قوانین بازی با کودکان چیست؟


گروه زندگی: روی صندلی نشستم و بازی همسر و دختر کوچکم را تماشا کردم. دخترم خیلی جوان و آرام بود انگار در دنیای خودش بود، مروارید چیده بود، اما همسرم به او تذکر می داد که مرواریدها را نگه دارد تا حالش خوب شود و این موارد را رعایت کند، این کار را نکرد. کارشان را بکنند بالاخره ناراحت شد و تمام مهره ها را روی زمین انداخت و به پدرش گفت تو سوختی و بازی بلد نیستی. همسرم وقتی این صحنه را دید سرش را خم کرد و گفت نمی خواهی قواعد بازی را یاد بگیری.

با خونسردی به آنها نزدیک شدم و به همسرم هشدار دادم که بچه ها تا زمانی که با فکرشان بازی می کنند و احساس خوب و برتری می کنند نیازی به یادگیری و رعایت همه قوانین ندارند. بهتر است تا سن آنها قواعد آنها را در بازی رعایت کنیم.

نحوه بازی با کودکان بسیار مهم است. بازی کردن یک هنر است و داشتن یک همبازی خوب برای بچه ها مهم است، اما بهتر است اطرافیانشان بازی با بچه ها را یاد بگیرند نه اینکه از آنها انتظار داشته باشند همان دستورالعمل ها را دنبال کنند، بازی کنید و آن را خیلی جدی بگیرید و برنده شوید. آسیب را رعایت کنید.

به گفته روانشناسان رشد شخصیت، رشد ذهنی، خلاقیت، تمرکز بهتر، صبر و اعتماد به نفس بیشتر، ارتباط و بازی در دنیای کودکان بهترین عامل است. اما قوانین و مقررات در این بازی ها چگونه باید باشد تا هم عواطف و احساسات بچه ها بیان شود و هم بدون استرس و اضطراب باعث شادی آنها شود.

1- کودک درونتان باید با کودکان بازی کند.

دکتر سجاد کریمین مجید روانشناس و مشاور خانواده به فارس گفت: بازی یکی از بهترین راه ها برای شادی کودکان در خانه است. وقتی والدین با کودکان بازی می کنند، در واقع با آنها کودک می شوند، احساسات آنها را کشف می کنند و با کودک درون آنها بازی می کنند. پس اولین کار این است که والدین با کودک بازی کنند نه با بزرگسال و والدین درونی آنها!

2. فقط بدون قوانین و مقررات خاص بازی کنید

کریمان مجید تاکید می کند: بهتر است طبق قوانین کودک بازی کنیم و بازی را با آموزش ربط ندهیم.چون لذت بچه ها را کم می کند.فقط بازی و ابزار هیجان برای بچه ها وجود دارد. “نیازی به آموزش چیزی نیست.”

اما اگر می خواهید قوانینی تعیین کنید، بهتر است برای کودک قوانینی تعیین کنید، مگر اینکه کودک با بازی خود کار خطرناک یا آزاردهنده ای انجام داده باشد. پس سخت گیر نباشید و بگذارید کودک بر اساس نیازها و توانایی هایش قوانین بازی را تعیین کند.

بعضی از والدین هم همین اشتباه را می‌کنند و فکر می‌کنند باید قوانینی برای بزرگ‌ترها وجود داشته باشد تا با بچه‌هایشان بازی کنند یا یک بازی را خیلی جدی می‌گیرند و مدام می‌گویند که مثلاً ما بردیم، در حالی که باید اجازه دهند بیشتر بچه‌ها برنده شوند.

3. به کودکان زمان بازی بدهید.

به کودک خود فرصت دهید تا بازی را تمام کند، سپس او را برای کارهای دیگر مانند غذا خوردن، خوابیدن یا بیرون رفتن آماده کنید. با این حال به او بگویید که مثلاً فرصت بازی در لحظه را از دست داده و با آرامش این کار را انجام دهید تا اضطراب و استرس او را به خطر نیندازد و زمان کافی برای بازی داشته باشد.

4. همیشه با بچه ها بازی نمی کنید

والدین باید بدانند که نمی توانند همیشه در کنار فرزندان خود باشند. کم کم بچه ها یاد می گیرند جلو یا بدون شما یا با بچه های دیگر بازی کنند و همه این مهارت ها را به دست می آورند. پس ابتدا سعی کنید در هیچ بازی قواعدی را به آنها آموزش ندهید، سپس زمان بسیار کمی برای بازی کودکان با شما وجود دارد، شاید مدتی از این زمان بگذرد و سپس کودکان شروع به بازی با همسالان خود کنند، بروید و یک سال یا بیشتر خود را بازی کنید. تنهایی و کودکان محدود به بازی با والدین در زمان های خاص هستند.

5. ناظر خوبی باشید.

کودک با انتخاب نوع بازی، احساسات، حالات، نگرانی‌ها، توانایی‌ها و خواسته‌های خود را به شما نشان می‌دهد، بنابراین سعی کنید بیشتر اوقات ناظر باشید و در فعالیت‌های او دخالت نکنید.

برخی از والدین تا زمانی که می بینند کودک با خودش بازی می کند در کار کودک دخالت می کنند، مثلاً تکالیف را روی آن می گذارد یا حلقه ها را در سبد می گذارد یا چیزهای دیگر.تا بچه ها اصول را یاد بگیرند. در حالی که همه اینها در مراحل مختلف رشد به دست می آید و کودک از یادگیری همه چیز در این زمینه ها و آزمون ها و اشتباهات لذت می برد.

از این گذشته، به گفته محققان، فضای داخلی خانه باید برای بازی کودکان آماده باشد یا هر روز یا هر دو یا سه روز یکبار کودکان با والدین خود به زمین بازی بروند و انرژی خود را بیرون بیاورند و خلاق باشند. بازی با کودکان کمی زمان، حوصله و تشویق می خواهد، پس سعی کنید خود را در خلق و خوی نگه دارید.

بهتر است زمانی که در خانه هستید مدتی را به بازی با فرزندان خود اختصاص دهید و فعالیت هایی را که می توانید برای بازیابی نیرو و انرژی انجام دهید دست کم نگیرید.

به عنوان یک پدر و مادر چقدر زمان صرف بازی با فرزندانتان می کنید؟ برای ما بنویسید

پایان پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.