مسیر دشوار نخست وزیر جدید انگلیس/ پنج چالش اصلی دولت لیز تراس چیست؟


به گزارش گروه دیگر خبرگزاری فارس، انگلیس روزهای پر از فضای سیاسی را پشت سر می گذارد. در همین راستا، سرانجام پس از نوعی کودتای درون حزبی (در درون حزب محافظه کار) علیه «بوریس جانسون» نخست وزیر سابق این کشور، مجبور به کناره گیری شد. جانسون به دلیل سیاست‌های ناکارآمد خود در زمینه‌هایی مانند مقابله با اپیدمی کرونا، بهبود وضعیت اقتصادی در انگلیس، ناتوانی در کنترل اعتصابات و ناآرامی‌های اجتماعی در این کشور و البته ضعف در مقابله با تورم و بحران انرژی تحت فشار است. . انتقاداتی در بریتانیا وجود داشت.

در همین راستا، لیز تراس، وزیر خارجه اسبق بریتانیا، اخیرا جایگزین هم حزبی خود، بوریس جانسون شده است. فردی که بسیاری از ناظران و تحلیلگران معتقدند نباید در مقام نخست وزیری کشورش حتی یک ثانیه را هدر دهد و برای مقابله با بحران های فزاینده کشور سیاست های موثری را اجرا کند. مشکلی که عملا لیز تراس را به نسخه بریتانیایی وزیر بحران تبدیل کرده است. مشکلی که نه تنها می تواند زندگی سیاسی لیز تراس را کوتاه کند، بلکه چالش های بسیار گسترده ای را برای جنبش محافظه کار بریتانیا ایجاد می کند.

در ادامه 5 چالش و بحران اصلی شناسایی می شود که شانس موفقیت لیز تراس به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

الف: تراس لیز؛ نخست وزیر اقلیت

نکته مهمی که در انتخاب لیز تراس به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس باید به آن توجه داشت این است که او موقعیت حمایتی زیادی ندارد. در این چارچوب اولاً او توسط مردم انگلیس انتخاب نمی شود (در سیستم پارلمانی انگلیس عملاً به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس به طور غیرمستقیم توسط نمایندگان حزب محافظه کار انتخاب می شود. رفتند و نه توسط مردم این کشور) .

از سوی دیگر وی از میان بیش از 170 هزار عضو حزب محافظه کار انگلیس توانست با بیش از 83 هزار رای بر کرسی نخست وزیری کشورش دست یابد. موضوعی که نشان دهنده مخالفت شدید اعضای حزب خودش با لیز تراس است.

همچنین لازم به ذکر است که اکثر اعضای حزب محافظه کار را افراد ثروتمند، مسن و سفیدپوست تشکیل می دهند که تا حد زیادی نشان می دهد که حزب و رای دهندگان اصلی آن علاقه ای به زندگی مردم عادی در انگلیس ندارند. با واقعیت ها فاصله زیادی دارند. موضوعی که این پیشنهاد را که لیز ترز فردی محبوب است و استقبال عمومی گسترده ای دارد، به چالش می کشد و خود این موضوع در ابتدای راه برای او بحرانی است.

دو: لیز تراس و چالش بحران انرژی

یکی از مهم ترین بحران هایی که لیز تراس باید بدون تمام شدن زمان با آن مقابله کند، مقابله با بحران انرژی در انگلستان است. مشکلی که تا حد زیادی در نتیجه جنگ اوکراین و تحریم انرژی روسیه توسط غرب به وجود آمده است. در این زمینه، اوضاع در انگلیس به حدی بحرانی است که اخیراً دولت انگلیس به شهروندان این کشور هشدار داده است که انتظار افزایش 80 درصدی قیمت قبوض گاز خود را در ماه آینده داشته باشند. مشکلی که در اوایل سال 2023 بحرانی تر خواهد شد.

در عین حال، انتظار می‌رود که صنایع و شرکت‌های بریتانیایی که از امتیاز تعیین سقف قیمت انرژی خود مانند خانوارهای بریتانیایی برخوردار نیستند، با قیمت‌های بسیار بالاتری مواجه شوند. وضعیت در این زمینه برای لیز تراس و دولت جدیدش به قدری بحرانی است که اخیراً یک برنامه تلویزیونی در انگلیس به عنوان پاداش برای شرکت کنندگان خود، پرداخت 4 ماه از قبض انرژی آنها را پذیرفته است.

سوم: بحران تورم و افزایش هزینه های زندگی

افزایش تورم در انگلیس که رکوردهای جدیدی را به ثبت می رساند نیز چالشی اساسی و اساسی برای دولت لیز تراس است. تورم که بخشی از آن ناشی از پیامدهای همه‌گیری کرونا است و بیشتر آن در شرایط کنونی ناشی از پیامدهای جنگ در اوکراین و ظهور بحران جهانی انرژی (هر دو کمبود انرژی است. منابع و افزایش قابل توجه هزینه آن).

در این چارچوب، انتظار می‌رود که با فرا رسیدن فصل‌های سرد و عدم وجود گزینه‌های جایگزین انرژی برای بریتانیا، به ویژه، تورم تحمیل‌شده به بریتانیا نیز افزایش چشمگیری داشته باشد و هزینه وام‌های مسکن نیز افزایش چشمگیری داشته باشد. هزینه زندگی و کالا و خدمات افزایش می یابد و شدت آن برای مردم این کشور افزایش می یابد.

در این میان، ناکامی لیز تراس در ارائه سیاست های روشن نشان می دهد که ابعاد بحران در بریتانیا در حال گسترش است. در این راستا بسیاری از تحلیلگران اقتصادی به دولت لیز تراس هشدار داده اند و به ویژه تاکید کرده اند که باید هر چه زودتر برای حل بحران افزایش هزینه های زندگی در انگلیس فکری کند، زیرا این مشکل اساس تمام چالش ها و مشکلات وضعیت کنونی، بحران جاری در انگلستان است.

چهارم: چالش سیاست های متناقض لیز تراس

یکی از چالش های مهم دولت جدید بریتانیا این است که نخست وزیر جدید لیز تراس در عمل مجبور به اتخاذ سیاست هایی می شود که کاملاً متفاوت از شعارهای اعلامی وی و حتی گاهی در تضاد است.

به عنوان مثال، لیز تراس هرگز مستقیماً از حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه بریتانیا صحبت نکرده است، در حالی که قبلاً نماینده حزب لیز تراس در پارلمان بریتانیا بوده است که بخش عمده ای از پیروزی او در انتخابات 2019 است. این طرح مدیون است. شعارهای مختلفی در مورد نیاز به توزیع مجدد ثروت در این کشور وجود دارد و تراس تحت فشار است تا بر اقشار آسیب پذیر بریتانیا تمرکز کند.

در همان زمان، لیز تراس به عنوان نامزد نخست وزیری بریتانیا، راهکارهایی را برای مقابله با بحران انرژی این کشور پیشنهاد کرد، مانند کاهش شدید مالیات در کشور و البته افزایش اختیارات ملی انرژی. را بیمه نوعی تامین اجتماعی است. با این حال، کارشناسان و کارشناسان هشدار داده اند که تصمیمات دولت اعتماد در مورد کاهش مالیات و بیمه ملی کافی نیست و به ضرر فقرا در این کشور منافع بیشتری برای ثروتمندان بریتانیا به همراه خواهد داشت.

این تضادها، در نوع خود، پتانسیل ایجاد بحران های مهمی را برای رژیم لیز دارند و در واقع اثربخشی آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

پنجم: بحران تصمیم گیری در دولت لیز تراس

بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران سیاست و حکومت در انگلیس معتقد نیستند که دولت فعلی این کشور با بحران جدی به ویژه در حوزه «تصمیم گیری» مواجه است. این در حالی است که مهم ترین و مؤثرترین نوع کنشگری در شرایط نامناسب کنونی بریتانیا، اتخاذ تصمیمات جدی است.

این بحران برای دولت Lis Truss وضعیتی جدی است زیرا با سیل بحران‌ها مواجه است، هر تصمیمی که در یک حوزه اتخاذ می‌کند پیامدهای قابل توجهی برای سایر حوزه‌ها خواهد داشت و در نهایت اگر تصمیم‌ها بی‌اثر باشند. شدت بحران ها در این کشور

بحران کرونا، انرژی، تورم و هزینه‌های زندگی از جمله بحران‌هایی هستند که هر یک به تنهایی توانایی سرنگونی دولت در بریتانیا را دارند. اکنون در شرایط فعلی، لیز تراس به عنوان نخست وزیر جدید بریتانیا باید به طور موثر با این بحران ها در شرایطی که به شدت ناتوان است مقابله کند و تصمیمات لازم را اتخاذ کند. تصمیماتی که ممکن است از حمایت عمومی یا حزبی برخوردار نباشد.

منبع: جهان نیوز

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.