نکاتی برای تهیه صابون مایع و اقدامات احتیاطی که باید انجام دهید

اگر می خواهید تجربه دوش گرفتن خود را افزایش دهید – با صابون جامد خداحافظی کنید و سعی کنید صابون مایع درست کنید. ساختن یک صابون مایع به سادگی ساختن صابون جامد نیست، اگرچه حتی خیلی هم پیچیده نیست. توسعه صابون با یک واکنش شیمیایی ساده بین روغن و قلیایی شروع می شود. صابون مایع از ترکیب چربی (روغن) و محلول قوی سدیم و هیدروکسید پتاسیم تشکیل می شود.

برای صابون های جامد از هیدروکسید سدیم استفاده می شود و از انواع روغن ها استفاده می شود. اما برای تهیه آن به طور کلی روغن نارگیل در ترکیب روغن های نرم (مانند روغن زیتون) ترجیح داده می شود. استفاده از روغن سخت برای صابون مایع نیز مفید است. اما اگر می خواهید مایع شفاف درست کنید، استفاده از روغن نرم توصیه می شود.

همانطور که در حال اختراع صابون مایع خود هستید، انواع مختلفی از روغن ها/چربی ها (نرم یا سخت) را آزمایش کنید. همه روغن های نرم الگوی مشابهی ندارند. از حفظ تعادل مناسب کف و مرطوب کننده اطمینان حاصل کنید.

مواد لازم برای تهیه صابون مایع:

برای تهیه مایع مایع، به این مواد به مقدار مساوی نیاز دارید:

• 7 اونس. روغن نارگیل

• 16.5 اونس. روغن آفتابگردان

• 5.5 اونس. KOH (هیدروکسید پتاسیم)

• 16.5 آب تصعید شده برای مخلوط سدیم و KOH

• 40 اونس. آب غلیظ برای رقیق کردن خمیر صابون

• اسید بوریک

• 3 اونس. عطر یا اسانس

• رنگ دهنده یا رنگ صابونی به دلخواه

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت صابون مایع:

صابون سازی مایع به تجهیزات و وسایل مختلفی مانند دیگ سفالی بزرگ، دماسنج، ترازو، پیمانه های اندازه گیری، پوره سیب زمینی، مخلوط کن چوبی و غیره نیاز دارد.

مراحل ساخت صابون مایع:

مواد را مخلوط کنید – همه روغن ها را به مقدار مساوی در یک قابلمه بزرگ روی شعله کم مخلوط کنید. همانطور که روغن ها در حال گرم شدن هستند، هیدروکسید سدیم و پتاسیم را در آب با فرآیند استاندارد ساخت لیمو مخلوط کنید. در استفاده از پتاس سوز آور احتیاط کنید، زیرا کمی فرار است و اگر به درستی از آن استفاده نشود ممکن است آسیب ببیند. وقتی آب لیمو کاملاً مخلوط شد آن را به آرامی به مخلوط روغن داغ اضافه کنید. مخلوط را هم بزنید و بعد با استفاده از میکسر مخلوط کنید.

ردیابی صابون – این روند صبر شما را آزمایش می کند! بسته به ترکیب و مقدار شما، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا ردیابی شود (تقریباً 30 دقیقه یا بیشتر). قبل از رفتن به مرحله بعد، یک خمیر غلیظ درست کنید و مطمئن شوید که مایعی باقی نمانده است.

رب را بپزید – رد صابون را روی حرارت قرار دهید و مخلوط را خوب هم بزنید، درب آن را بپوشانید و صبر کنید. ممکن است تقریبا طول بکشد. 3-4 ساعت برای پخت این صابون. مخلوط را پس از هر 20-30 دقیقه به هم زدن ادامه دهید. بعد از مدت زمان مشخص شده کرمی می شود که بیشتر از نوع وازلین است.

مخلوط را آزمایش کنید – دو مثقال آب و یک مثقال سس اضافه کنید، هم بزنید تا مخلوط در آب حل شود.

رب را رقیق کنید – رب را به جوش بیاورید و چند دقیقه با قاشق یا پوره سیب زمینی هم بزنید. حرارت را بردارید و روی مخلوط را با درب بپوشانید. پس از حل شدن کامل صابون در آب، آن را خنثی کنید و عطر را اضافه کنید. مخلوط را دوباره روی حرارت 180 درجه قرار دهید. در یک ظرف جداگانه محلول خنثی کننده اسید بوریک و محلول بوریک را اضافه کنید. خنثی کننده را داخل مخلوط صابون بریزید و خوب هم بزنید. بعداً، عطر یا رنگ را اضافه کنید. از صابون مایع خود لذت ببرید.

موارد احتیاط:

لیمو – محلول قوی سدیم و هیدروکسید پتاسیم می تواند به پوست شما آسیب برساند (حتی ممکن است بسوزد)، چشم ها (ممکن است باعث کوری شود) یا به دلیل ماهیت اشتعال پذیری که دارد به قسمت های بدن شما باز می شود. هنگام کار با هیدروکسید پتاسیم دستکش بپوشید و از عینک استفاده کنید. آن را در یک شیشه دربسته و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید. پتاس سوز آور باعث خارش پوست می شود. پس از استفاده، دست های خود را با سرکه و آب مقطر بشویید.