موفقیت در سفر ازبکستان / توضیح از لغو روادید تا توافقنامه های اقتصادی


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف و هیئت پارلمانی همراهش در سفری سه روزه به ازبکستان و دیدارهای دوجانبه با رئیس جمهور ازبکستان و روسای قوه مقننه و سنای این کشور وارد تهران شد. دقایقی پیش دیدار با تجار و صنعتگران ایرانی و بازدید از مراکز فرهنگی و تاریخی کشور.

رئیس شورای اسلامی در نشست خبری پس از ورود به فرودگاه مهرآباد تهران به تشریح این سفر پرداخت و گفت: این سفر به دعوت رسمی رئیس مجلس قانونگذاری ازبکستان و همچنین دیدار با رئیس مجلس است. نماینده مجلس قانونگذاری ازبکستان همچنین با رئیس مجلس سنا دیدار و با رئیس جمهور ازبکستان دیدار طولانی داشت.

وی افزود: طبق معمول در این سفر نیز پیش از دیدارهای رسمی با ایرانیان مقیم ازبکستان و به ویژه مسائل اقتصادی و تجاری با تجار و صاحبان صنایع مطرح شد که مستقیماً از آنها اطلاع رسانی شد. آرزوها و نگرانی ها به زبان خودشان.

قالیباف افزود: به دنبال آن نشستی در مجلس قانونگذاری ازبکستان برگزار شد که در آن موضوعات مهمی از جمله توسعه روابط پارلمانی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دلیل اهمیت این موضوع این بود که نزدیک به 30 سال از استقلال ازبکستان می گذرد و این اولین حضور رئیس شورای اسلامی ایران در ازبکستان است.

رئیس شورای اسلامی کشور با بیان اهمیت جایگاه ازبکستان در منطقه، این کشور را پرجمعیت ترین کشور آسیای میانه توصیف کرد و افزود: ازبکستان دارای پتانسیل اقتصادی و فرهنگی بالایی است، به ویژه در بخش معدن که در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. طی سال های گذشته رشد اقتصادی این کشور به 5/7 درصد رسید و جی. تولید ناخالص ملی ژانویه آنها (تولید ناخالص ملی) 70 میلیارد دلار است.

وی تصریح کرد: دو کشور از نظر فرهنگی پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی دارند و می توان از ظرفیت های فرهنگی هر دو کشور برای پیشبرد اهداف مشترک استفاده کرد.

قالیباف تاکید کرد: با توجه به اینکه ازبکستان به آب های آزاد دسترسی ندارد، علاقه مند به گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران است، زیرا دسترسی به خلیج فارس، دریای عمان و بنادر شهید باهنر و چابهار برای ازبکستان بسیار مهم است. مهم است.

رئیس مجلس یادآور شد: در سه جلسه با روسای مجالس قانونگذاری، سنا و رئیس جمهور ازبکستان به توافقات بسیار خوبی دست یافتیم و مقرر شد که در چند ماه آینده به ویژه در بخش های اقتصادی به ویژه در نیمه دوم شهریور.زمانی که رئیس جمهور در جلسه شرکت خواهد کرد. توافقنامه شانگهای در حال آمدن به ازبکستان است، باید توافقات لازم در خصوص لغو روادید برای تجار، رانندگان ترانزیتی و تسهیل حضور مردم در هر دو صورت گیرد. کشورها در قالب تورهای گردشگری.

وی تاکید کرد.ما معتقدیم با تدوین یک برنامه مدون می توان حجم مبادلات اقتصادی دو کشور را از 500 میلیون دلار فعلی به 2 میلیارد دلار افزایش داد.

قالیباف افزود: فرصت دیگر در زمینه روابط با ازبکستان گسترش روابط در زمینه های فرهنگی است، با توجه به اینکه دو کشور از نظر تاریخی و فرهنگی اشتراکات زیادی دارند، شهرهای سمرقند و بخارا را افتتاح کردیم. این دو کشور از نظر فرهنگی، مذهبی، قومیتی و مذهبی دارای اشتراکات و اشتراکات زیادی با یکدیگر هستند، بنابراین باید از این فرصت برای افزایش ارتباطات استفاده کرد.

رئیس شورای اسلامی به اصلاحات ارائه شده از سوی رئیس جمهور جدید ازبکستان در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: می توانیم از این فرصت برای انجام گام های عملی برای برآوردن مطالبات دو طرف استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: موضوع دیگری که در دیدارهای دوجانبه مطرح شد، مسائل امنیتی به ویژه در رابطه با افغانستان بود که همین نظر را داشتیم و افغانستان را می خواستیم. دو کشور یک دولت جامع برای امنیت پایدار در منطقه تشکیل خواهند داد.

قالیباف افزود: در آینده نزدیک شاهد برگزاری اجلاسی در ازبکستان با حضور کشورهای همسایه و برخی سازمان های بین المللی خواهیم بود که امیدواریم مثمر ثمر واقع شود.

سخنران گفت: در کل ارزیابی ما از این سفر بسیار مثبت است و امیدواریم تاثیر آن در آینده نزدیک بر مردم کشورمان و تاثیر آن بر اقتصاد به ویژه در مبادلات اقتصادی با کشورهای همسایه دیده شود. همچنین از هیئت پارلمانی همراه و مهمان نوازی خوب ازبکستان تشکر می کنم.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.