منشاء آبی بزوس با Lander Landar ناسا مبارزه می کند


در تابستان سال 2019 ، جف بزوس به مناسبت سالگرد اولین فرود بر روی ماه در یک سمپوزیوم فضایی ظاهر شد. پنجاه سال از آن دستاورد تاریخی می گذرد و بزوس شگفت زده شد که ناسا چقدر سریع اقدام به انتخاب سازنده برای ترس از ماه کرد. وی با اشاره به درخواست های پیمانکاران از تصمیمات ناسا گفت: “امروز سه اعتراض برگزار می شود” و بازندگان به دلیل برنده نشدن از دولت فدرال شکایت خواهند کرد. “

اظهارات بزوس اجباری بود. انتخاب ناسا برای ایجاد ترس بعدی قمری ، برای اولین ماموریت خود به ماه از روزهای آپولو ، قبلاً مورد اعتراض قرار گرفته است. اما وقتی بزوس دو سال پیش این آینده را پیش بینی کرد ، احتمالاً تصور نمی کرد که بازنده این سناریو او باشد.

درست است: جف بزوس از ناسا شکایت می کند. شرکت فضایی او ، Blue Origin ، اخیراً با شکایت به دادگاه فدرال ادعا کرد که روند ناسا برای انتخاب تأمین کننده برای سیستم فرود جدید خود دارای “اشکال” است. به گفته این شرکت ، روندی که امسال باعث شد ناسا SpaceX ایلان ماسک را به جای Blue Origin ، که با سایر پیمانکاران هوافضا برای مناقصه همکاری کرده است ، انتخاب کند ، عادلانه نبود. ناسا ، که قبلاً داشته است شروع به پرداخت کرد SpaceX برای کار ، اکنون باید تلاش کنید در انتظاربه

این ممکن است برای مردی که به تازگی با موشک خود به لبه فضا پرواز کرده است ، پیچشی عجیب به نظر برسد. اما پروازهای زیر زمینی قطعه کوچکی از جاه طلبی های فضوس بزوس هستند که وی آن را “مهمترین اثر خود” توصیف کرد. بزوس می خواهد Blue Origin این افتخار را داشته باشد که فضانوردان آمریکایی را برای اولین بار از سال 1972 به سطح ماه تحویل دهد. یک ماه قبل از این سمپوزیوم در سال 2019 ، بزوس در یک سالن بزرگ در واشنگتن ، دی سی ، نمونه ای از فرود را ارائه داد و با اعتماد به نفس ، او به حضار گفت که وسیله نقلیه جلوی آنها به سمت ماه می رود.

به قول خود بزوس به خواسته اش نخواهد رسید. ممکن است پول کافی برای ساخت موشک خود (البته با مشارکت کارگران و مشتریان آمازون) و تأمین هزینه فعالیتهای فضایی دیگر Blue Origin به طور نامحدود داشته باشید. او ثروتمندترین فرد روی کره زمین است و رقابت کمی در آنجا وجود دارد. اما چیزهایی وجود دارد که پول نمی تواند آنها را بخرد و معلوم می شود که ماه می تواند یکی از آنها باشد.


آخرین باری که ناسا فردی را برای ساخت سیستم فرود انسان در ماه استخدام کرد در سال 1962 بود. ناسا در ماه ژوئیه پیشنهاداتی را در زمینه فناوری فرود درخواست کرد و در ماه نوامبر پیمانکاری را انتخاب کرد: گرومن ، اولین حرکت نورثروپ گرومن ، که امروزه نیز برای آن فضاپیما تولید می کند. ناسا به تیسل مویر هارمونی ، مورخ و سرپرست موزه هوایی و هوایی ملی اسمیتسونین ، به من گفت: “تغییر نسبتاً سریع بوده است.” جان اف کندی به تازگی سخنرانی مشهور خود را در ماه ایراد کرده بود و آژانس مجبور شد سریع اقدام کند.

طی دهه آینده ، فضانوردان آمریکایی شش بار بر روی ماه فرود آمدند. بزوس عاشق این داستان است ، کل داستان هوافضا. وسایل نقلیه Blue Origin به نام فضانوردان پیشگام ناسا نامگذاری شده اند و بزوس پرواز خود را برای سالگرد لمس آپولو 11 در فضا برنامه ریزی کرده است. این کپسول دارای خاطرات کافی برای پر کردن نمایشگاه موزه بود: مدال مدال برنزی به یاد اولین پرواز با بالون هوای گرم ، قطعه ای از بوم هواپیمای معروف برادران رایت ، عینکی که آملیا ارهارت هنگام پرواز بر فراز اقیانوس اطلس پوشید.

اگرچه بزوس را دوست دارد ادای احترام کند ، اما بزوس می خواهد نقش اصلی را ایفا کند و در قطعاتی که سرانجام در موزه ها به نمایش گذاشته می شود ، مشارکت داشته باشد. هنگامی که ناسا برنده قرارداد فرود را در آوریل اعلام کرد ، بسیاری در صنعت شوکه شدند. نه به این دلیل که ناسا SpaceX را انتخاب کرده بود – SpaceX ، در حال حاضر ، یکی از معتبرترین پیمانکاران فضایی در کشور است – بلکه به این دلیل که آژانس فقط SpaceX را انتخاب کرده بود. از روزهای آپولو ، ناسا انتخاب بیش از یک گیرنده را برای مهمترین قراردادهای سفرهای فضایی خود تغییر داده است ، هم برای تشویق رقابت و هم برای داشتن پشتیبان. این بار ، ناسا گفت که به سختی بودجه ای برای پرداخت یک تولید کننده دارد چه برسد به دو تولید کننده.

Blue Origin به سرعت به یک آژانس حسابرسی فدرال اعتراض کرد و همچنین Dynetics ، یکی دیگر از نامزدهای ناامید در مسابقه ماه ، اعتراض کرد. و در قوانین قدیمی سفرهای فضایی ، شرکت ها منتظر صدور حکم بودند. اما بزوس کاری را انجام داد که فقط بزوس می توانست انجام دهد: او به ناسا 2 میلیارد دلار تخفیف در فناوری Lander خود داد و گفت که حتی راه اندازی رایگان این سیستم را نیز راه اندازی می کند. بزوس در نامه ای خطاب مستقیم به مدیر ناسا نوشت: “من مفتخرم که این مشارکت ها را ارائه می دهم” و من خوشحالم که در وضعیت مالی قرار دارم تا بتوانم این کار را انجام دهم. ” اگر مسئله پول است ، به نظر می رسید که پیشنهاد می گوید می توانم در آنجا به شما کمک کنم.

در تاریخ سفرهای فضایی آمریکا ، هیچ کس (حداقل نه به صورت عمومی) پیشنهاد پرداخت از جیب خود را نداده است. قانونی بود؟ “مطمئناً ، این معمولی نیست ، اما آیا همه (از جمله ایلون) نگفتند جف باید منافع شخصی بیشتری داشته باشد؟” لوری گارور ، که بین 2009 تا 2013 معاون مدیر ناسا بود و از اتکای آژانس به شرکت های تجاری دفاع می کرد ، او توییت کردبه جامعه فضایی با سوالات بیس بال تشویق شد و از خود پرسیدند که چرا Blue Origin در ابتدا با پیشنهاد ارزان تری وارد نشده بود. خیریه ترین توضیح در مورد این پیشنهاد اسراف گرایانه این بود که مقامات Blue Origin قضاوت اشتباهی در بازار داشته اند و اکنون در تلاش هستند تا قیمت خود را برای رقابت مناسب کاهش دهند. تفسیر بدبینانه این است که بزوس فکر می کرد می تواند ناسا را ​​با پیشنهادی که هیچکس دیگر با آن مطابقت ندارد ، فریب دهد. فدرال رزرو چند روز بعد درخواست تجدید نظر Blue Origin را رد کرد و قرارداد ماه را با SpaceX گذاشت.

سالها به نظر می رسید بزوس خوشحال است که Blue Origin به آرامی و عمدتا مخفیانه حرکت می کند و طلسم شرکت ، لاک پشت را تجسم می کند ، در حالی که SpaceX و دیگران در صنعت آزاد می مانند. اکنون به نظر می رسید لاک پشت در استراتژی خود تجدید نظر کرده است. نبردهای حقوقی در صنعت هوافضا غیر معمول نیست. اسپیس ایکس چندین بار از ناسا و نیروی هوایی به دلیل تصمیمات قراردادی شکایت کرده است. اما Blue Origin استدلال خود را با این موارد تکمیل می کند انتقاد علنی سیستم برنده SpaceX ، Starship ، بسیار پیچیده و خطرناک است. (این کمپین به ویژه برای افراد بسیار جذاب است زیرا برخلاف اسپیس ایکس ، Blue Origin هرگز موشکی را روانه مدار نکرد ، چه برسد به مسافران). به نظر می رسد که این کمپین نه تنها نادیده گرفته است که ناسا با انتخاب یک پیمانکار ، روح رقابت را نادیده گرفته است. بحث در مورد خواسته های هوافضا – اما این که با انتخاب SpaceX ، آژانس فضانوردان خود را به خطر می اندازد. حتی برخی از کارکنان Blue Origin از رویکرد تهاجمی خجالت می کشند. بزوس ممکن است داستان تلاش های فضایی آمریکا را درک کند ، اما با تبدیل یک عکس از ماه ملی به نبرد خودخواهی های شخصی ، او اساساً لحن آینده خود را تغییر می دهد. کیسی درایر ، تحلیلگر سیاست های فضایی در انجمن سیاره ای ، به من گفت: بسیاری از ما “در دنیایی از پروازهای فضایی تحت حمایت دولت بزرگ شدیم و این در حال تغییر است.” “این می تواند در مقایسه با رویکرد باشکوه تری که در 50 سال پس از آپولو داشته ایم ، بسیار ناسازگار به نظر برسد.”

تا پایان عمر ، بزوس ، که امپراتوری را ایجاد کرد که بی سر و صدا بیشتر زندگی ما را تنظیم می کند ، از نیروی بیشتری در صنعت فضایی برخوردار است. اما همانطور که خود بزوس اعتراف کرد ، سفر به فضا یک کار متفاوت است. با آمازون ، قطعات قبلاً وجود داشت – شبکه جهانی وب ، کارت های اعتباری ، اداره پست – و بزوس آنها را در یک محیط جدید کنار هم قرار داد. بزوس در سال 2016 گفت: “امروز در اینترنت ، دو کودک در اتاق خواب شما می توانند یک صنعت را ابداع کنند ، زیرا زیرساخت های سنگین برای آن آماده است.” “دو کودک در اتاق خواب شما نمی توانند در فضا کاری جالب انجام دهند.” اما بزوس ، با او معتقد است که می تواند این زیرساخت را ایجاد کند و فرود ماه گامی به سوی آینده بود.

در این مرحله ، شاید برای شما این سال پیش آمده باشد که چرا بزوس تمام هزینه ها را خودش نمی پردازد؟ ناسا را ​​که “در حال بررسی جزئیات” دعوی Blue Origin است ، فراموش کنید. کنگره و لایحه ای که “نجات بزوس” نامیده می شود را فراموش می کند ، که باعث می شود ناسا حداقل دو شرکت را برای قرارداد فرود ماه انتخاب کند. مأموریت خود را بدون ناسا ، با موشک و کپسول ساخته شده توسط Blue Origin و سیستم های پشتیبانی از زندگی توسعه می دهد. مطمئناً می توانستم هزینه آن را بپردازم. اما به نظر می رسد بزوس مصمم است آن مهر تأیید ناسا را ​​بگیرد و نام خود را به تاریخچه سفرهای فضایی آمریکا اضافه کند. این مردی بود که اعزامی را برای لایروبی موتورهای موشک آپولو که از اعماق اقیانوس اطلس دور ریخته بودند اجاره کرد.

اگر این قرارداد را به دست نیاورد ، بزوس همچنان مشاغل زیر مداری خود را خواهد داشت و برای خرید مشتریانی که پول و اعصاب کافی برای خرید یک سفر سریع به بهشت ​​را دارند ، با ویرجین گالاکتیک ریچارد برانسون رقابت می کند. روزی یک موشک مداری خواهید داشت که می تواند بارهای زیادی را به فضا برساند. بزوس پس از پرواز تاریخی خود در ماه ژوئیه به خبرنگاران گفت: “ما به قدم به قدم و با شدت به کار روی این موارد ادامه خواهیم داد.” “و من می خواهم” شدیدا “را برجسته کنم. Blue Origin فرصت های دیگری برای پیشنهاد در قرارداد ناسا خواهد داشت ؛ به هر حال ، ماموریت بیشتری برای مأموریت ماه وجود دارد تا تجهیزات فرود. آیا واقعاً می خواهید: فرود ماه و همراه آن شکوه؟دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *