نیروهای طالبان پیروزی خود را بر مشیت نهایی پنجشیر افغان اعلام کردند


طالبان روز دوشنبه بر آخرین جبهه نیروهای مقاومت در تنها ولایتی که تصرف نکرده بود ، پیروز شدند و اعلام کردند که تسلط بر افغانستان اکنون کامل شده است.

رهبران طالبان در مقابل دروازه والی ولایت پنجشیر به تصویر کشیده شده و پرچم سفید طالبان را به نشانه پیروزی آنها پس از نبرد بی رحمانه چند روز برافراشته اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در مورد پیروزی سه هفته پس از آنکه این گروه کنترل اکثر مناطق دیگر افغانستان را در دست گرفت ، گفت: “پنجشیر ، که آخرین مخفیگاه دشمن فراری بود ، تصرف می شود.”

وی گفت: “با این پیروزی و آخرین تلاش ها کشور ما از گردباد جنگ بیرون آمده است و مردم ما در آرامش ، آزادی و آزادی زندگی شادی خواهند داشت.”

این بیانیه پس از جنگ با جبهه مقاومت ملی افغانستان (NRFA) به رهبری امرالله صالح معاون رئیس جمهور سابق و همچنین احمد مسعود رهبر پنجشیری منتشر شد.

نیروهای طالبان ادعا کردند که پنجشیر ، آخرین منطقه افغانستان را که تحت حاکمیت طالبان نبود تصرف کردند.
نیروهای طالبان ادعا کردند که پنجشیر ، آخرین منطقه افغانستان را که تحت حاکمیت طالبان نبود تصرف کردند.
بروشور رسانه های اجتماعی از طریق REUTERS
ذبیح الله مجاهد ، سخنگوی طالبان گفت که هرگونه مقاومت در برابر طالبان خواهد بود "محکم بزن" و منتظر اعلام دولت جدید در روز جدید باشید.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت که هرگونه مقاومت در برابر طالبان “ضربه سختی خواهد بود” و انتظار دارد که دولت جدید تا چند روز دیگر اعلام شود.
VICE KOHSAR / AFP از طریق گتی ایماژ

مسعود پسر احمدشاه مسعود است ، یک جنگجوی نمادین ضد طالبان که قبلاً چند روز قبل از حملات تروریستی 11 سپتامبر قبل از کشته شدن در برابر این گروه مقاومت کرد.

به گفته این گروه ، فهیم دشتی ، سخنگوی ارتش مخالف ، برادرزاده یکی از اعضای ارشد دولت متجاوز ، در میان کشته شدگان روز یکشنبه با تشدید خشونت ها در منطقه بازداشت شد.

مسعود ، رهبر NRFA ، خواستار پایان جنگ در همان روز شد و گفت نیروهایش حاضرند در صورت موافقت طالبان با پایان دادن به حمله ، سلاح خود را زمین بگذارند.

افغانهای مقاوم بر روی تپه ای در دربند ، ولسوالی آنابا ، ولایت پنجشیر استراحت می کنند.
افغان های مقاوم بر روی تپه ای در دربند ، ولسوالی آنابا ، ولایت پنجشیر استراحت می کنند.
احمد ساحل آرمان / خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

طالبان پیشنهاد چنین صلح را رد کرده و در عوض حملات خشونت آمیز خود را تشدید کرده است.

مجاهد تاکید کرد: “ما تمام تلاش خود را کردیم تا موضوع را از طریق مذاکره حل کنیم و آنها مذاکرات را رد کردند و سپس ما مجبور شدیم نیروهای خود را برای جنگ بفرستیم.”

طالبان گفتند مسعود و صالح رهبران مخالف از تاجیکستان همسایه فرار کرده اند.

مسعود که نیروهایش از بقایای ارتش عادی و یگان های ویژه ارتش و رزمندگان شبه نظامیان محلی افغانستان استخراج شده بود ، در پیامی در توئیتر اعلام کرد که در سلامت است ، اما هیچ جزئیاتی ارائه نکرد.

نمایی از یک دکل با پرچم طالبان در خارج از فرمانداری این ولایت ، نمادی از پیروزی وی است.
نمایی از یک دکل با پرچم طالبان در خارج از فرمانداری این ولایت ، نمادی از پیروزی وی است.
بروشور رسانه های اجتماعی از طریق REUTERS

طالبان سه هفته پیش کنترل بیشتر افغانستان را در دست گرفتند و در 15 اوت پس از سقوط دولت تحت حمایت غرب و فرار رئیس جمهور اشرف غنی از کشور ، قدرت را در کابل به دست گرفتند.

پنجشیر ، آخرین جبهه مقاومت مسلحانه علیه طالبان ، سابقه تحمل دشمنان را دارد.

دره کوهی شیب دار – که دارای یک ورودی باریک است – هنوز مملو از بقایای تانک هایی است که در طول جنگ طولانی علیه شوروی در دهه 1980 نابود شده است. این منطقه همچنین در طول اولین دولت خود در بین 1996 و 2001 شاهد مقاومت مداوم در برابر طالبان بود.

طالبان سعی کردند به ساکنان پنجشیر اطمینان دهند که در سلامت خواهند بود ، اما چندین خانواده در جستجوی امنیت به کوه ها فرار کردند.

مجاهد در کنفرانس مطبوعاتی گفت: “نیازی به جنگ بیشتر نیست.” “همه مردم پنجشیر و کسانی که در پنجشیر زندگی می کنند برادران ما هستند و بخشی از کشور ما هستند.”

مجاهد همچنین به خبرنگاران گفت که طالبان “ظرف چند روز” دولت جدید خود را اعلام خواهند کرد ، دولتی که شامل همه آنها خواهد شد ، بدون اینکه در آن وارد شود.

وی افزود که با تشکیل دولت ، از اعضای ارتش و نیروهای امنیتی سابق افغانستان خواسته می شود که به سر کار بازگردند.
او گفت: “ما به تجربه شما نیاز داریم.”

مجاهد همچنین وعده داد که از همه زنان خواسته می شود “به شغل خود بازگردند” و “دلایل نامشخص” را به دلیل کندی روند بازگشت فعلی و محدود کردن زنان به خانه های خود مگر اینکه با سرپرست مرد همراه شوند ، متهم کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *