نشست سران گروه 20 درباره رویارویی آمریکا و روسیه به پایان رسید


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، نشست وزرای خارجه کشورهای عضو گروه 20 در بالی با رویارویی روسیه و کشورهای غربی به ویژه آمریکا به پایان رسید.

نیویورک پست می نویسد، وزرای خارجه کشورهای گروه 20 که به بالی اندونزی آمده اند، پس از پایان اجلاس طبق رسوم هر سال با هم عکس یادگاری نگرفتند.

دلیل امتناع از گرفتن عکس از این اطلاعات این بود که برخی از اعضای گروه 20 گفتند که نمی‌خواهند با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در قاب عکس قرار بگیرند. خبرگزاری کیودو ژاپن گزارش داد که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا دلیل اصلی تحریم این مراسم عکسبرداری بوده است.

علاوه بر این، بلانکنشیپ و کشورهای غربی تصمیم گرفتند به دلیل حضور سرگئی لاوروف در مراسم استقبال روز پنجشنبه شرکت نکنند. وزیر خارجه اندونزی گفت که تصمیم وزیران را درک کرده و به آن احترام می گذارد.

سرگئی لاوروف در پاسخ به این سوال که چرا این عکس یادگاری گرفته نشد، گفت: من از کسی دعوت نکردم که با من عکس بگیرد.

این در حالی است که رسانه های بین المللی روز جمعه گزارش دادند که «سرگئی لاوروف» به نشانه اعتراض در جریان سخنرانی وزیر خارجه آلمان از جلسه خارج شد.

نشست سران گروه 20 اولین دیدار سرگئی لاوروف با مقامات غربی از زمان آغاز جنگ اوکراین در فوریه بود. لاوروف به شدت از هراس های غربی انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه در یک سخنرانی کوتاه در بالی گفت: اگر غرب نمی‌خواهد روسیه را در میدان جنگ برای اوکراین شکست دهد، شاید چیزی برای گفتگو با غرب وجود نداشته باشد.

یک دیپلمات باتجربه روسی که در نشستی بین نمایندگان عربستان سعودی و مکزیک نشسته بود نیز از غرب به دلیل ارسال سلاح به اوکراین انتقاد کرد. در حالی که آنالینا بیربوک، وزیر امور خارجه آلمان در حال سخنرانی بود، لاوروف از جلسه خارج شد.

لاوروف پس از خروج از جلسه درباره اظهارات روزوفوبیک کشورهای غربی گفت: متجاوز، متجاوز، اشغالگر، ما امروز این سخنان را زیاد شنیده ایم.

روسیه پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک از اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ مارس ۱۴۰۰)، نیروهای خود را به منطقه اعزام کرد و آغاز «عملیات نظامی ویژه در اوکراین» را اعلام کرد.

روسیه اعلام کرده است که قصد دارد اوکراین را خلع سلاح کند، کشور را خلع سلاح کند، نگرانی های امنیتی خود را برطرف کند و به درخواست های کمک لوهانسک و دونتسک پاسخ دهد.

با این حال، دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی این کشور» خوانده است.

از زمان آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی با محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت کامل سیاسی، مالی و تسلیحاتی از کیف را در دستور کار قرار دادند.

علیرغم حمایت غرب، روسیه در زمین توانسته است لوهانسک در شرق منطقه دونباس اوکراین را کنترل کند و سعی دارد بر تمام دونتسک تسلط یابد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.