ناآگاهی کانادا از هشدارهای چین؛ قانونگذاران به تایوان سفر می کنند.


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، علیرغم هشدار شدید چین به کانادا در مورد برنامه های برخی از قانونگذاران این کشور برای سفر به تایوان، اتاوا بر انجام این سفر پافشاری کرده است.

وزارت امور خارجه کانادا بامداد پنجشنبه اعلام کرد که چین نباید از سفر برنامه ریزی شده قانونگذاران کانادایی به تایوان به عنوان بهانه ای برای تهاجم نظامی یا اقتصادی استفاده کند.

آدرین بلانچارد، سخنگوی این وزارتخانه، گفت که انجمن های پارلمانی و گروه های دوستی به طور مستقل تصمیمات سفر را اتخاذ می کنند و دولت کانادا به آن احترام می گذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بلانچارد توضیح داد: همانطور که قبلاً گفتیم بازدید نمایندگان مجلس [به تایوان] این نباید بهانه ای برای تشدید تنش ها یا اقدامات تهاجمی نظامی و اقتصادی باشد.»

وی همچنین افزود: ما همه طرف ها را به حفظ آرامش، خویشتن داری و باز نگه داشتن خطوط ارتباطی برای جلوگیری از سوء تفاهم تشویق می کنیم.

هفته گذشته، جودی اسگرو، نماینده لیبرال، گفت که هیئتی از قانونگذاران کانادایی قصد دارند در ماه اکتبر به تایوان سفر کنند تا فرصت های اقتصادی در منطقه آسیا و اقیانوسیه را بررسی کنند. (جزئیات بیشتر)

سفارت چین در کانادا در واکنش به این تصمیم گفت: ما از کانادایی ها می خواهیم که به اصل چین واحد پایبند بوده و به حاکمیت و تمامیت ارضی چین احترام بگذارند.

تایوان بخشی از چین محسوب می شود و جدایی طلبان مدعی آن هستند. ادعاهایی که کشورهای جهان و سازمان ملل آن را به رسمیت نمی شناسند. پکن همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوان و مقامات غربی، به ویژه مقامات بلندپایه سیاسی یا نظامی کشورهایی که پکن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده و می‌گوید این گونه بازدیدها نقض اصل چین است و سیگنال‌های اشتباهی به نیروهای جدایی‌طلب تایوان می‌دهد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.