن آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین روابط ایران با بسیاری از کشورهای دیگر بود، روابط ایران و ونزوئلا را تضعیف کرده است. دو کشور، حداقل تا دو سال آخر دولت دوازدهم. هر چند خروج آمریکا از برجام و شکست تلاش‌های دولت روحانی برای محدود کردن حداقل کشورهای اروپایی منجر به تصمیم‌گیری و رهبری در زمینه همکاری‌های نفتی ایران و ونزوئلا شد که هشت سال طول کشید. ونزوئلا طرفدار همکاری نبود.

توسعه روابط با کشورهای آمریکای لاتین در دولت سیزدهم

اما این روند خیلی زود پس از تشکیل کابینه سیزدهم تغییر کرد، کابینه ای که برای رفع تحریم ها تمام تخم های خود را روی میز مذاکره نمی گذاشت و به دنبال ارتقای روابط سیاسی و اقتصادی با همه کشورها بود. مسیر مقابله با تحریم ها فسخ قرارداد سوآپ میعانات گازی نفت ایران با ونزوئلا یکی از مهم ترین اقدامات دولت در این زمینه بود و به دنبال آن دستور آماده سازی نفتکش ها برای دریا به ونزوئلا صادر شد. دومین نفتکش آفرامکس ساخت ایران روز گذشته در حالی به دولت ونزوئلا تحویل داده شد که شرکت های کشتیرانی ایرانی تجربه قبلی در ساخت نفتکش در دریا نداشتند و اکنون به لطف اعتماد ونزوئلا جزو معدود کشورهایی هستند که چنین نفتکش هایی را می سازند. من گرفته ام

پیش از این در اکتبر سال گذشته، رسانه های بین المللی از امضای یک قرارداد بزرگ نفتی بین ایران و ونزوئلا با وجود تحریم های آمریکا خبر داده بودند که ونزوئلا را به یکی از صادرکنندگان عمده میعانات گازی ایران تبدیل کرده بود. این توافق که به معنای آن است که دو کشور در مسیر تقویت همکاری‌های نفتی و پالایشگاهی قرار دارند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا ونزوئلا در رتبه اول و ایران در رتبه سوم با بزرگترین ذخایر نفت جهان قرار دارند. همچنین واضح است که نیکلاس مادورو ماه‌ها قبل از سفرش به تهران برای خرید تسلیحات از ایران از جمله پهپادها و موشک‌های بالستیک ساخت ایران ابراز علاقه کرده بود. در این زمینه، انعقاد سند جامع 20 ساله همکاری راهبردی را باید چشم‌اندازی روشن و مثمر ثمر دانست که تضمین کننده روابط دو کشور در برابر فراز و نشیب‌های سیاسی، تقویت جبهه ضد تحریم و رقابت با آمریکا باشد. . با این واقعیت، دولت معتقد است که در فضای جدید روابط بین‌الملل، نمی‌توانند سلطه خود را بر کشوری در حیاط خلوت خود تحمیل کنند و نه تنها واقعیت جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت بشناسند، بنابراین تحریم‌های آنها باید اعمال شود. بی اثر شخصیت ها در یک قدمی مرزهایشان.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.