نیاز به ایجاد نهضت تیم سازی با نگاهی نو در مراکز رشد واحدهای فناور کشور احساس می شود.


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، به نقل از روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، جعفر قیصری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان این مطلب را در نشست برگزارکنندگان مراکز رشد واحدهای فنی استان بیان کرد. کشور امروز صبح وی با بیان اینکه یکی از اولین مراکز توسعه کشور در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان راه اندازی شده است، گفت: وجود این مراکز به ایجاد شرکت های فنی و دانش بنیان کمک شایانی کرده است.

وی در ادامه گفت: اقدامات انجام شده در مراکز توسعه طی دو دهه اخیر منجر به شکل گیری اقتصاد دانش بنیان و فناورانه شده است، بنابراین مراکز توسعه کاتالیزور در این زمینه هستند.

قیصری افزود: تاثیر شرکت های دانش بنیان در اقتصاد بین یک تا دو درصد است و طبق دستور مقام معظم رهبری باید سهم اقتصاد دانش بنیان به حدود پنج برابر افزایش یابد.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اشاره به اهمیت تیم‌سازی گفت: یکی از چالش‌های مهم پیش روی مراکز توسعه، جذب تیم‌های نخبه متشکل از فناوران و صنعتگران است که به دلیل آن تعداد فارغ‌التحصیلان رو به کاهش است. ، ممکن است تعداد متقاضیان کاهش یابد. بنابراین باید به تیم سازی از زاویه ای جدید و به عنوان یک حرکت در حوزه های جدید نگاه کنیم.

وی با بیان اینکه باید برنامه تیم سازی داشته باشیم، گفت: اگر می خواهیم این برنامه موفق باشد باید روی تیم سازی تمرکز کنیم. معمولا در مراکز رشد چنین تیمی خود را برای پذیرش در این مرکز معرفی می کند. یک تیم زمانی موفق می شود که شامل افراد با تجربه، پرانرژی، فنی و سخت کوش باشد.

وی افزود: ما نمی توانیم صبر کنیم تا خودمان تیم تشکیل دهیم، اما باید به آنها کمک کنیم تا تیم های خوبی بسازند. یکی از موارد حمایت از شتاب دهنده ها یا مراکز نوآوری در دانشگاه هاست.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اضافه کرد: در همین راستا امسال در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برنامه حمایت از شتاب دهنده های خصوصی را اجرا کردیم و از 12 شتاب دهنده فعال در اصفهان 7 شتاب دهنده و دانشگاه هستند که توافقاتی با آن انجام شد.

وی تصریح کرد: وقتی یک تیم قوی تشکیل می شود، افراد آن یا در آینده به شرکت های فنی و دانش بنیان تبدیل می شوند و یا تبدیل به افراد با ارزشی می شوند که به تیم های دیگر ملحق می شوند، در نهایت کسب و کار فعلی و تقویت اکوسیستم فناوری.

وی با بیان اینکه در کنار اقداماتی که برای این منظور انجام می دهیم، دولت نیز باید اقدامات مناسبی انجام دهد، گفت: در حال حاضر منابع مالی شهرستان علمی و پژوهشی برای این موضوع کافی نیست. این اهمیت در سفر رئیس جمهور استان اصفهان و سفر وی به شهر علمی و پژوهشی اصفهان مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: در سبک جدید تیم سازی جنبه دیگری نیز وجود دارد که تشکیل تیم ها بر اساس نیاز بازار و جنبه های جدید در کسب و کار است. اساساً آنچه در مراکز توسعه و نوآوری می‌بینیم، فناوری‌های مبتنی بر حوزه‌های فنی و مهندسی است، در حالی که به جنبه‌های دیگر مانند فناوری‌های نرم، فرهنگ، اقتصاد و انسانیت توجهی نشده است.

وی افزود: یکی از نیازهای پارک های علم و فناوری تجاری سازی محصولات است. ما در صادرات، بازرگانی و تجاری سازی متخصص کافی نداریم، بنابراین در این زمینه ضعیف هستیم.

قیصری تصریح کرد: یکی از کارهایی که مراکز توسعه باید انجام دهند، ایجاد تیم هایی است که در زمینه صادرات، بازاریابی و اقتصادی فعالیت می کنند و این روند مانند بذری است که تازه کاشته شده اما در آینده به ثمر خواهد رسید.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: کمیته راهبری شهرک علمی و تحقیقاتی مطالعاتی انجام داده است که نشان می دهد در کشوری مانند آلمان در حوزه رسانه و فناوری نرم سرمایه گذاری کرده اند و این پول در حوزه فنی سرمایه گذاری شده است. زمینه ها، استخدام تیم و گردش مالی.

وی بر لزوم تمرکز بر فناوری مدرن تاکید کرد و گفت که اکنون با قانون اساسی جدید اهمیت بیشتری یافته است.

قیصری گفت: به عنوان مثال در حوزه بیوتکنولوژی اکثر گروه ها با رشته های فنی و مهندسی سازگاری چندانی ندارند و به زمان بیشتری نسبت به آن گروه نیاز دارند. آنها نیاز به قوانین جدید دارند، بنابراین ما باید به حوزه های جدید و روش های جدید از نظر قوانین نگاه کنیم.

انتهای پیام/ 3649 / الف /
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.