نگاهی گذرا به چاقی سندرمی

چاقی یکی از دلایل بسیار قابل پیشگیری مرگ و میر در سراسر جهان است. شاخص توده بدنی بالای 40 ممکن است 10 سال از زندگی یک فرد فاصله بگیرد. در کشورهای اتحادیه اروپا، حدود 8 درصد از مردم به دلیل بیماری های مرتبط با وزن مانند سرطان، بیماری های قلبی و سکته جان خود را از دست می دهند. انباشته شدن بیش از حد چربی در بدن نیز ممکن است باعث مشکلاتی در هنگام خواب شود که به نوبه خود مشکل را پیچیده تر می کند. شما می توانید با حفظ یک رژیم غذایی کم کالری همراه با ورزش منظم، عوامل خطر را کاهش دهید. قرص های لاغری یا قرص های کاهش وزن نیز به دفع چربی اضافی بدن و حفظ اندام کمک می کنند. اما یک عامل وجود دارد که هنگام مقابله موثر با چاقی نمی توانید از آن محافظت کنید. تحقیقات نشان داده است که برخی عوامل ژنتیکی نقش مهمی در ایجاد چاقی دارند.

وراثت و محیط

همه ما در شرایط محیطی خاصی زندگی می کنیم. در حالی که ممکن است عادات غذایی خود را تغییر دهید یا سبک زندگی خود را تنظیم کنید، تغییر محیط عملا امکان پذیر نیست. محیط های خاصی وجود دارند که از نظر ژنتیکی مستعد چاقی هستند. این به دلیل وجود ژن های چند شکلی است که میزان متابولیسم و ​​اشتهای فرد را تنظیم می کند. مصرف منظم مواد غذایی پرکالری در حالی که در محیط ژنتیکی مشابه زندگی می کنید، شانس ابتلا به مشکلات مرتبط با وزن را چند برابر می کند. چاقی ژنتیکی اغلب چاقی سندرمی نامیده می شود زیرا این نوع چاقی با سندرم هایی مانند سندرم باردت بیدل، سندرم پرادر ویلی، سندرم MOMO و سندرم کوهن همراه است.

چاقی می تواند از نسلی به نسل دیگر منتقل شود و این چرخه ممکن است در طول نسل های زیادی ادامه یابد. مطالعات جدیدتر در مورد چاقی ژنتیکی بر چگونگی تعیین وزن و شکل بدن افراد توسط عوامل ارثی متمرکز شده است. یافته ها در واقع بسیار قابل توجه است. در 80 درصد موارد، فرزندان متولد شده از والدین چاق نیز چاق بودند. اما شانس تولد یک کودک چاق از والدینی با وزن طبیعی تنها 10 درصد بود.

پیوند قومی

مشاهده شده است که بروز چاقی در برخی از اقوام نسبتاً برجسته است. هر فردی که به آن جوامع تعلق دارد، در معرض خطر اضافه وزن قرار دارد، به ویژه با وجود یک محیط مساعد برای تعامل ژنتیکی. توانایی ذخیره انرژی به عنوان چربی در بافت های چربی زمانی که تامین غذا کافی باشد نتیجه معکوس می دهد و منجر به شرایط چاقی می شود.

آنچه شما می توانید انجام دهید

درمان چاقی عمدتاً بر کاهش مقدار چربی اضافی بدن که از طریق غذا مصرف می کنید متمرکز است. هنوز به خوبی درک نشده است که چگونه می توان چاقی سندرمی را به طور موثر با قرص های لاغری موجود و قرص های کاهش وزن درمان کرد. اما نکته مهمی که از مطالعات ژنتیکی در مورد چاقی به دست می‌آید این است که نوع چاقی شما ممکن است همچنان ژنتیکی باشد، حتی زمانی که هیچ یک از والدین شما چاق یا چاق نبودند. بنابراین برای تشخیص دقیق علت، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید. تنها تکیه بر BMI یا سایر آزمایش‌های رایج ممکن است برای تعیین چاقی ارثی کافی نباشد. اگر برای دستیابی به اهداف بلندمدت کاهش وزن، Xenical را امتحان می‌کنید، توصیه می‌شود پزشک خود را با جزئیات سوابق خانوادگی و سابقه پزشکی خود مطلع کنید. از آنجایی که خطرات سلامتی با چاقی ژنتیکی متفاوت است، پزشک شما باید از سابقه سلامتی والدینتان مطلع شود.