نگرانی های تغذیه کودک: وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


شیردهی محدود عواقب جبران ناپذیری دارد که علیرغم آگاهی از اهمیت آن ، برخی از مادران هنوز به چند دلیل و از دوران کودکی به چند دلیل آن را نمی شناسند: از این مایع حیاتی محروم هستند.

به دنبال اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن ، اصلی ترین دغدغه متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه برای خانواده های با تحصیلات بالا است.

مشکل کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه اشتباه پدران ، به ویژه مادران) بیشتر رایج است ، زیرا ندانستن نیاز کودکان به غذا با بزرگسالان و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و عقب ماندگی رشد در کودکان می شود که می تواند در تمام مراحل زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان برای جلوگیری از سوء تغذیه و اختلالات رشد ، نیاز به خوردن غذاها ، به ویژه لبنیات پرچرب دارند.

سوء تغذیه کودکان می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش آنها و عملکرد بعدی آنها در زندگی تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و قبل از بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و به تغذیه آنها توجه بیشتری شود ، در حالی که مکمل ها نباید بدون مکمل استفاده شوند. نسخه. استفاده خودسرانه از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند برای کودک مسمومیت ایجاد کند که عوارض جانبی متعددی را به دنبال خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که رژیم غذایی سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از تغذیه نوزادان برای پیشگیری استفاده کرد. بیماری در بزرگسالی باید محدود شود ، اما ارزشمند است با اصلاح شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه سازی ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، از بیماری ها در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، رفتارهای سوء تغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از حساسیت زیاد پدران به ویژه مادران به تغذیه کودکان است که منجر به چنین واکنشی از سوی کودک می شود.

گاهی اوقات چاقی و اضافه وزن در کودکان بین دو تا هفت سال دیده می شود که باید با آزمایش های لازم بررسی شوند تا در صورت نیاز به درمان ، اقدامات درمانی لازم به موقع و از مشکلاتی مانند فشار خون بالا ، بیماری های قلبی و عروقی انجام شود. به دیابت و کوتاهی قد و رشد آتروفی.

بنابراین ، با توجه به نمودار رشد طبیعی کودکان یک تا پنج ساله ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (از جمله نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و به عنوان یک امر مسلم تلقی شود. پنج وعده غذا در روز غذا بخورید (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده).

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا مختل کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که معده نوزاد کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، خوردن سه وعده غذایی اصلی نیاز شما را برآورده نمی کند و باید در نظر داشته باشید که این میان وعده تنها سهم کمی در برآوردن نیازهای تغذیه ای نوزاد دارد و جایگزین غذای اصلی نمی شود. غذا..

مطب چاپ شده توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *