مزایای توانبخشی ریه برای COPD و سایر بیماریهای ریوی


آقایان عزیز کلینیک مایو: پدرم سالهاست که مبتلا به COPD است ، اما به دلیل بدتر شدن علائم مرتبط با وضعیتش در بیمارستان بستری شد. متخصص مراقبت های بهداشتی وی به او توصیه کرد که برنامه توانبخشی ریه را شروع کند. او مردد است و نمی داند چه انتظاری دارد. توانبخشی ریه برای افراد مبتلا به COPD چیست؟ آیا آن را به افراد مبتلا به سایر بیماری های ریوی توصیه می کنید؟

جواب: توانبخشی ریه یک برنامه تحت نظارت پزشکی است که شامل تمرینات ورزشی منظم ، آموزش بهداشت ، اصلاح رفتار ، راهنمای تغذیه ای و یادگیری تکنیک های تنفس برای افرادی است که دارای بیماریهای مزمن تنفسی یا مشکلات ریوی به دلیل سایر شرایط هستند. توانبخشی ریه به دنبال بهبود سلامت جسمی و روانی افراد مبتلا به بیماریهای مزمن تنفسی با آموزش نحوه ایجاد و حفظ رفتارهایی است که در سالهای آینده برای سلامتی آنها مفید خواهد بود.

توانبخشی ریه برای افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریوی یا COPD مفید است. نشان داده شده است که علائم تنگی نفس را کاهش می دهد ، عملکرد بدنی را بهبود می بخشد و کیفیت کلی زندگی را بهبود می بخشد. تحقیقات همچنین نشان داده است افرادی که طی سه ماه پس از بستری شدن در بیمارستان به دلیل مشکلات مرتبط با COP توانبخشی ریه را شروع می کنند ، در مقایسه با افرادی که بعداً توانبخشی ریه را شروع می کنند یا در ابتدا در توانبخشی ریه شرکت نمی کنند ، به طور قابل توجهی کمتر از یک سال بعد از مرگ می میرند. شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می دهد توانبخشی ریه باعث بهبود علائم ، ظرفیت ورزش و کیفیت زندگی در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند بیماری بینابینی ریه ، آسم ، فشار خون ریوی و فیبروز کیستیک و همچنین در افراد قبل و بعد از جراحی سرطان سینه می شود. کاهش حجم پیوند ریه یا ریه.

مراقبت های توانبخشی ریوی توسط تیمی از متخصصان بهداشت در تعدادی از زمینه ها و زمینه های تخصصی از جمله: متخصصان ریه ، درمانگران تنفسی و فیزیولوژیست های ورزشی ارائه می شود. بسته به نیازهای فردی ، تجهیزات توانبخشی ریوی ممکن است شامل متخصصان پرستاری ، طب فیزیکی و توانبخشی ، تغذیه ، روانشناسی ، روانپزشکی و خواب نیز باشد.

توانبخشی ریوی معمولاً در محیط سرپایی یا مرکز توانبخشی بیمارستانی انجام می شود و معمولاً شامل یک تا سه جلسه تحت نظارت در هفته به مدت 6 تا 10 هفته است.

قبل از شروع توانبخشی ریه برای بیماران ، تیم مراقبت های بهداشتی:

  • اندازه گیری ظرفیت ورزش و عملکرد ریه.
  • سابقه پزشکی و درمان های فعلی خود را مرور کنید.
  • درباره میزان فعلی فعالیت بدنی ، سلامت روان و رژیم غذایی بپرسید.
  • اهداف مشخصی را تعیین کنید که برای هر فرد مشمول برنامه قابل دستیابی است.

با استفاده از این اطلاعات ، یک برنامه مراقبت شخصی طراحی شد که به بهترین وجه با نیازهای هر فرد مطابقت داشت.

اگرچه توانبخشی ریوی معمولاً در کلینیک یا بیمارستان تحت نظارت مستقیم پزشک انجام می شود ، اما شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می دهد توانبخشی ریوی در خانه ، به ویژه تمرینات بدنی در خانه ، ایمن و احتمالاً به همان اندازه م effectiveثر است. توانبخشی در خانه ممکن است برای شرکت کنندگان مناسب تر باشد. علاوه بر این ، توانبخشی در خانه می تواند جایگزین مناسبی برای کسانی باشد که به دلیل عواملی مانند تعهدات کاری و محدودیت های سفر نمی توانند به طور منظم در مرکز توانبخشی حضور یابند. بسیاری از مراکز توانبخشی ریه برنامه های خانگی ایجاد می کنند.

تمرینات ورزشی نیز برای توانبخشی ریه ضروری است. برنامه تمرینات فردی یا نسخه ورزشی اغلب بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از آزمون های استرس قبل از شروع برنامه جمع آوری شده است و طرحی مانند این برای هر شرکت کننده تهیه شده است. تمرینات ورزشی ، که ترکیبی از تمرینات هوازی است مانند: راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه سواری. آموزش قدرت؛ و تمریناتی برای بهبود تعادل و انعطاف پذیری ، و برای بهبود قدرت و استقامت و کاهش تنگی نفس ، خستگی و خستگی در شرکت کنندگان در توانبخشی ریه طراحی شده است. تیم توانبخشی ممکن است داروهایی را برای بازکردن مجاری تنفسی قبل از ورزش توصیه کند یا به مردم آموزش دهد که چگونه اکسیژن درمانی منظم را در حین ورزش تنظیم کنند تا مزایای آن بیشتر شود. از آنجا که شرکت کنندگان توانبخشی ریه با برنامه ورزش آشنا می شوند و اعتماد به نفس بیشتری در انجام تمرینات منظم دارند ، آنها تشویق می شوند که به طور مستقل در خانه یا در محیطی دیگر ، مانند مرکز تناسب اندام ، همراه با جلسات تحت نظارت ورزش کنند.

شرکت کنندگان همچنین می توانند تکنیک های تنفسی خاصی مانند تنفس دیافراگمی ، تنفس طولانی مدت لب یا تنفس یوگا را بیاموزند. این تکنیک ها می توانند به افراد مبتلا به بیماری های ریوی کمک کنند تا تنفس خود را بهتر کنترل کنند ، موقعیت های استرس زا را بهتر مدیریت کنند و از تنگی نفس به ویژه در هنگام ورزش جلوگیری کنند. در برخی موارد ، تیم توانبخشی همچنین ممکن است از شرکت کننده بخواهد تمرینات تنفسی عضلانی خاصی را انجام دهد. این تمرین برای افزایش قدرت عضلات تنفسی طراحی شده است. در مقایسه با تمرین برای ورزش ، نشان داده شده است که می تواند تنگی نفس را کاهش داده و ظرفیت ورزش را افزایش دهد ، در مقایسه با تمرینات بدنی فقط در برخی از افراد مبتلا به بیماری های تنفسی.

آموزش و راهنمایی اخلاقی نیز بخشهای اساسی توانبخشی ریه است. شرکت کنندگان می توانند در مورد نحوه مصرف موثرتر داروها و نحوه کنترل بیماری خود آموزش ببینند. در صورت امکان می توان یک برنامه ترک سیگار تهیه کرد. و نحوه اصلاح کارهای معمول روزانه برای کاهش تنگی نفس یا جلوگیری از آپنه را مورد بحث قرار دهید. علاوه بر این ، بسیاری از برنامه های توانبخشی ریه به منظور کنترل بهتر و تسکین افسردگی و اضطراب و نحوه تغییر رژیم غذایی و آماده سازی غذا برای مزایای بلند مدت سلامتی ، حمایت فردی یا گروهی ارائه می دهند.

به طور کلی ، مشارکت در توانبخشی ریه جزء مهمی از مدیریت COPD است. من شما را تشویق می کنم که در مورد ارزش توانبخشی ریه با پدر و متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. من معتقدم که این امر در کمک به افراد مبتلا به بیماری های ریوی در کنترل بهتر علائم ، بهبود آمادگی جسمانی و توانایی آنها در انجام کارهای روزمره روزانه و ارتقاء سلامت و رفاه عمومی آنها تا حد امکان مثر است. – دکتر. برایان تیلور ، بیماری قلبی عروقی ، کلینیک مایو ، جکسون ویل ، فلوریدا

###

درباره کلینیک مایو

کلینیک مایو یک سازمان غیر انتفاعی است که متعهد به نوآوری در تمرینات بالینی ، آموزش و تحقیقات است و به همه کسانی که نیاز به بستری شدن دارند ، همدلی ، تجربه و پاسخ ارائه می دهد. برای اخبار بیشتر در مورد کلینیک مایو ، از شبکه خبری کلینیک مایو دیدن کنید. برای کسب اطلاعات در مورد COVID-19 ، از جمله Mayo Clinic Coronavirus Map Tracker ، که دارای پیش بینی 14 روزه در مورد روندهای COVID-19 است ، از مرکز منابع ویروس کرونا در کلینیک مایو در حال ظهور (Covid-19) دیدن کنید.دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *