نیویورک تایمز از تنش های تل آویو بر سر مرزهای زمینی لبنان خبر می دهد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یک روزنامه آمریکایی گزارشی از اقدامات ارتش رژیم صهیونیستی در آزار و اذیت چوپانان لبنانی در دشت سبأ و دستگیری دروغین آنها به اتهام جاسوسی برای حزب الله لبنان منتشر کرده است.

در گزارش نیویورک تایمز منتشر شده توسط رجا عبدالرحیم آمده است که چوپانان در منطقه مرزی بین لبنان و فلسطین اشغالی می گویند که نظامیان صهیونیست آنها را به اتهام جاسوسی برای حزب الله ربوده و بازجویی می کنند.

عبدالرحیم در گزارشی که از منطقه شبعا تهیه کرده است، می نویسد که حسن زهرا، چوپان، بر فراز کوهی در مرز جنوبی لبنان در حال گله داری گوسفندان بود و یک روز کاری دیگر رو به پایان بود. او نیروهای اسرائیلی را می بیند.

زهرا (23 ساله) می گوید که سال گذشته مجبور شد صدها گوسفند خود را در دامنه کوه رها کند و در یک مرکز بازجویی در فلسطین اشغالی توسط سربازان اسرائیلی به اتهام جاسوسی برای حزب الله دستبند و چشم بند بسته شد.

وی افزود: گفتند شما چوپان هستید و گوسفندانشان را می‌چرخانید، اما شما برای حزب‌الله کار می‌کنید و از ما مراقبت می‌کنید، اما من گفتم: ما گوسفند و بز را می‌چرخانیم اما به حرف من گوش نکردند.

به نوشته این روزنامه، با وجود امضای توافقنامه بین بیروت و تل آویو برای تعیین مرزهای دریایی تحت نظارت آمریکا، وضعیت در مرزهای زمینی همچنان متشنج است و در خطوط مقدم جبهه حصارکشی و مین گذاری وجود دارد. هواپیماهای بدون سرنشین دائما در حال بررسی وضعیت فعلی هستند.

نیویورک تایمز به نوشتن ادامه داد. در همین حال، چوپانانی که گوسفندها و بزهای خود را در اطراف مزارع سبا در جنوب لبنان که لبنان ادعا می کند متعلق به خود است اما اسرائیل آن را اشغال کرده است، از این وضعیت شکایت می کنند.

بر اساس این گزارش، وی می گوید چندین بار توسط نیروهای اشغالگر صهیونیستی ربوده شده و متهم به ارائه اطلاعات به حزب الله درباره تحرکات ارتش اسرائیل و تحرکات آن در منطقه است. هنگامی که او آزاد می شود، به دلیل احتمال جذب او به عنوان جاسوس برای اسرائیل، توسط مقامات لبنانی مورد بازجویی قرار می گیرد. در همین حال، هم چوپان ها و هم حزب الله اتهامات جاسوسی اسرائیل را رد می کنند.

زمانی که ارتش اسرائیل در سال 2000 از جنوب لبنان عقب نشینی کرد، به سمت خط آبی عقب نشینی کرد. خط آبی توسط سازمان ملل برای تایید خروج تل آویو ترسیم شد، اما مرزهای واقعی هنوز ترسیم نشده است. اسرائیل از دشت شبا که به ادعای او بخشی از بلندی های جولان است که در سال 1967 با حمایت سازمان ملل از سوریه تصرف کرد، عقب نشینی نکرده است.

حسن زهرا می‌گوید که خانواده‌اش هنوز زمین‌هایی در مزارع شبا دارند و خانواده‌اش نسل‌ها است که در این منطقه گوسفند و بز پرورش می‌دهند.

به نوشته نیویورک تایمز، این منطقه همچنان مانند قوطی کبریت می سوزد. علیرغم قطعنامه سازمان ملل، حزب الله می گوید تا زمانی که بخشی از لبنان اشغال شده باشد، از تحویل سلاح خودداری خواهد کرد. سازمان ملل 10000 نیروی حافظ صلح را برای حفاظت از خط آبی 75 مایلی در این منطقه مستقر کرده است، اما این مانع از درگیری یا ربودن چوپانانی مانند زهرا توسط اسرائیل و انتقال آنها از مرز لبنان نشده است.

در همین حال، “آندریا تینتی” سخنگوی یونیفل می گوید; از آنجایی که خط مرزی به وضوح مشخص نیست، دشوار است بدانیم که آیا چوپان ها از آن عبور کرده و وارد اسرائیل شده اند یا اسرائیلی ها از آن عبور کرده و وارد لبنان شده اند … در حالی که تأیید می شود که معلوم است که اسرائیل شبانانی مانند زهرا را “چوپان عملیاتی” می نامد. “

ارتش اسرائیل مدعی است که این دامداران از پوشش چوپانان برای انتقال اطلاعات و ارسال تصاویری از وضعیت نیروهای اسرائیلی در مرز استفاده می کنند، اما حزب الله لبنان این ادعاهای اسرائیل را “بی اساس و بی اساس” می خواند.

حزب الله در این خصوص بیانیه ای صادر کرد و اعلام کرد: «هدف [صهیونیست‌ها] توجیه اقدام برای ربودن گله داران و بازجویی هر از چندگاهی آنها، کسب اطلاعات در مورد پایگاه های مقاومت در منطقه یا جمع آوری اطلاعات از حرکت عناصر مقاومت در منطقه است.

در همین حال، حسن زهرا می گوید که در ژانویه سال گذشته در داخل لبنان بود که با تعدادی از سربازان اسرائیلی مواجه شد که او را محاصره کردند و سلاح های خود را به سمت او نشانه رفتند. او به مدت سه روز در فلسطین اشغالی تحت تدابیر شدید امنیتی بازداشت و چندین بار مورد بازجویی قرار گرفت.

اما ارتش رژیم صهیونیستی می گوید زهرا وارد سرزمین های اشغالی فلسطین شده و تحت بازجویی قرار گرفته و اطلاعات مهمی از او به دست آورده است. این دومین بار بود که زهرا توسط صهیونیست ها ربوده می شد. در سن 14 سالگی به همراه برادرش اسماعیل توسط صهیونیست ها در منطقه ربوده و مورد بازجویی قرار گرفت.

در همین حال، نیروهای حافظ صلح خط آبی را زیر نظر دارند و یک رادار برای تشخیص هرگونه نفوذ دارند که اسرائیل هر روز انجام می دهد.

ژنرال آبیناو پاشکی که بر نیروهای حافظ صلح هند نظارت می‌کند، می‌گوید که اگر چوپان‌ها از خط عبور کنند، این به معنای افزایش نگرانی است و تا زمانی که برنگردند و گوسفندان خود را یکی یکی بشمارند، آرام نخواهند گرفت.

او توضیح داد: «گله‌داران نمی‌دانند در حال عبور از خط هستند، زیرا آن خط خیالی است. [خطی وجود ندارد]. در حالی که او صحبت می کرد، یک پهپاد اسرائیلی بر فراز همان خط پرواز می کرد که نقض آشکار قوانین رژیم صهیونیستی بود. وی همچنین در این خصوص گفت: امسال این نوع خط شکنی در یک روز دو برابر شده است و 40 درصد آن مربوط به دامداران و احشام آنهاست.

«محمد هاشم» فرماندار شهرستان سبا در خصوص ربوده شدن چوپانان، درباره دستگیری چوپانان توسط رژیم صهیونیستی گفت: دشمن آنها را به این امید می برد که آنها را ترغیب به همکاری با خود کند. .. عناصر مقاومت وجود دارد و برای گله داران مهم نیست. این منطقه سنی نشین است و تعداد کمی از مسیحیان ارتدوکس یونانی نیز وجود دارند که چندان از حزب الله حمایت نمی کنند.

ماهر حمدان (28 ساله) نیز می گوید که نظامیان صهیونیست در سال جاری دو بار او را دستگیر کردند. برای اولین بار در منطقه «جبل الشیخ» اتفاق افتاد.

وی افزود: می دانم کمین بود و از خط رد نشدم، می دانستم خطر وجود دارد، چون نزدیک خط آبی بود و علامتی نبود.

هاوان افزود: صهیونیست ها او را بازرسی کردند، دستبند و چشمانش را بستند، او را به پادگان ارتش اسرائیل بردند و در آنجا چهار ساعت از او بازجویی کردند و در مورد حزب الله از او پرسیدند، او پرسید که نیروهایش در کوه هستند و پاسخ منفی بود. .

در ژوئیه گذشته، در یک منطقه صخره‌ای و بدون درخت در همان کوه، حمدان با دیدن سربازانی که روی زمین منتظر بودند، دوید، اما سربازان تیراندازی کردند و او را دستگیر کردند و برای بازجویی به مکان دیگری بردند. این بار افسر تحقیق از او درباره خانه اش پرسید و از او خواست که محل آن را روی نقشه مشخص کند.

بر اساس این گزارش، حمدان همچنان برای سیر کردن گوسفندانش به همان کوه می‌رود و می‌گوید چاره‌ای نیست: «کوه ما کوچک است و اسرائیل بیشتر آن را گرفته است. می خواهیم برویم جایی که برای حیوانات غذا باشد. اگر به من نگاه می کردند، می فهمیدند که من حزب اللهی نیستم.

انتهای پیام/ص