ماسک صورت در طول کووید-19 همچنان در سال 2021 جنجال به پا می کند.در پینترست به اشتراک بگذارید
CraigRJD / Getty Images

با نزدیک شدن به سال نو، ما به سنت خود در مرور آنچه که سال گذشته را در دنیای دیابت به خاطره ای تبدیل کرده است، ادامه می دهیم.

البته، همه ما تأثیر مداوم همه‌گیری COVID-19 را تحمل کرده‌ایم، از بیمارستان‌های بیش از حد گرفته تا پیامدهای اقتصادی، لغو رویدادهای حضوری، تا زمان‌بندی تاخیری دستگاه‌های دیابتی جدید و مشکلات حمل و نقل محصولات در سراسر جهان. مسیریابی بسیار بوده است، از بسیاری جهات ادامه سال پر دردسر قبل است.

در همین حال، تقریباً همه چیز هنوز از دریچه این بیماری همه گیر و فضای سیاسی متشنج در ایالات متحده دیده می شود.

با این حال، با در دسترس بودن واکسن و بهبود تدریجی وضعیت اقتصادی، به نظر می رسد امیدی در افق وجود دارد. در عرصه دیابت، ما مشتاقانه منتظر احیای مجدد تأییدیه های محصول جدید در آینده نزدیک هستیم زیرا تنظیم کننده های سازمان غذا و دارو (FDA) درگیر این موضوع هستند.

موضوعات برتر دیابت در سال 2021

در اینجا نگاهی به مضامین بزرگ تعریف کننده سال 2021 در دیابت داریم:

تأثیر COVID-19: واکسن ها، انواع مختلف، رویدادهای مجازی

این همه گیری همچنان بزرگترین داستان سال 2021 بود، به طور کلی و برای مبتلایان به دیابت.

آغاز سال بحث‌های زیادی را در مورد اولویت‌های واکسیناسیون دولتی به همراه داشت و اینکه افراد مبتلا به دیابت چقدر زود می‌توانند این واکسن‌ها را دریافت کنند، در حالی که هنوز کمبود دارند. گونه‌های جدید – با نام‌های دلتا و اومیکرون با حروف یونانی – نگرانی‌ها را در مورد اینکه چقدر سریع همه ما ممکن است راه خود را برای عبور از این همه‌گیری پیدا کنیم، تجدید کرده است.

دکتر درو وایسمن، محقق واکسن کووید-19، با دیابت نوع 1 زندگی می کند.
دکتر درو وایزمن

قابل توجه است که یکی از افراد ما در جامعه دیابت بخش مهمی از توسعه واکسن‌های COVID-19 بود. دکتر درو وایسمن از دانشگاه پنسیلوانیا یکی از محققانی بود که سال‌ها به بررسی علم پشت واکسن‌های mRNA پرداخت و همچنین بیش از 50 سال است که با دیابت نوع 1 (T1D) زندگی می‌کند. همانطور که مشخص است، کار ویزمن او را به یکی از قهرمانان سال تایمز در سال 2021 تبدیل کرده است!

همانطور که در سال 2020 دیدیم، ادامه بحران کووید-19 به این معنی بود که اکثر رویدادها و کنفرانس های دیابت برنامه ریزی شده در طول سال 2021 مجازی یا حداقل در قالب ترکیبی باقی می ماندند. این شامل هشتاد و یکمین رویداد علمی سالانه انجمن دیابت آمریکا بود که دوباره به صورت آنلاین بود. یک استثنا کنفرانس سالانه Friends For Life در DisneyWorld در اورلاندو، فلوریدا بود که هر سال در ماه جولای برگزار می شود. امسال، اتفاقاً در یک حباب زمان‌بندی شده از هوای تابستانی و کاهش محدودیت‌ها قرار گرفت که اجازه داد این رویداد به صورت شخصی در تابستان گذشته برگزار شود.

تاخیر در محصولات دیابت

چند تاییدیه FDA در سال 2021 وجود داشت که سرفصل خبرها شد: اولین سیستم قلم انسولین Unity متصل Bigfoot Biomedical در ماه مه، برنامه تلفن همراه FreeStyle Libre 2 در ماه اوت و مجموعه جدید تزریق پوشیدنی طولانی مدت 7 روزه Medtronic در سپتامبر.

مجموعه جدید انفوزیون پمپ انسولین 7 روزه از Medtronic Diabetes.
ست جدید تزریق 7 روزه مدترونیک

با این حال، بیشتر پرونده‌های سازمان غذا و داروی آمریکا بیش از حد انتظار طول می‌کشد و به دلیل تأخیرهای ناشی از بیماری همه‌گیر و با کمبود کارکنان آژانس، در فرآیند بررسی باقی می‌ماند. تحقیقات کارآزمایی بالینی برای محصولات جدید نیز کند شده و حتی در برخی موارد متوقف شده است. نتیجه: بسیاری از تاییدیه های مورد انتظار بزرگ برای محصولات دیابت امسال اتفاق نیفتاد.

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت (PWDs) نیز با تأخیر در حمل و نقل برای لوازم و داروهای مورد نیاز خود مواجه شدند که یک بار دیگر به مشکلات COVID-19 گره خورده است.

بسیاری از آن‌ها داستان‌هایی را به‌صورت آنلاین به اشتراک گذاشتند که چگونه منابع و داروهایشان به تأخیر افتاده یا بلافاصله از طریق داروخانه‌های خرید پستی و خرده‌فروشی و همچنین شرکت‌های توزیع شخص ثالث قابل دسترسی نبودند. بیشتر این موارد به کمبود عرضه یا کمبود نیروی انسانی مرتبط است که بسیاری از مشاغل را در سراسر جهان گرفتار کرده است.

در واقع، در نوامبر 2021، Novo Nordisk در واقع یک مشکل تولید مختصر و متعاقب آن را تجربه کرد. تاخیر در حمل و نقل برای مارک های انسولین آنو بسیاری را در ایالات متحده بدون دسترسی فوری به انسولین حیاتی خود قبل از اینکه همه چیز روشن شود، رها می کند.

100 سال انسولین

این سال نقطه عطفی در تاریخ دیابت به ارمغان آورد: یک قرن از زمان کشف انسولین برای اولین بار در سال 1921، توسط تیمی به سرپرستی محققان مقیم تورنتو، دکتر فردریک بانتینگ و دکتر چارلز بست. آنها اوایل همان سال آزمایش انسولین را در آزمایشگاه خود آغاز کردند و در ژوئیه 1921 به کشف حیاتی جداسازی انسولین دست یافتند. سپس برای اولین بار در 21 دسامبر 1921 به صورت خوراکی به بیمار تحویل داده شد. اولین بیمار که تزریق انسولین را دریافت کرد، وارد شد. 15 ژانویه 1922 با لئونارد تامپسون 15 ساله. بقیه به قول خودشان تاریخ است.

در این قرن، بسیاری از طرح‌های حمایتی، کمپین‌های آگاهی‌بخشی و تلاش‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی، موضوع صدمین سالگرد انسولین را پذیرفته‌اند. یکی از آنها سازمان بهداشت جهانی (WHO) بود که یک پیمان جهانی دیابت را برای حمایت از نیاز به انسولین مقرون به صرفه تهیه کرد.

قیمت انسولین در سطح بحران باقی می ماند

متأسفانه، وضعیت فعلی مقرون به صرفه بودن انسولین – یا فقدان آن – صدمین سالگرد آن را زیر سوال می برد. بسیاری از رسانه ها در طول این سال مهم داستان هایی را منتشر کرده اند که بر بحران قیمت گذاری انسولین در ایالات متحده تأکید می کند.

قیمت انسولین در ایالات متحده در سطح بحرانی باقی می ماند.

جامعه دیابت ما شاهد تحقق برخی تغییرات بود، اما به نظر می‌رسد که این تغییرات فقط پیشرفت‌های تدریجی هستند تا اقدامات کاهش قیمت در مقیاس کامل که به همه کمک می‌کند.

  • در اقدامی بزرگ، والمارت یک نسخه ReliOn از انسولین بولوس (سریع الاثر، زمان صرف غذا) Novolog را به مجموعه محصولات انسولین خود اضافه کرد که با قیمت نقدی کمتر تنها 35 دلار در دسترس است.
  • با این حال، این در مقایسه با گزارش بررسی قیمت‌گذاری 3 ساله دارو که در اوایل دسامبر توسط کمیته نظارت مجلس منتشر شد، که روی شیوه‌های قیمت‌گذاری انسولین تأثیر گذاشته بود، تأکیدی است که بر هدف گذاری سود بر سلامت بیمار تأکید می‌کند.
  • طرفداران دیابت در مقاطع مختلف سال با رئیس جمهور جو بایدن و معاون رئیس جمهور کامالا هریس ملاقات کردند و به کاخ سفید سفر کردند تا در مورد قیمت انسولین بحث کنند. بخشی از آن به فشار برای پیشنهاد پیشنهادی مرتبط بود Build Back Better Act، لایحه عظیم زیرساختی تحت رهبری دموکرات ها که شامل سقف بالقوه پرداخت انسولین فدرال 35 دلار برای هر دو طرح بیمه مدیکر و تجاری بود. این لایحه در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد اما درست قبل از پایان سال در سنا متوقف شد.

اخبار قابل توجه دیابت

جدای از آن موضوعات بزرگ سال 2021، تعدادی از اخبار قابل توجه دیگر مرتبط با دیابت در طول سال سرفصل های خبری را به خود اختصاص دادند:

انسولین های جدید با اثر طولانی

چندین فرمول جدید از انسولین های پایه (بادوام، پس زمینه) در سرتاسر سال خبرساز شد.

  • انسولین Viatris-Biocon Semglee – که در سال 2020 به‌عنوان نسخه‌ای از Sanofi’s Lantus تأیید شد – اولین نام قابل تعویض را دریافت کرد، به این معنی که می‌توان آن را با سایر انسولین‌های پایه جایگزین کرد. Semglee در ماه نوامبر راه اندازی شد، در هر دو شکل “برند” و “بدون برند”. Semglee بدون مارک ارزان‌تر دارای فهرست قیمت اولیه 147.98 دلار در هر بسته پنج قلم 3 میلی‌لیتری و 98.65 دلار در هر ویال 10 میلی‌لیتری بود. نسخه مارک Semglee، مشمول پوشش بیمه، 404.04 دلار به ازای هر بسته پنج قلمی و 269.38 دلار برای هر ویال شیشه ای بود.
  • در ماه دسامبر، FDA همچنین یک Lantus-knockoff طولانی اثر دیگر ساخته شده توسط Eli Lilly، یک انسولین بیوسیمار به نام Rezvoglar را تایید کرد. این قلم در قلم های 3 میلی لیتری در دسترس خواهد بود و لیلی احتمالاً آن محصول را عرضه خواهد کرد و جزئیات قیمت را در سال 2022 ارائه خواهد کرد.

داده های دیجیتال دیابت در اخبار

تعدادی از اخبار مربوط به داده های دیجیتال دیابت است. یک مورد بزرگ در ماه ژوئیه رخ داد زیرا FDA شرکت Dexcom را برای انتشار API بلادرنگ خود پاکسازی کرد و به سایر شرکت‌ها اجازه داد مستقیماً داده‌های Dexcom CGM را به دستگاه‌های خود متصل کنند. گارمین اولین کسی بود که این کار را انجام داد، و پلتفرم منبع باز Sugarmate (که اکنون متعلق به Tandem Diabetes Care است) قبل از بازگشت در اواخر سال وقفه کرد.

مؤسسه پزشکی با انتشار یک بیانیه اجماع بین‌المللی در زمینه دیابت، فناوری «خودت انجام بده» (DIY) را پذیرفت. لانست دیابت و غدد درون ریز. این اولین راهنمایی در نوع خود برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در مورد درمان بیماران با استفاده از سیستم های دیابت DIY است.

نویسندگان خاطرنشان کردند که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید افراد مبتلا به دیابت را که این فناوری DIY را برای خودکارسازی سیستم های تحویل انسولین خود انتخاب می کنند، تسهیل و حمایت کنند و با بیماران برای تعیین “اهداف واقعی” و به حداقل رساندن هرگونه خطر همکاری کنند. آنها همچنین خواستار سیاست‌های محلی برای حمایت از سیستم‌های حلقه بسته منبع باز به عنوان «تقویت اصول اخلاقی پزشکی و درمان پزشکی مبتنی بر شواهد» شدند.

#منتظر پیروزی نیستیم

دیابت در کانون توجه

از ابتدا تا انتها، مطمئناً دیابت امسال برای مردم سراسر جهان به نمایش گذاشته شد تا نگاهی اجمالی به موارد زیر داشته باشند:

نیک جوناس در تبلیغ CGM Super Bowl
  • تبلیغ سوپر بول. ما سال 2021 را با خواننده و بازیگر مشهور نیک جوناس شروع کردیم که در یک تبلیغ 30 ثانیه ای Super Bowl برای Dexcom ظاهر شد و او G6 CGM خود را پوشید تا آگاهی را در مورد محصول و همچنین دیابت نوع 1 به طور کلی افزایش دهد. همانطور که DiabetesMine در اینجا گزارش داد، همه از آن تبلیغات راضی نبودند.
  • لیلا ماس در باند فرودگاه در پایان ماه سپتامبر، دختر 18 ساله سوپرمدل کیت ماس ​​به عنوان بخشی از نمایش مجموعه های مشترک Fendi-Versace در ایتالیا روی باند فرودگاه راه رفت و پمپ انسولین Omnipod بدون لوله خود را برای نمایش کامل تماشاگران بر روی ران خود قرار داد. دوربین ها
  • استه هایم. به عنوان بخشی از خواهر گروه راک سه‌گانه HAIM، استه هایم، نوازنده بیس، اغلب وسایل دیابت خود را در عکس‌های اینستاگرام، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و مصاحبه‌های رسانه‌ای خود به نمایش می‌گذارد. بهار امسال، این گروه همچنین به عنوان اولین گروه زن که نامزد جایزه اصلی گرمی شد، تاریخ راک اند رول را ثبت کرد.
  • خانم آمریکا در پایان سال، اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه اسمیتسونیان صدمین سالگرد مسابقه دوشیزه آمریکا را با ارائه یک نمایش جدید به موزه جشن می‌گیرد. این شامل یادگاری هایی از نیکول جانسون است، که شاید بسیاری به یاد داشته باشند که در سال 1999 به عنوان خانم آمریکا تاجگذاری کرد و به ویژه اولین کسی بود که پمپ انسولین Minimed خود را روی صحنه برای دیدن جهانیان پوشید. جانسون در فیس بوک نوشت: «خیلی خوشحالم که بخشی از موسسه اسمیتسونیان هستم. از اهدای پمپ انسولین، لباس شنای 2 تکه، چندین عکس و نامه‌های گرانبها از کودکان مبتلا به دیابت که در زمان حضورم به عنوان دوشیزه آمریکا در سال 1999 برای من ارسال شد، بسیار هیجان‌زده بودم. بسیار مفتخرم که در این نمایشگاه با گروهی باورنکردنی شرکت کردم. زنان پیشرو!» جزئیات بیشتر در مورد این نمایشگاه را می توان از طریق اسمیتسونیان یافت.

خداحافظ حامیان دیابت

انجمن دیابت ما متأسفانه در سال 2021 با برخی از افراد و حامیان باورنکردنی خداحافظی کرد که نشانی از جامعه و جهان ما برای بهتر شدن گذاشتند:

ارین گیلمر – یک مدافع حقوق دیابت و معلولیت، در 38 سالگی در ماه ژوئیه درگذشت. همانطور که نیویورک تایمز گزارش می دهد، گیلمر “برای یک سیستم مراقبت های بهداشتی دلسوزانه تر مبارزه کرد، که دانش گسترده ای از سیاست ها و حتی تجربه دست اول گسترده تر به عنوان یک بیمار به ارمغان آورد.”

اسکات استرنج – این مدافع و وبلاگ نویس قدیمی T1D در اوایل نوامبر در 58 سالگی درگذشت. او در بسیاری از کنفرانس‌ها و جلسات حمایت داوطلبانه شرکت کرد و سخاوتمندانه بخش زیادی از خود را در طول بیش از 50 سال زندگی‌اش با این بیماری در اختیار افراد مبتلا به دیابت قرار داد. به ویژه، او در مورد سلامت روان مبتلا به دیابت مطالب زیادی نوشت و به بسیاری از افراد جامعه صدایی داد تا داستان‌ها و مبارزات خود را در جبهه بهداشت روان به اشتراک بگذارند.

تام شر – رئیس و مدیر عامل جوان 33 ساله سازمان غیرانتفاعی پیشرو دیابت Beyond Type 1 به طور شگفت انگیزی در اوایل دسامبر در شهر نیویورک درگذشت. شر خود با دیابت زندگی نمی کرد، اما یک مدافع پرشور بود که دید جسورانه ای برای به چالش کشیدن وضعیت موجود از نظر کاری که یک سازمان غیرانتفاعی می تواند انجام دهد، داشت. او Beyond Type 1 را رهبری کرد تا به افرادی که هم مبتلا به دیابت T1D و هم دیابت نوع 2 هستند خدمات دهد و منابعی را برای این جامعه به چندین زبان در سراسر جهان فراهم کند.

آن رایس – نویسنده معروف رمان خون آشام که در مورد تشخیص دیابت و مبارزات خود بسیار عمومی بود، در اواسط دسامبر در 80 سالگی درگذشت. او از زمان تشخیص تاخیری اش در سال 1998 با عوارض دیابت دست و پنجه نرم کرده بود.

این ارواح زیبا و دیگرانی که امسال از دست رفته اند به شدت دلتنگ خواهند شد!


سال گذشته در بسیاری از زمینه ها سخت بوده است. در اینجا باید منتظر سال 2022 روشن تر و کم استرس تر باشیم.

توجه: DiabetesMine اخیراً در پادکست «اتصالات دیابت» ظاهر شد و نگاهی به سال 2021 و نمای «پیش‌بینی‌های فناوری دیابت ما برای سال 2022» را ارائه کرد. حتماً آن را نیز بررسی کنید.