نگاهی به اولین روز مذاکرات تحریم ها در دوحه


مذاکرات غیرمستقیم ایران پس از سه ماه و نیم وقفه در دور هشتم مذاکرات در وین و توافق در تهران پس از سفر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از سر گرفته شد. و ایالات متحده از طریق انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکره، سه شنبه (7 ژوئیه) در پایتخت قطر گفتگو کرد.

در باره «علی باقری» هیئتی به سرپرستی معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر سه شنبه وارد دوحه شد و عصر با انریکه مورا گفتگوهای دوجانبه انجام داد.

رابرت مالی قبل از او وارد دوحه شده بود. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دوشنبه شب وارد دوحه شد و روز سه شنبه با محمد بن عبدالرحمن دوم وزیر امور خارجه قطر دیدار کرد. علی باقری همچنین با احمد الحمادی معاون وزیر امور خارجه قطر و محمد آل خلیفه معاون منطقه ای این وزارتخانه دیدار و گفتگو کرد.

* مذاکرات فقط در مورد بخش های مورد مناقشه باقی مانده از وین

“سعید خطیب زاده” سخنگوی سابق وزارت امور خارجه روز دوشنبه در آخرین کنفرانس خبری هفتگی خود به خبرنگاران گفت: “ما متعهد هستیم که این مسائل باقی مانده را در اسرع وقت حل کنیم و امیدواریم که پیام بورل عملی شود. همچنین ببینید کاری که ما در مذاکرات انجام می‌دهیم در وهله اول مربوط به جنبه هسته‌ای نیست، زیرا جنبه هسته‌ای یک بار برای همیشه تنها بخش‌هایی از مناقشه که پس از لغو تحریم‌ها باقی مانده است، خلاصه شده است. کاری که در حال انجام است تنها چند موضوع در زمینه رفع تحریم ها باقی مانده است، بنابراین در توافقات وین چیزی شامل یا کاهش نمی یابد. کاری که بین ما و طرف مقابل انجام می شود، مسائل محتوایی است. گفت و گوها ادامه همان قالبی است که در وین بود، یعنی به صورت غیرمستقیم انجام خواهد شد و فقط در مورد موضوعات بحث برانگیز است که در آخرین جلسه در وین باقی خواهد ماند. امیدواریم شاهد نتایج مثبت باشیم. توپ در زمین واشنگتن است، با پاسخ، اگر آمد، مطمئن باشید که به زودی ممکن است رخ دهد.

پیش از آغاز این مذاکرات، وزارت خارجه قطر با استقبال از این مذاکرات ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات به نتایج مثبت و ارتقای امنیت و ثبات در منطقه منجر شود. (اینجا بخوانید)

وزارت امور خارجه قطر همچنین تاکید کرد: ما آمادگی کامل داریم تا فضای مساعدی را برای همه طرف ها فراهم کنیم تا موفقیت مذاکرات ایران و آمریکا تضمین شود.

در همین حال رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در دیدار با امیر عبداللهیان در آنکارا ابراز امیدواری کرد که مذاکرات برای رفع تحریم ها مثمر ثمر باشد و گفت در فرصتی مناسب به ایران سفر خواهد کرد. (ادامه مطلب)

“جوزف بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه سه‌شنبه در توییتر نوشت: پس از رایزنی من در تهران، تیم من از امروز برای هماهنگی و تسهیل مبادلات غیرمستقیم بین مذاکره‌کنندگان آمریکایی و ایرانی در دوحه حضور دارد. هدف از مذاکرات، پیشبرد بازگشت برجام به حالت کاملا عملیاتی و اداری است».

از سوی دیگر پیتر استنو سخنگوی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی روز سه شنبه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات دوحه با مذاکرات وین ادامه یابد. وی در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت آنچه اکنون در قطر اتفاق می افتد گفت و گوی مستقیم با میانجیگری اتحادیه اروپا بین ایران و ایالات متحده است. این را رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا شنبه گذشته در سفر به تهران بیان کرد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که در بازگشایی مذاکرات موفق بوده و ما می توانیم به جلو برویم.

استانو افزود: “امیدواریم که مذاکرات هر چه زودتر به پیش برود، اما باید قدم به قدم پیش برویم، همانطور که در دیپلماسی مرسوم است.” بنابراین باید منتظر ماند و دید که نتیجه مذاکرات غیرمستقیم در دوحه چه خواهد شد و امیدواریم طرفین بتوانند هر چه زودتر برای ادامه مذاکرات در وین گرد هم آیند. (اینجا بخوانید)

سخنگوی وزارت خارجه قطر به الجزیره گفت: «ما طرفدار هیچ یک از طرفین در این مذاکرات نیستیم و ایجاد اعتماد بین دو طرف یک چالش بزرگ است». آنچه اکنون در حال رخ دادن است نتیجه تلاش اروپاست. قطر تلاش‌های دیپلماتیک زیادی برای ارائه ایده‌ها و تبادل پیام بین دو طرف انجام داده است.»

این مقام قطری تاکید کرد: ما تلاش می کنیم نقش مثبتی ایفا کنیم و آمادگی کامل برای ادامه تلاش های دیپلماتیک خود را داریم.

قابل ذکر است که به گفته امیرعبداللهیان علاوه بر قطر، عمانی ها نیز خواهان میزبانی این دور از مذاکرات بودند و در نهایت قطر میزبانی این مذاکرات را بر عهده گرفت.

* قرار است مذاکرات سه جانبه غیرمستقیم داشته باشیم.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در نشست وزرای امور خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر به ترکمنستان سفر کرده است، سه شنبه شب با دیپلمات ها و کارکنان سفارت ایران در عشق آباد گفت و گو کرد. گفتگو: آقای باقری امروز در دوحه هستند. و آقای مورا مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده و آقای رابرت مالی مذاکره کننده ایالات متحده در دوحه است. قرار است مذاکرات سه جانبه غیرمستقیم داشته باشیم. ما آماده و جدی هستیم تا به یک توافق خوب، باثبات و قوی برسیم. ما جدی هستیم و به هیچ وجه از خطوط قرمز خود عبور نمی کنیم. خط قرمزهای ترسیم شده در گفت‌وگوهای سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در کشور مبتنی بر حفظ حداکثری منافع ملی کشور است و این موضوعی است که نسل‌های آینده برای آن تصمیم‌گیری خواهند کرد.

امیرعبداللهیان یادآور شد: معتقدم اگر طرف آمریکایی جدی و واقع بین باشد، توافق در این مرحله و در این دوره از مذاکرات وجود دارد.

* پشتیبانی چینی

واکنش چینی ها به برگزاری این مذاکرات بود «محمد کشاورززاده» سفیر ایران در پکن در توئیتی نوشت: در گفت‌وگو با مقامات چینی، حضور ایران در مذاکرات دوحه نشان از حسن نیت کشورمان برای دستیابی به توافقی پایدار بود و از حق مشروع ایران برای رفع مشکل دفاع کرد.

قبل و دوشنبه قبل از این مذاکرات جک سالیوان ما معتقدیم که بازگشت دوجانبه به برجام به نفع آمریکا و شرکای ما است و توافقی برای ایران روی میز بوده است و تصمیم گیری در مورد رسیدن به آن بر عهده تهران است. مشاور

لازم به ذکر است بر اساس آنچه پیش از این گفته شد، این مذاکرات احتمالا امروز به پایان می رسد. دیشب فقط علی باقری و انریکه مورا با هم صحبت کردند.

به گزارش پرشیا، حسین امیرعبداللهیان بورل روز شنبه 4 تیرماه در تهران میزبان بورل بود و در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بورل اعلام کرد که لغو تحریم ها به زودی از سر گرفته می شود و افزود: ما اولین تاکید را بر آقای بورل گذاشتیم که آماده هستیم در آینده نزدیک مذاکرات را از سر بگیریم. روز اول و دوم اینکه آنچه برای ایران مهم است این است که ایران از توافق سال 1394 به سود کامل اقتصادی دست یابد و هر موضوعی که بر منافع کامل اقتصادی تأثیر بگذارد مورد قبول دولت دکتر رئیسی و رئیسی نخواهد بود. جمهوری اسلامی ایران، جمهوری ایران، این بار طرف آمریکایی گامی آشکارا مسئولانه و مصمم، واقع بینانه و عادلانه برای رسیدن به مسیر مذاکره و توافق برخواهد داشت.

جوزف بورل وی همچنین در نشست خبری با امیرعبداللهیان گفت: باید بورژوا را به مسیر اصلی بازگردانیم. یکی از اهداف اصلی سفر من شکستن این بن بست است. کاهش تنش بر سر مذاکرات من بسیار خوشحالم که قرار است در روزهای آینده مذاکرات درباره برجام را از سر بگیریم. روزهای آینده به این معنی است که ما واقعاً در روزهای آینده از بن بست خارج خواهیم شد.

به گزارش پرشیا، مذاکرات رفع تحریم ها که از فروردین 1309 در دولت دوازدهم آغاز شده بود، پس از شش بار سنگسار آمریکایی ها متوقف شد و پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم از سر گرفته شد. دو دور مذاکرات (هفتم و هشتم) در وین برگزار شد و سرانجام در 11 مارس سال گذشته به تعویق افتاد. اما در این مدت تبادل پیام ایران و آمریکا از طریق هماهنگ کننده مذاکرات انریکه مورا به مدت سه ماه و نیم ادامه یافت. جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همانطور که امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد، برخی از وزرای خارجه اروپا و منطقه نیز پیام هایی را بین ایران و آمریکا رد و بدل کردند.

انتهای پیام/