نگهداری و لایروبی خلیج گرگان یا ساخت کانال دسترسی و ساحل؟


به گزارش خبرنگار محیط زیست پرشیا، خلیج گرگان یکی از بزرگترین مخازن آب شیرین دریای خزر است و بقای بسیاری از گونه ها در بزرگترین دریاچه زمین به اتصال آن به دریا بستگی دارد. خلیج فارس در طول سالیان متمادی با چالش هایی از جمله کمبود آب برای زادآوری آبزیان، شکار بی رویه، لایروبی کانال های آبی، افزایش تعداد سدها و مزارع پرورش ماهی در بالادست مواجه بوده است و این عوامل به بحران منطقه کمک کرده است. افزایش یافت. آن را جدی تر می کند.

ثبت تالاب‌های میانکاله و لپو زاغمرز خلیج گرگان در سال 1975 و همچنین اولین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر نشان می‌دهد که خلیج و اطراف آن یک مجموعه اکولوژیکی با ارزش است و همچنین حفاظت از چرخه حیات این خلیج به‌عنوان یک مجموعه اکولوژیکی با ارزش است. دریای خزر تأثیر مستقیمی بر معیشت جوامع محلی دارد. خلیج گرگون به دلیل عملکرد اقتصادی و زیست محیطی خود برای تکثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و غضروفی، جذب پرندگان مهاجر و حفظ چرخه حیات دریای خزر و ایفای نقش مستقیم و مهم در معیشت جوامع محلی حائز اهمیت است.

رئیس جمهور در سفر اخیر خود به منطقه قول احیای تالاب میانکاله و خلیج گرگان را داد و معاون رئیس جمهور نیز به وزیر نیرو، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار گلستان ابلاغ کرد که در اسرع وقت تصمیمات لازم اتخاذ شود. . اجرای و تسریع طرح تسهیل ارتباط بین دریا و خلیج گرگان برای احیای این منطقه طبیعی.

مدیران استانی طرحی را برای تسهیل تبادل آب بین دریا و خلیج گرگان با اهداف سیاسی ارائه کرده اند.

در همین راستا طرح تسهیل تبادل آب بین دریا و خلیج گرگان به منظور جلوگیری از خشک شدن و شور شدن تالاب میانکالا به تازگی در استانداری گلستان به تصویب رسیده است که به تایید محیط بانان رسیده و کارگران در نظر دارند. طرحی صرفاً توسعه ای که سال هاست مدیران گلستان در حال بررسی آن بوده اند. در حال حاضر تحت عنوان «طرح تسهیل تبادل آب و …» در حال اجراست.

وی معتقد است که این طرح صرفاً رهبران سیاسی استان گلستان را هدف قرار داده و کمکی به احیاء یا جلوگیری از ویرانی خلیج گرگان نمی کند. ، که بی احتیاطی مجری و خواننده را به سمت مشکل محیطی سوق می دهد.

اگر ارتباط دریای خزر و خلیج گرگون را افزایش دهیم، سطح آب خلیج گرگون تغییر نخواهد کرد.

راضیه شانس; رئیس پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین‌شناسی در گفت‌وگویی پیش‌تر گفته بود: اکنون که سطح آب دریای خزر کاهش یافته و تماس آب با خلیج گرگون محدود به نظر می‌رسد، نکته اینجاست که اگر سطح آب نیز کاهش پیدا کند. ارتباط با خلیج ضعیف است، آب دریای خزر با خلیج گرگان مبادله می شود و اینطور نیست که لایروبی میزان آب ورودی به خلیج را افزایش دهد! اگر ارتباط دریای خزر و خلیج گرگان را افزایش دهیم، سطح آب خلیج گرگان تغییر نمی کند و در نتیجه حفر کانال ها بر سطح آب خلیج گرگان تاثیری نخواهد داشت.

رئیس پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی همچنین گفت: شبهه این است که وقتی لایروبی می کنیم و ارتباط دریای خزر با خلیج گرگان را افزایش می دهیم، خزر فعلی آب می شود. به سمت جنوب شرقی و به سمت کانال عاشورا و چپکلی. با حرکت آب دریا در امتداد تنگه با جهت جریان، رسوب بیشتری می تواند وارد تنگه شود.

لاک توضیح داد: از آنجایی که خلیج گرگون به صورت افقی و از شرق به غرب جریان دارد و شیب چندانی ندارد، نمی تواند رسوبات را به دریای خزر و در نتیجه به اقیانوس در امتداد خلیج گرگون برگرداند. تماس آب را افزایش می دهد. ورود رسوب به آن. به خلیج گرگان خواهد رفت. با ورود رسوب بیشتر به خلیج گورگون، عمق خلیج به سرعت کاهش می یابد و سرعت خشک شدن خلیج افزایش می یابد که به نوبه خود منجر به تخریب کامل اکوسیستم منطقه می شود.

بر اساس اعلام سازمان نقشه برداری کشور، بیش از 30 درصد از 400 کیلومتر مربع خلیج گرگان در سال های اخیر خشک شده است. مدیرکل بنادر و دریانوردی گلستان گفت: بر اساس آخرین برآوردها میزان دبی رسوب در کانال چپکلی یک میلیون و 200 هزار مترمکعب و در کانال آشورادا 800 هزار مترمکعب است.

اجرای پروژه لایروبی خلیج گورگون یک پناهگاه و درمان موقت است.

پس از سفر رئیس جمهور به ولایت گلستان، صحبت از اختصاص 400 میلیارد روپیه برای لایروبی خلیج فارس شد. در همین حال محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: هر ساله ردیف بودجه ای برای اجرای طرح لایروبی خلیج گرگان در نظر گرفته می شود. اما سال هاست که این منابع در دسترس بوده اما نتوانسته اند به درستی از آنها استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به اینکه لایروبی یک سرپناه و درمان موقتی است، باید کارهای اساسی در خلیج گرگون انجام شود، گفت: البته با توجه به شرایط فعلی، برای حفر این خلیج به مقداری پول نیاز است، بله، همین طور است. اکنون می تواند به عنوان ارباب حلقه ها شناخته شود.

باز کردن و حفر خلیج گورگون سناریوی معتبری روی میز تصمیم گیرندگان نیست.

مزدک دربی، یکی از اعضای کمیسیون اتحادیه جهانی حفاظت از مناطق حفاظت شده طبیعت، گفت: اما دوستداران محیط زیست حفاری را راهی برای نجات خلیج نمی دانند. حفر این گودال یک گزینه است، اما مشاور پروژه نمی تواند تضمین کند که آب پس از لایروبی در خلیج گورگون باقی می ماند. بنابراین باید مطالعه دقیقی در این زمینه صورت گیرد.

گرگان دیر یا زود از دریای خزر جدا می شود.

عبدالمجید ندری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی نیز گفت: گرگان دیر یا زود از دریای خزر جدا می شود. حتی بالا آمدن دریای خزر نیز کمکی به باز نگه داشتن این خلیج نخواهد کرد، زیرا رسوب گذاری در امتداد میانکاله ادامه دارد. اقداماتی مانند حفر ورودی خلیج گورگون که امروز در حال انجام آن هستیم، اگرچه ممکن است فرصتی برای اقدامات بعدی فراهم کند، موقتی و پرهزینه است.

کانال سازی زیستگاه انسان را به طور کامل نابود می کند.

حمید تزروان فعال محیط زیست در صفحه اجتماعی خود با اشاره به مخالفت رئیس اداره محیط زیست مازندران و ذخیره گاه زیست کره میانکاله با طرحی که ظاهراً با هدف کاوش در این منطقه اما قایق سواری برای گردشگری بوده است، این پروژه را تسهیل می کند. . کانالی به طول 2.8 کیلومتر، عرض 100-400 متر و عمق 1.5 متر. در بهترین قسمت زیستگاه میانکالا است که این کانال باعث تخریب کامل آن قسمت و مهمترین زیستگاه آن می شود. و فرآیند خشک شدن میانی سریعتر است.

وی افزود: بنابراین با توجه به روند پشت دریا، این کانال در قسمتی از میانکالا قرار دارد که شیب سطح زیر آب به سمت این کانال می تواند تند باشد.

انتشار 1.2 میلیون متر مکعب رسوب در ذخیره گاه بیوسفر

به گفته تیزرویان، این پروژه 1.2 میلیون مترمکعب رسوب از کانال ساختمانی در بهترین نقاط زیستگاه به وسعت حدود 100 هکتار و در ذخیره گاه زیست کره برداشت می کند. و مشکل اینجاست که طرح احیای تالاب نیست و فقط برای تسهیل تردد قایق هاست و مسئولان استانی هیچ برنامه ای برای احیای آن ندارند.

جزیره رسوبات منبع ریزگردها در شمال شرق کشور خواهد بود.

حر منصوری، کارشناس محیط زیست معتقد است: اگر این رسوب 100 هکتاری جزیره ای در دو نقطه قرمز به ارتفاع 1.5 تا 2 متر ایجاد کند، به دلیل فاصله کم با بندر تا چند ماه آینده رطوبت خود را از دست می دهد. منشا گرد و غبار در شهرستان ترکمن باشید. به سمت شمال غربی، به سمت جنوب شرقی و به سمت بندر.

وی هدف اصلی استانداری را دسترسی به دریا تنها برای مقاصد گردشگری و ایجاد سواحل عنوان کرد و گفت: بیش از 100 کیلومتر سفر کنید. و تالاب میانکاله به امن ترین قسمت ساحل میانکاله دسترسی پیدا می کند.

چرا بودجه برای این پروژه فاجعه بار اختصاص داده شده اما برای احیای تالاب نه؟

سوال اینجاست که چرا برای این پروژه ویرانگر بودجه در نظر گرفته شده اما برای احیای تالاب ها بودجه نمی شود؟ این در حالی است که فاضلاب شهرهای اطراف تالاب به مقدار زیاد بدون تصفیه وارد تالاب می شود و هیچ توجهی به رفع این وضعیت نشده است و اکنون بزرگترین مشکل تالاب است. بهترین راه حل تامین آب دریاچه و جلوگیری از ورود هرگونه فاضلاب بدون تصفیه به دریاچه است.

با توجه به چشم اندازهای امیدوارکننده برای لایروبی برای حفاظت از محیط زیست، این سوال مطرح می شود که چرا این کانال از آشوراده، بهترین زیستگاه پرندگان در منطقه می گذرد، در حالی که کانال چاپاکلی در شرق میانکالا واقع شده است. بهتر

انتهای پیام/