مکزیک دعوت دولت بایدن برای شرکت در “اجلاس قاره ای” را رد کرد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، رئیس جمهور مکزیک روز دوشنبه اعلام کرد که در «اجلاس قاره آمریکا» در لس آنجلس شرکت نخواهد کرد.

آسوشیتدپرس گزارش می دهد که این اقدام مکزیک ضربه ای به تلاش های ایالات متحده برای گرد هم آوردن دولت های قاره ای برای بحث در مورد بحران مهاجرت است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک تایید کرده است که در این مراسم شرکت نخواهد کرد.

لوپز اوبرادور گفت که این نگرانی ها در مورد لیست مهمانان بود که منجر به حذف او از این رویداد شد. رئیس جمهور مکزیک از کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا برای شرکت در این مراسم دعوت کرد، اما واشنگتن نپذیرفت.

رهبران برخی از کشورهای دیگر از جمله گواتمالا، هندوراس و السالوادور در این اجلاس شرکت نخواهند کرد. رئیس جمهور مکزیک گفت این اجلاس را نمی توان نشست سران همه کشورها نامید مگر اینکه از همه کشورها دعوت شود.

خورخه کاستندا، وزیر خارجه سابق مکزیک، که اکنون در دانشگاه نیویورک تدریس می‌کند، گفت: دولت بایدن اصرار دارد که رئیس‌جمهور در لس‌آنجلس چشم‌اندازی را برای آینده‌ای پایدار، انعطاف‌پذیر و عادلانه برای نیمکره ترسیم کند. واضح است که آمریکای لاتین برای رئیس جمهور آمریکا اولویت ندارد.

ایالات متحده برای اولین بار از زمان افتتاح خود در میامی در سال 1994 به عنوان بخشی از تلاش ها برای حمایت از توافق تجارت آزاد از آلاسکا تا پاتاگونیا میزبان این اجلاس است.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.