مقاومت عنصر خودباوری جوانان و فرهیختگان جهان اسلام است.


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، افول تمدن غرب و ورود اندیشمندان غربی به سرگردانی های علمی و عملی، روشنفکران و جوانان جهان اسلام را به سمت ثروت فکری و سیاسی خود کشانده است. رهبر معظم انقلاب در پیام حج امسال، نتیجه این بیداری و خودشناسی را حادثه ای شگفت انگیز و معجزه آسا به نام «مقاومت» در قلب جهان اسلام عنوان کردند.

پایگاه خبری KHAMENEI.IR در گفت و گو با سید هادی سید فقی کارشناس و تحلیلگر منطقه غرب آسیا به بررسی تأثیرات جنبش مقاومت بر روحیه و تفکر جوانان و فرهیختگان این منطقه می پردازد. حرکت به سوی تمدن نوین اسلامی

* یکی از موضوعاتی که در پیام حج امسال رهبر معظم انقلاب به آن اشاره شده، افول مکاتب سیاسی غرب و پرسش های جدی آنهاست. اتفاقی که جوانان و روشنفکران جهان اسلام را به سوی ثروت فکری و معنوی خود جذب کرد. برخورد نخبگان و روشنفکران جهان اسلام با غرب امروز نسبت به نیم قرن اخیر چگونه است؟

پیش از ظهور و تجلی مبارک انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)، روشنفکران و نخبگان جهان اسلام در برابر مکاتب شرقی و غربی تا حدودی انفعال داشتند. . او جرأت نداشت در نوشته های خود از مبانی اسلام، ارزش های اسلامی و تمدن اسلامی صحبت کند. او هم در برابر مکتب سوسیالیستی شرق و هم در برابر مکتب لیبرال غرب غیر فعال بود. برخی حتی در نوشته ها و مواضع خود همسویی نشان دادند. این در آثارشان بسیار مشهود است.

اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تبیین مفاهیم، ​​ارزش‌ها، مبانی و گفتمان‌های جدیدی که انقلاب اسلامی مطرح کرد، خوشبختانه با گذشت زمان یا به قول امروزی‌ها به نرمی، دیدیم که نگرش‌ها تغییر کرده است. منطق و ادبیات در واقع تغییر کرد و نه تنها جسارت دفاع از ارزش های خود را به دست آوردند، بلکه یک گام فراتر رفتند و در مقابل پایه های دو فرهنگ مادی لیبرالیسم و ​​کمونیسم ایستادند.

تفاوت گرایش به فرهنگ و تمدن اسلامی در جوامع اسلامی امروز منطقه نسبت به گذشته چیست؟

زمانی سیطره و سیطره قبلی تمدن غرب در جوامع اسلامی کاملاً مشخص بود. در بسیاری از نوشته های کتاب درسی، در تولیدات و محصولات فرهنگی از فرهنگ و تمدن غرب الگوبرداری و تقلید می کرد و در واقع به دلیل بی تفاوتی سیاست خود را فرهنگ و تمدن غربی می دانست که بد است، یک جریانی وجود داشت. و اثرات منفی داشت. تأثیر بر ارزش‌های اجتماعی، ارزش‌های محلی، ارزش‌های فولکلور هر کشور، هر جامعه، هر قبیله و هر تمدن.

متأسفانه تمام جنبه های فرهنگ و تمدن غرب توسط خود غرب ترویج نشده است. آنها مستشرق بودند و به جهان اسلام هجوم آوردند، اما عده ای خودساخته از جهان عرب و جهان اسلام با آنها طرف شدند و با آنها هم پیمان شدند و انتشار دادند، تمدن غرب را گسترش دادند و خود را تحقیر کردند، شرایط ایجاد شد. مسئله یأس و ناامیدی از آموزه های اسلام، ارزش های اسلام، معارف اسلام و تاریخ پرافتخار اسلام موجب این خودخواهی شد.

امروز خوشبختانه می بینیم که ورق برگشته است پوچی و بیهودگی تمدن غرب و آثار ویرانگر آن آشکار است – در واقع، انسان از صحبت درباره آنچه در جوامع غربی می بیند شرم دارد. همان پدیده زشت همجنس گرایی، جدایی و از هم پاشیدگی خانواده ها و مفهوم خانواده در جوامع غربی، تا جایی که حاکمان غربی در کشورهای عربی و اسلامی و جهان سوم اجازه آن را می دهند – و حرکتی بزرگ در جهان. به خصوص در منطقه ما فرهنگ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در برابر این تبعیض رنگارنگ یا نژادی ایجاد شده است که خود را حاکم و سرور جهان می داند. امروز آنها غیر فعال هستند.

کافی است به آمار و آمار خودکشی ها در غرب توجه کنید. کافی است نگاهی به آمار عملیات مسلحانه ای بیندازیم که حتی کودکان و دانش آموزان دبیرستانی و ابتدایی علیه همکلاسی های خود انجام می دهند. همه اینها ثمره تلخ تمدن غرب است که هم جامعه غربی و هم دستگاه تبلیغاتی غرب سعی در ارائه این فرهنگ و سبک زندگی نامناسب به جوامع اسلامی به ویژه در قالب جنگ نرم دارند. رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها بر این موضوع تاکید کرده و هشدار داده اند که امروز جامعه و جوانان ما با هجمه های فرهنگی، کشتار و خونریزی فرهنگی و ناتو فرهنگی و جنگ نرم مواجه هستند و این معضل روز به روز جدی تر می شود. امروز این مشکل بسیار جدی است. مقوله جهاد را توضیح داد.و وظیفه ما در این زمینه آمد.

از این رو امروز جوامع ما در حال مقاومت هستند. دانشجویان ما مقاومت می کنند. هنر ما مصمم تر می شود. تسبیح ما مانند این سرود «سلام کمندت» چه تحولی در دل ها و ذهن هاست و چه افق روشنی از آینده جهان و آینده منطقه به روی ما باز است. این تسبیح را از استرالیا و دیگر کشورهای غربی می شنویم. پس تفاوت اصلی در این موضوع این است که امروزه جوامع و کشورهای اسلامی منطقه ما به خوبی می دانند که اگر بخواهند از تمدن غرب پیروی کنند، دشمن جوانان ما را از هویتشان دور می کند. البته در برخی از کشورهای منطقه، حاکمان وابسته به سمت منافع تمدن غرب حرکت می کنند.

آنها کنست را در کشور خود راه اندازی کردند و مانعی مصنوعی برای بودایی ها، سیک ها و صهیونیست ها ایجاد کردند. اما ملت های منطقه نسبت به این تحرکات محتاط هستند. خوشبختانه ملت ها، فرهیختگان، نویسندگان و مبلغان منطقه نسبت به این موارد حساسیت زیادی دارند و این تلاش های پلید دشمنان و بردگان استکبار فرهنگی و استعمار فرهنگی در منطقه ما را محکوم می کنند.

* به نظر شما شکل گیری جریان مقاومت در غرب آسیا با خودآگاهی و آگاهی جوانان و متفکران جوامع مسلمان چه نسبتی دارد؟

در اینجا باید به مفهوم و گفتمان تمدن نوین اسلامی اشاره کنم که توسط رهبر انقلاب اسلامی مطرح شد و نشان داد که به کجا می رویم. به سوی تمدن نوین اسلامی. این تمدن نوین اسلامی الزامات مختلفی دارد. ترویج الزامات فرهنگی، نیازمندی های نرم افزاری و فرهنگ مقاومت. در اینجا باید از شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی یاد کرد که در این فرهنگ مقاومت پیوند مستقیمی بین تلاش های این شهید بزرگوار و پیروزی های جهان اسلام دارد.

مقاومت در واقع سپر دفاعی منطقه و ملت ها در برابر هجوم فرهنگ غرب است. محور مقاومت روحیه جهادی را گسترش داد. محور مقاومت در برابر فرهنگ فحاشی، مستهجن و شبهات مورد تمسخر قرار گرفت. محور مقاومت دروغین ادعاهای دروغین و ریاکارانه غرب در خصوص حقوق بشر را در هم شکست. امروز این فرهنگ مقاومت نه تنها در مجاهدان راه اسلام از یمن تا ایران تا عراق، لبنان، سوریه تا غزه و حتی مردم منطقه، بلکه خود نویسندگان و اندیشمندان را نیز امیدوار کرده است. رسیده است – پس از تلاش محور اعتماد و مقاومت در برابر هجمه فرهنگی استکبار جهانی نیز جسارت و خودباوری بیشتری پیدا کردند.

باید به یاد داشته باشیم که استکبار فقط جنبه نظامی و امنیتی ندارد، استکبار دارای سیستم و ناوگان رسانه ای بسیار گسترده ای است. استکبار سلاح های نرم بسیاری دارد اما خوشبختانه امروز شاهد پیروزی های محور مقاومت و جنایت استکبار جهانی هستیم. از نظر نظامی، پس از 20 سال حضور نظامی آمریکا در افغانستان و قتل عام آنها در عراق و افغانستان، دیدیم که چگونه آنها از بی شرمی فرار کردند. همچنین پیروزی های مقاومت در جنوب لبنان لرزه بر ارکان امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی انداخت.

این پیروزی‌ها تأثیر مستقیم و معناداری بر فرهنگ اسلامی خودباوری و بازگشت جوامع اسلامی به ارزش‌ها و تاریخ پرافتخار خود دارد. بنابراین، جریان مقاومت در غرب آسیا با حمایت جمهوری اسلامی و تلاش سرداران بزرگی چون شهید حاج قاسم سلیمانی شکل گرفت.

اتفاقی که امروز یک سازمان بین المللی و پویا است و می تواند یکی از کانون های اصلی ساختار نظامی اسلامی باشد، تدارک و ارائه ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است. بنابراین ممقاومت بیشتر، سپری در برابر تعرض به پیکر امت اسلامی، فرهنگ امت اسلامی و آداب و رسوم و ارزش‌های اسلام است. این محور مقاومت از هر دو جامعه حمایت فیزیکی می کند و امروز در قالب مدرسه ای در اختیار جوانان آن منطقه قرار دارد تا بتوانند از آن بهره مند شوند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.