لزوم همکاری سینمای ایران و عراق و سرمایه گذاری از پتانسیل/نیاز به استفاده از سینما و دیپلماسی عکس برای حمایت از روابط بین الملل.


به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در دومین روز سفر خود به بغداد با سفیر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. عراق، محمدکاظم الصادق و در نشستی مشترک پیرامون مسائل فرهنگی و سینمایی ایران و عراق بحث و تبادل نظر کردند.

محمد خزاعی در این دیدار با اشاره به جایگاه و توانمندی های منطقه ای سینمای ایران، به اهمیت ارتقای فعالیت های فرهنگی و سینمایی بین دو کشور عراق و ایران اشاره کرد و گفت: تسهیل در توسعه دیپلماسی هنری و سینمایی و روابط سیاسی بین دو کشور. ملت ها باید در دستور کار تقویت شوند.

وی افزود: سفارتخانه ها می توانند نقش مهمی در معرفی استعدادهای سینمایی به بازار منطقه ای و بین المللی و رونق و تحرک اقتصادی در چرخه اکران فیلم داشته باشند.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه دیپلماسی تصویر و سینما یا فرهنگ در تحکیم روابط بین الملل ملت ها مهم است، خاطرنشان کرد: استفاده از محصولات سینمایی برای گسترش دوستی و صمیمیت ملت ها و سایر روابط بین آنها یکی از مواردی است که از برنامه های دیپلماسی و مشاوره فرهنگی که خوشبختانه بر روی آنها تمرکز کرده اید.

خزاعی با اشاره به اینکه موفقیت نظام دیپلماسی ناشی از شایستگی فرهنگی است و آن را تضمین می کند، افزود: جایی که فرهنگ و هنر پشتوانه دیپلماسی باشد، دستاوردهای ماندگاری رقم می خورد.

وی افزود: متأسفانه در این سال ها با بی توجهی به نقش بی بدیل فرهنگ و سینما فرصت های زیادی را از دست داده ایم.

رئیس سازمان سینمایی گفت: خوشبختانه تعاملات فرهنگی و هنری خوبی بین دو ملت ایران و عراق در حال گسترش است و هر دو کشور به خاطر آن هستند. اشتراکات دیرینه مذهبی و فرهنگی آنها ظرفیت های زیادی برای گسترش همکاری ها دارد.

در این دیدار محمدکاظم الصادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق ضمن خیر مقدم به حضور رئیس سازمان سینمایی در بغداد گفت: زبان هنر، زبان فصاحت و زبان هنر است. با توجه به فرهنگ اشتراک فرهنگی و مذهبی دو کشور، پتانسیل سینما و سریال می تواند برای تقویت و تعمیق همکاری ها و روابط مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به جایگاه هنرمندان و سینماگران گفت: کشورهای خاور دور به دلیل نقش هنرمندان در دیپلماسی عمومی و نشان دادن اهمیت و تاثیرگذاری هنرمندان به همه هنرمندان کشورشان گذرنامه دیپلماتیک دادند.

وی با بیان اینکه به دلیل اشتراکات فرهنگی، مذهبی و مذهبی با ملت عراق پیوند عمیقی داریم، گفت: این اشتراکات مردم عراق را وادار به استقبال از محصولات و سریال های سینمایی ایرانی کرده است.

استقبال گسترده از آثاری مانند مریم مجدس، سریال مختار، به الشام و غیره نشان می دهد که روحیه تولیدات سینمایی و تلویزیونی این گونه آثار با جامعه عراق همخوانی دارد.

الصادق با اشاره به اینکه همواره به دنبال ایجاد فرصت برای تولید مشترک بوده ایم، گفت: مردم عراق ملتی دوست داشتنی، عاطفی و مهمان نواز هستند.

وی بیان کرد: مشترکات زیادی بین مردم ایران و عراق از جمله سلمان فارسی، مشترکات تاریخی، غدیر، ماجرای اربعین، داعش و… وجود دارد که فیلمسازی روی آنها تاثیر مثبتی در رابطه این دو دارد. دو ملت

وی پیشنهاد کرد: در تولیدات مشترک از عوامل و بازیگران مشترک دو کشور استفاده شود.

سفیر ایران در عراق با بیان اینکه فیلم و سریال می تواند به حفظ واقعیت های تاریخی هر دو ملت کمک کند، گفت: باید از هنر و فرهنگ برای انتقال افکار و باورهای مشترک استفاده کرد.

وی از آمادگی سفارت ایران در عراق برای هر گونه همکاری در زمینه فرهنگی و سینمایی خبر داد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.