لاوروف: سوء استفاده واشنگتن و متحدانش از مواد غذایی غیرانسانی است.


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که آمریکا و اتحادیه اروپا دسترسی به توافقنامه های غذایی را مسدود کرده اند که مایه دلگرمی است.

روز جمعه توافقی در استانبول تحت نظارت سازمان ملل متحد با حضور هیئت های روسیه و اوکراین و با میانجیگری ترکیه انجام شد که طی آن غلات اوکراینی زیر نظر سازمان ملل صادر می شود. بوقلمون

لاوروف تاکید کرد که استفاده ایالات متحده و متحدانش از غذا برای ماجراجویی های ژئوپلیتیکی غیرقابل قبول و غیرانسانی است.

وی ادامه داد: امضای تفاهم نامه روسیه و سازمان ملل متحد بار دیگر موید این موضوع است که تلاش غرب برای مقصر دانستن روسیه برای مشکلات عرضه غلات در بازارهای جهانی جعلی و کذب است.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو به تعهدات خود در این زمینه برای تامین امنیت غذایی ادامه خواهد داد.

وی افزود: امیدواریم تمام تلاش های لازم برای اجرای موثر این توافقات در دوره آتی به کار گرفته شود.

کشورهای غربی بارها مسکو را به بستن بنادر اوکراین و غیرممکن کردن حمل غلات اوکراینی متهم کرده اند. مسکو همچنین پاسخ داده است، اگر کیف بنادر خود را از مین پاک کند، عبور ایمن برای محموله‌های غلات تضمین خواهد شد.

اوکراین که یکی از تولیدکنندگان عمده محصولات کشاورزی است، از زمان درگیری با روسیه نمی تواند غلات خود را صادر کند و در حال حاضر حدود 22 تا 25 میلیون تن غلات در بنادر این کشور گیر کرده است.

در اوایل ژوئن، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با رهبران فرانسه و آلمان گفت: «روسیه راه‌هایی را برای از سرگیری محموله‌های غلات به اوکراین از بنادر دریای سیاه مورد بحث قرار خواهد داد.» و صحبت خواهد کرد.

روسیه و اوکراین حدود یک سوم گندم جهان را تامین می کنند، در حالی که روسیه صادرکننده اصلی کودهای شیمیایی و اوکراین بزرگترین صادرکننده ذرت و روغن آفتابگردان در جهان هستند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.