میزان اهدای خون در خراسان جنوبی بالاتر از میانگین کشوری است.


به گزارش خبرگزاری فارس از برجند، مدیر کل انتقال خون خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شاخص اهدای خون در کشور 24 در هزار نفر و در خراسان جنوبی این شاخص 26 در هزار نفر است که بیش از این رقم است. که میانگین کشوری

مهدی زاده با اشاره به افزایش 5 درصدی اهداکنندگان خون، گفت: تعداد اهداکنندگان خون از 6 هزار و 908 نفر در چهار ماهه سال گذشته به هفت هزار و 474 نفر در سال جاری افزایش یافته است.

مدیر کل انتقال خون خراسان جنوبی ذخایر خونی استان را بین شش تا هشت روز عنوان کرد و گفت: در حال حاضر این استان در جغرافیای ذخایر خونی کشور در وضعیت آب قرار دارد.

وی افزود: در چهار ماهه نخست امسال 9 هزار و 500 نفر به مراکز انتقال خون خراسان جنوبی مراجعه کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 8 هزار و 592 نفر بود، پنج درصد افزایش نشان می دهد.

مهدی زاده با اشاره به نامگذاری 18 مرداد به عنوان روز ملی اهدای خون گفت: خون نیازی همیشگی و حیاتی است که طول عمر نیازمندان به این فرآورده حیات بخش را بهبود می بخشد و روند درمان آنها بهبود می یابد.

مدیر کل انتقال خون خراسان جنوبی افزود: پلاکت فرو یکی از روش های اهدای خون است که در آن تنها یک جزء خاص از خون اهداکننده داوطلب جدا شده و بقیه اجزای خون برگردانده می شود. اهداکننده و تزریق پلاکت یکی از 101 مورد در مدت مذکور در سال گذشته است که امسال به 151 مورد افزایش یافته است.

مهدی زاده با بیان اینکه با اضافه شدن تیم ها و پایگاه های سیار می توان این شاخص را به 30 نفر افزایش داد، گفت: امسال افزایش اهدای خون توسط بانوان در استان در دستور کار قرار گرفته و اکنون گروه خونی وضعیت O منفی در استان نارنجی است. .

مدیر کل انتقال خون خراسان جنوبی با بیان اینکه میانگین اهدای خون توسط زنان در کشور کمتر از 5 درصد و در خراسان جنوبی این رقم 6.4 درصد است، افزود: در چهار ماهه نخست امسال 464 مورد خون ثبت شده است. گزارش شده است. این رقم اهدای زنان در مدت مشابه سال گذشته 288 مورد بوده است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از فرآورده های خونی خراسان جنوبی به سیستان و بلوچستان ارسال می شود، گفت: هم اکنون مرکز خونگیری در شهرهای بیرجند، طبس و قاین فعال است و شهروندان به این مراکز مراجعه می کنند، می توانید خون اهدا کنید.

مهدی زاده با بیان اینکه در صورت تامین نیروی انسانی مورد نیاز در سال جاری، مرکز انتقال خون شهرستان فردوس نیز به بهره برداری می رسد، از حمایت نیکوکاران نیز برخوردار هستیم.

مدیر کل انتقال خون خراسان جنوبی گفت: علاقه مردم به اهدای خون در مناسبت های خاص بیشتر است، بنابراین توصیه می شود اهدای خون به ایام و مناسبت های خاص محدود نشود.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.