مقام ارشد صهیونیست میهمان کاخ سلطنتی سعودی


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع عبری، شامگاه (جمعه)، فاش کردند که یک مقام ارشد صهیونیست اخیرا به عربستان سعودی سفر کرده است.

بنابر گزارش شبکه «المیادین» به نقل از کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی، این مقام صهیونیست که اشاره‌ای نیز به نام او نشده، در کاخ سلطنتی سعودی در ریاض با مقامات ارشد این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرده است.

کانال ۱۲ اضافه کرد که دو طرف در این دیدار در زمینه‌های مختلفی به‌ویژه همکاری‌های امنیتی بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

این دیدار پس از گرم‌تر شدن روابط ریاض و تل‌آویو و در آستانه سفر احتمالی «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا به منطقه صورت گرفته است.

کانال ۱۲ در ادامه گزارش خود اشاره کرد که منافع مشترک عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی به‌ویژه در ارتباط با ایران رو به افزایش است.

پیش از این، رسانه‌های صهیونیستی از احتمال دیدار «بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در واشنگتن خبر داده بودند. رسانه‌های عبری گزارش داده بودند که تیم همراه معاون وزیر دفاع عربستان سعودی در همان هتل آمریکایی حضور داشته که وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در آنجا بوده.

بنی گانتز وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اخیرا با هدف افزایش همکاری‌های امنیتی و بررسی پرونده‌های ایران و اوکراین به آمریکا سفر و با مقامات ارشد این کشور به‌ویژه «لوید آستین» همتای آمریکایی خود دیدار کرد.

این سفر در حالی انجام شد که رسانه‌های سعودی همزمان از سفر معاون وزیر دفاع عربستان سعودی برای دیدار با مقام‌های ارشد پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) به آمریکا خبر دادند.

«محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی پیشتر در مصاحبه‌ای اختصاصی با وبگاه آمریکایی «آتلانتیک» بیان کرده بود که تل‌آویو متحد بالقوه ریاض است.

بن سلمان در این خصوص گفته بود: «اما در خصوص ما، امیدوار هستیم که مشکل میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها حل شود. ما به اسرائیل به عنوان یک دشمن نگاه نمی‌کنیم بلکه به آن‌ها به عنوان یک متحد بالقوه در بسیاری از منافع که می‌توانیم با هم آن را به دست آوریم، می‌نگریم. اما برخی از مسائل باید پیش از دستیابی به این امر، حل و فصل شوند.»

ریاض و تل‌آویو طی سال‌های گذشته همکاری‌های مخفیانه‌ای با یکدیگر در زمینه‌های مختلف داشته‌اند. با این حال، ریاض تاکنون بر خلاف دولت‌های عربی نظیر امارات و بحرین هنوز عادی‌سازی روابط خود با تل‌آویو را علنی نکرده است.

پاییز گذشته برخی منابع رسانه‌ای نزدیک به رژیم صهیونیستی از مذاکرات دولت آمریکا با عربستان سعودی به منظور عادی سازی روابط ریاض با تل‌آویو خبر داده بودند.  وبگاه آمریکایی «آکسیوس» در این باره گزارش داده بود که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تاریخ ۲۷ سپتامبر (پنجم مهرماه) این موضوع را در دیدار با محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی طی سفرش به پادشاهی (عربستان سعودی) مطرح کرد. طبق ادعای آکسیوس، در جریان گفت‌و‌گوی سالیوان و محمد بن سلمان و طرح این موضوع، ولی‌عهد عربستان سعودی احتمال عادی سازی (روابط) با اسرائیل را کاملا رد نکرد.

این رسانه صهیونیستی افزوده بود: «البته سعودی‌ها تاکید کردند که این کار (عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی) زمان خواهد برد و حتی به سالیوان (مشاور امنیت ملی کاخ سفید) فهرستی از اقداماتی که باید قبل از این کار انجام شود، ارائه دادند. برخی از این اقدامات، به بهبود روابط ایالات متحده و عربستان سعودی مرتبط است.»

انتهای پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید