مطالعه تاریخ چقدر طلا برابر با روز تبدیل ریال به پول ملی بود؟


گروه تاریخ خبرگزاری فارس – امین رحیمی: “رئال” تلفظ فارسی “واقعی” در اسپانیایی است که همان “رویال” در انگلیسی و به معنای “سلطنتی” است و به نظر می رسد از زمان حضور اسپانیایی ها و پرتغالی ها در خلیج فارس در فارسی بوده است. مشترک. در عصر صفویه، ریال تنها یکی از 50 واحد پولی است که از زمان هخامنشیان در ایران رواج داشته است و قبل از ریال و در دوره قاجار، واحد پول ایران قرآن بوده است. البته در زمان قاجار به معنای امروزی آن «ارز» نداشت و بسیاری از واحدهای پول رایج بود تا اینکه در سال 1308 شورای ملی ریال را به عنوان واحد پول ایران تصویب کرد و البته دلایلی هم داشت. : «از آذرماه 1308 قیمت نقره در بازار جهانی بالا رفت و بعد از آن قیمت سکه نقره قرآن ایران نیز کاهش یافت و این تصور به وجود آمد که پول ایران به جای نقره بر روی طلا است، برویم. ” . در 6 اسفند 1308 مجلس قانوني مبني بر تعريف واحد و مقياس واحد پول قانوني ايران تصويب كرد و ريال واحد پول ايران تعريف شد و قريب يك قرن بعد، قرآن واحد پول ايران را به عنوان واحد پول خود در نظر گرفت. ریال

این قانون در سال 1311 وضع شد و البته مردم همچنان از واحد تومان استفاده می کردند که هنوز هم از آن استفاده می کنند. ارزش فعلی ریال بر اساس قیمت طلا چقدر است؟ یک گرم طلای خالص حدود 14 ریال بود و یک ریال آنقدر طلا می دادند: «0.071 گرم». در سال 1320 ارزش ریال: «0.027 گرم طلا» و در سال 1336: «0.011 گرم طلا» بود.

چند دهه بعد ارزش ریال کاهش یافت و حالا چقدر طلا به ریال می گیرید؟ اگر یک گرم طلای 24 عیار خالص را 18 میلیون ریال فرض کنیم، این طلا را یک ریال می دهند: «0.000000055»; یعنی 55 میلیارد گرم.

جالب اینجاست که به دلیل گرانی طلا که قطعا قیمت جهانی است، طلا به ارز همه کشورها اینگونه است. به عنوان مثال، با یک دلار آمریکا می توانید طلای خالص را به این مقدار خریداری کنید: “0.016 گرم” و با یک ین ژاپن می توانید این مقدار طلا را خریداری کنید: “0.000125”؛ یعنی 125 میلیون گرم.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.