قرارداد مشارکت برای ساخت دو مجتمع بزرگ پالایشگاهی در بندرعباس و جاسک منعقد شد.


به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، این مراسم روز دوشنبه 19 مردادماه با حضور دکتر محمد مخبر معاون رئیس جمهور، دکتر جواد اوجی وزیر نفت، دکتر سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس برگزار شد. سازمان برنامه و بودجه دکتر اسماعیل لالیقانی. قرارداد فاینانس ساخت پالایشگاه پترو شهید سلیمانی طی مراسمی در ساختمان ریاست جمهوری توسط مدیرعامل بانک رفاه کارکاران و مدیران عامل سایر بانک ها، شرکت ها و گروه های مشارکت کننده منعقد شد. سرمایه گذاری 11 میلیاردی بین بزرگترین مجتمع پتروشیمی کشور، رفاه کارکرین، بانک ملی و تجارت، گروه توسعه انرژی تدبیر، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت سرمایه گذاری اهداف و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، منعقد شد. با کاری دلار

آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی طی سخنانی در این مراسم، امضای قرارداد فاینانس برای احداث پالایشگاه پترو شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارد مکران را گامی موثر در راستای تحقق اهداف کشور در زمینه جذب سرمایه دانست. وی نفت را زمینه ساز ایجاد محصولات با ارزش افزوده بیشتر و اشتغال در راستای رونق تولید، خنثی سازی تحریم ها، مهار و تغییر خام فروشی نفت خام دانست.

وی احداث مجتمع ها و پالایشگاه های پتروشیمی را یکی از نیازها و الزامات کشور عنوان کرد و افزود: دستیابی به اهداف کشور در حوزه توسعه اقتصادی در گرو سرمایه گذاری های کلان است و این یادداشت ها شامل ابتکارات و مبانی موثر است.سرمایه های خرد و کلان در راه توسعه کشور

رئیس جمهور امضای این تفاهم نامه را گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: این تفاهم نامه با هدف خنثی سازی تحریم ها، توقف خام فروشی و تبدیل نفت خام به فرآورده های با ارزش افزوده بالا و همچنین گام موثری است. . توسعه نیازهای کشور به فرآورده های نفتی و پتانسیل های جدید صادراتی.

دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور نیز طی سخنانی در این مراسم با اشاره به سرمایه گذاری هنگفت در پروژه هایی که اقتصاد ملی را به حرکت در می آورد، اشاره کرد: هدایت نقدینگی به سمت تولید، افزایش ارزش پول ملی، ایجاد اشتغال، کارنا و توسعه اقتصادی. از جمله نتایجی است که می توان با سرمایه گذاری در پروژه های اقتصادی به دست آورد.

وی با ذکر مشارکت مردمی در اجرای این طرح ها، ابراز امیدواری کرد که اجرای این پروژه ها طعم سرمایه گذاری را به مردم بچشاند.

معاون اول رئیس جمهور مشارکت و سرمایه گذاری مردمی را یکی از شاخصه های طرح های پالایشگاه پترو شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران برشمرد و افزود: مردم به طور جدی در ساخت این دو پروژه سرمایه گذاری کرده و مشارکت داشته اند و پس از اجرای آنها، آنها در حال اجرای این پروژه ها هستند. می توانند سهامدار این پروژه های بزرگ شوند.”

این مخبر به نحوه تامین مالی این دو پروژه نیز اشاره کرد و گفت: روشی که برای تامین مالی این پروژه ها انجام شد، گلوگاه ها را برطرف کرد و روند شروع ساخت این دو پروژه را به میزان قابل توجهی تسریع کرد.

دکتر جواد اوجی وزیر نفت در این مراسم با اشاره به چالش های فراوان فروش نفت و میعانات گازی در دوران تحریم، گفت: پالایشگاه پترو شهید قاسم سلیمانی و اجرای «مارورد مکران» است. پالایشگاه محدودیت ها را بی اثر می کند.

وی افزود: ظرفیت پالایشی کشور هم اکنون نزدیک به 2 میلیون و 300 هزار بشکه در روز است و مصرف هم متناسب با روند مصرف بنزین و گاز نفت در کشور به ویژه پس از کاهش شیوع کرونا افزایش یافته است. افزایش سفر چند روز از تولید فراتر رفت، در صورت ادامه این روند، امنیت انرژی کشور با چالش مواجه خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه این پروژه ها از مدت ها قبل در دست اجرا بود، افزود: مهمترین چالش این پروژه ها تامین منابع مالی بود که با ابتکار آقای مخبر توسعه اقتصادی عظیمی بود. هلدینگ ها و بانک ها در این بخش دخیل هستند و مطمئن باشید طی چهار تا پنج سال آینده شروع به فعالیت خواهند کرد.

لازم به ذکر است بانک رفاه کارکاران 15 درصد، گروه انرژی تدبیر 15 درصد، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس 15 درصد، شرکت سرمایه گذاری الازال 15 درصد، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران 10 درصد، بانک ملی 15 درصد، بانک در قرارداد مشارکت و تامین مالی ساخت پتروپالایشگاه قاسم سلیمانی، “شهید” ملت 7 5.5 درصد و بانک تجارت 7.5 درصد سهام دارند.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.