قرص های کاهش وزن – بررسی

قرص های کاهش وزن ترکیبات شیمیایی یا گیاهی هستند که امروزه در بازار موجود است. طبق ادعای آنها، وقتی بلعیده می شوند، به کاهش وزن در بدن کمک می کنند. با این حال، همه این قرص ها به صورت رایگان در دسترس نیستند – آنها را می توان با نسخه از یک پزشک یا متخصص بهداشت، بدون نسخه (OTC) یا به عنوان داروهای گیاهی که به طور گسترده در بازار موجود است تهیه کرد. دو دسته اول توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (یا FDA همانطور که عموماً شناخته می شود) نظارت دقیقی دارند. در حالی که داروهای گیاهی، به دلیل قرار گرفتن در دسته “غذا” توسط FDA به دقت تنظیم نمی شوند.

اگر تصمیم به مصرف قرص های کاهش وزن را ارزیابی می کنید، در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که می تواند شما را برای تصمیم گیری عاقلانه تر قدرت دهد. به طور کلی، این قرص‌ها زمانی توصیه می‌شوند که تکنیک‌های کاهش وزن سنتی مانند رژیم غذایی متعادل و ورزش شکست خورده باشند یا نتایج مطلوب را نشان ندهند. یا، ممکن است برای کاهش وزن به قرص های کاهش وزن روی بیاورید تا مکمل رژیم غذایی موجود و ورزش روتین خود باشید. دلیل هرچه که باشد، مهم است که به خاطر داشته باشید که این قرص ها مواد شیمیایی خارجی هستند که توسط بدن بلعیده می شوند. خطر استاندارد عوارض جانبی (در کوتاه مدت یا بلند مدت) باقی می ماند. حتی اگر «قرص‌های لاغری گیاهی» را انتخاب کنید، این قرص‌ها همچنان غذاهایی هستند که بدن به طور منظم مصرف نمی‌کند و از این رو خطرناک است.

کاهش وزن تابعی از کاهش وزن کل بدن است. معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کالری بیشتری نسبت به دریافت کالری بسوزانید (روش‌های دیگر شامل جراحی تهاجمی و غیره). وقتی وزن کم می کنید، بدن شما در حال از دست دادن چربی، عضله یا توده استخوانی است. «قرص‌های لاغری» به هر یک یا ترکیبی از راه‌های زیر عمل می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند:

(i) آنها اشتها را سرکوب یا کاهش می دهند. مغز تحریک می شود تا حس سیری را به بدن منتقل کند

(ii) آنها چربی را مسدود می کنند – این قرص ها از جذب چربی در بدن جلوگیری یا کاهش می دهند

(iii) آنها چربی می سوزانند،

(IV) باعث افزایش تعداد کالری سوزانده شده توسط بدن می شوند یا

(v) آنها با تبدیل چربی عضله می سازند.

اگر می‌خواهید یک قرص کاهش وزن را ارزیابی کنید، می‌توانید معیارهای زیر را در نظر بگیرید و این سؤالات مرتبط را از پزشک یا متخصص بهداشت خود بپرسید:

(i) آیا واقعاً برای کاهش وزن نیاز به مصرف قرص دارید؟ آیا روش های طبیعی تری وجود دارد که بتوانید اتخاذ کنید؟

(ii) قرص چگونه کار می کند؟ هنگام مصرف قرص، فرآیند بیولوژیکی در بدن شما چیست؟

(iii) چقدر ایمن است؟ عوارض جانبی کوتاه مدت یا بلند مدت احتمالی چیست؟

(IV) قرص چقدر موثر است؟ فواید مصرف قرص ها چیست؟ چه مدت طول می کشد تا نتایج نشان داده شود؟

(v) تجربه سایر کاربران چیست؟

برخی از قرص‌های رایج کاهش وزن با نسخه و OTC که امروزه در بازار می‌شنوید عبارتند از Proactol، Xenical (یا Orlistat)، Xenedrine، Phentermine و Meridia و غیره. اگرچه محبوبیت چنین قرص هایی در سال های اخیر به دلیل وعده “کاهش وزن آسان و بی دردسر” افزایش یافته است، اما همیشه بهتر است قبل از مصرف آنها احتیاط کنید.