فرستاده ویژه بایدن هشدار داد که ایالات متحده باید برای یک ایران کامل هسته ای "آماده" شود

فرستاده ویژه بایدن هشدار داد که ایالات متحده باید برای یک ایران کامل هسته ای “آماده” شود


نماینده ویژه دولت بایدن در ایران روز چهارشنبه اذعان کرد که آمریکا و متحدانش باید خود را برای دنیایی آماده کنند که در آن دولت روحانی تهران “هیچ محدودیتی برای برنامه هسته ای خود” اعمال نمی کند ، زیرا مذاکرات با هدف احیای توافق هسته ای مبهم 2015 در وین ادامه دارد.

روبرت مالی در جریان رویدادی که توسط بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی برگزار شد ، گفت که ایالات متحده به نمایندگان ایران روشن کرده است که ما “آمادگی حذف همه تحریم های اعمال شده از سوی دولت ترامپ را داریم که با ناسازگار است”. [nuclear] معامله کنیم تا بتوانیم به کاری که باید انجام می دادیم بازگردیم. “

ماللی گفت: “این جایی است که ما امروز در آن هستیم ، و من فکر می کنم این انتخابی است که ایران با آن روبرو است.” “آیا آنها آماده بازگشت به آن هستند یا می خواهند راه متفاوتی را انتخاب کنند؟”

حسن روحانی ، رئیس جمهور دوم ، از سمت راست ، در جریان بازدید از نمایشگاه دستاوردهای جدید هسته ای ایران در تهران در 10 آوریل 2021 ، به سخنان علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گوش می دهد.
دفتر ریاست جمهوری ایران از طریق AP ، پرونده

مالی افزود که علی رغم ابتکارات کاخ سفید ، “ایرانیان از تماس مستقیم با ما و تماس مستقیم با ما خودداری کردند ، بنابراین همه چیز از طریق واسطه ها انجام شد.”

“این به طور خاص سازنده نیست [format]این چیزی است که باعث تأخیر می شود ، چیزی که باعث سوء تفاهم می شود و همه اتفاق افتاد. “

سپس رئیس جمهور دونالد ترامپ ایالات متحده را از توافق هسته ای در مه 2018 خارج کرد. نمایندگان پنج کشور دیگر امضا کننده توافق – چین ، فرانسه ، آلمان ، روسیه و انگلستان – در شش دور درگیری مستقیم شرکت کردند. امسال در پایتخت اتریش جلساتی با مشارکت غیر مستقیم ایالات متحده برگزار شد.

ایران اشاره کرده است که آماده مذاکرات بیشتر است ، اما به تاریخ خود متعهد نشده است. در همین حال ، این کشور فراتر از محدودیت های فعالیت های هسته ای خود که توسط توافق تعیین شده است ، فراتر رفته است.

رئیس جمهور دونالد ترامپ
دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا را از توافق هسته ای ایران در ماه مه 2018 خارج کرد.
عکس AP / ایوان ووچی ، فایل

ماه گذشته ، یک اندیشکده مستقر در آمریکا گزارش داد که تهران می تواند در مدت یک ماه به اندازه کافی اورانیوم با درجه سلاح برای تولید بمب اتمی تولید کند.

مالی روز چهارشنبه گفت: “هر روز که می گذرد ، ما بخشی از پاسخ ایران را دریافت می کنیم.” “هر روز جایی که هستند [the Iranians] آنها سر میز برنمی گردند ، هر روز اظهاراتی در مورد دستاوردهای اندک در وین ارائه می دهند ، که تیم فعلی می گوید ، به ما می گوید که این تیمی است که در واقع آماده بازگشت نیست. به آنچه ما در نظر می گیریم … بازگشت کامل متقابل به پایبندی “.

وی گفت: “بنابراین ، ما باید خود را برای جهانی آماده کنیم ، کاری که اکنون با مشورت شرکای خود در منطقه انجام می دهیم … جایی که ایران هیچ محدودیتی برای برنامه هسته ای خود ندارد و ما باید در مورد گزینه هایی برای مقابله با این مسئله فکر کنیم. ما این کار را حتی در حالی انجام می دهیم که امیدواریم بتوانیم به توافق بازگردیم ، “این ترجیح ما بسیار است. اما همانطور که گفتم ، ایران پاسخ خود را به آنچه انجام می دهد و نمی دهد هر روز به ما می دهد ، و ما باید آن را در نظر گرفت. »

مالی گفت که به زودی به عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و قطر سفر می کند تا در مورد این موضوع با رهبران آنجا گفتگو کند.

یک کارگر در مقابل ساختمان راکتور نیروگاه اتمی بوشهر ، خارج از شهر جنوبی بوشهر ، دوچرخه سواری می کند.
یک کارگر در مقابل ساختمان راکتور نیروگاه اتمی بوشهر ، خارج از شهر جنوبی بوشهر ، دوچرخه سواری می کند.
آسوشیتدپرس/عکس خبرگزاری مهر ، مجید اصغری پور ، پرونده

در همین حال ، آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه و یائر لاپید ، وزیر خارجه اسرائیل روز چهارشنبه گفتند که آنها در مورد “گزینه های دیگر” برای اقدام در صورت پیوستن ایالات متحده به توافق هسته ای و رد پیشنهاد بازگشت به پایبندی به توافق مذاکره کرده اند.

بلینکن در رویداد مشترکی با شیپ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه لاپید و امارات متحده عربی گفت: “زمان در حال تمام شدن است”. اگر ایران مسیر خود را تغییر ندهد ما آماده حرکت به سمت گزینه های دیگر هستیم و این رایزنی ها با متحدان و شرکای ما بخشی از آن است. “

بلینکن در مورد اینکه “گزینه های دیگر” چیست توضیح نداد ، اما به طرز شگفت انگیزی اشاره کرد که “مشارکت در دیپلماسی به دو نفر نیاز دارد و ما ندیده ایم که ایران در حال حاضر آماده انجام این کار باشد.”

لاپید گفت: “لحظاتی وجود دارد که کشورها برای محافظت از جهان در برابر شر از زور استفاده می کنند. اگر رژیم ترور به سلاح هسته ای دست یابد ، ما باید اقدام کنیم. ما باید روشن کنیم که جهان متمدن اجازه نخواهد داد اگر ایرانی ها معتقد نباشند که جهان در توقف آنها جدی است ، آنها به سمت بمب می شتابند. “

لاپید روز سه شنبه با کامالا هریس معاون رئیس جمهور و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دیدار کرد تا نگرانی های اسرائیل در مورد بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای و کاهش مجدد تحریم ها را ابراز کند.

با سیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *