در پینترست به اشتراک بگذارید
تصویر از طریق Know Labs

رویای کنترل قند خون بدون فشار دادن پوست (که به عنوان پایش گلوکز “غیر تهاجمی” شناخته می‌شود) دهه‌هاست که با پیشرفت واقعی کمی مورد بحث قرار گرفته است. اما اکنون، یک استارت‌آپ مستقر در سیاتل بر این باور است که دستور العملی برای یک رویکرد جدید نوآورانه برای آنچه که ادعا می‌کند می‌تواند به «جام مقدس صنعت پزشکی و مراقبت از بیمار» تبدیل شود، دارد.

Know Labs در حال توسعه دو دستگاه است که از فناوری Bio-RFID یا Body-Radio Frequency Identification استفاده می کنند که از امواج رادیویی برای اندازه گیری علائم مولکولی خاص در خون از طریق پوست استفاده می کند.

دکتر جیمز اندرسون، افسر ارشد پزشکی در Know Labs که تجربه صنعتش شامل یک ربع قرن در Lilly Diabetes است، گفت: “دقت قابل مقایسه و احتمالاً حتی از توانایی دستگاه های اندازه گیری گلوکز موجود در حال حاضر نیز خواهد بود.”

دستگاه های دیابت غیر تهاجمی Labs را بشناسید

این شرکت فناوری که قبلا به عنوان Visualant شناخته می شد، نام خود را در سال 2018 تغییر داد و در حال توسعه یک دستگاه به سبک مچ بند و همچنین یک دستگاه اسکن انگشت است که نیاز به سوراخ کردن پوست برای دریافت گلوکز را از بین می برد.

UBand

UBand یک مچ بند با حسگر زیستی داخلی است که برای نظارت مداوم سطح گلوکز طراحی شده است. این صفحه نمایش نخواهد داشت، اما در عوض، قرائت ها مستقیماً به یک برنامه تلفن هوشمند ارسال می شود. آنها انتظار دارند که عمر باتری آن 7 روز قبل از نیاز به شارژ مجدد باشد. این محصول برای افراد مبتلا به دیابت که به یک دستگاه نظارت بر قند مداوم غیرتهاجمی (CGM) علاقه مند هستند، طراحی شده است.

KnowU

پیش‌نمایش عمومی در سپتامبر 2021، دستگاه KnowU به نوعی شبیه یک گلوکز سنج انگشتی سنتی است که به اندازه‌ای کوچک است که در جیب شما قرار می‌گیرد – اما نیازی به نوار تست ندارد. در عوض، سنسور را از روی پایه بردارید و آن را روی کف دست خود اسکن کنید تا خوانش هایی ایجاد شود که سپس روی خود دستگاه پایه نمایش داده می شود یا به صورت بی سیم به یک برنامه گوشی هوشمند ارسال می شود. این بیشتر برای افراد مبتلا به دیابت است که به CGM علاقه ندارند، اما بیشتر از یک متر سنتی برای استفاده در حین حرکت بدون فشار دادن انگشت می خواهند.

چطورکار می کنند؟

Know Labs از یک کاربرد اختصاصی فناوری Bio-RFID استفاده می کند که امواج رادیویی را روی پوست ساطع می کند. این قرائت گلوکز و سایر نشانه های مولکول خون را با استفاده از طیف سنجی ثبت می کند. در این مورد، این فرآیند تابش نور یا انرژی الکترومغناطیسی به طور مستقیم به پوست است. طول موج های LED بر روی پوست ساطع می شود و تغییرات رنگ بازتاب شده را برای تولید داده های سلامت اندازه گیری می کند.

طیف سنجی مدت زیادی است که در نجوم فضایی و فناوری ام آر آی و اشعه ایکس استفاده می شود. در صورت توسعه موفقیت آمیز توسط Know Labs، این اولین باری است که از این فناوری برای پایش گلوکز دیابت استفاده می شود.

اندرسون به DiabetesMine گفت: «این یک پیشرفت هیجان انگیز برای مراقبت های بهداشتی است. «اگر به اقتصاد مراقبت از دیابت نگاه کنید، هیچ نوار، فرستنده یا حسگری که نیاز به تعویض یا دور انداختن داشته باشد، نداریم. بنابراین، این فناوری صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها دارد و این کمک بزرگی به خود جامعه است.»

در مورد دقت چطور؟

مطالعات اولیه نشان می‌دهد که فناوری Bio-RFID آزمایشگاه‌های Know Labs به همان خوبی، و حتی بهتر از محصولات موجود CGM مانند سیستم پایش گلوکز فلش Abbott FreeStyle Libre عمل می‌کند.

به طور خاص، یک مطالعه در سال 2018 روی دستگاه UBand نشان می‌دهد که دقت آن با FreeStyle Libre قابل مقایسه است، با 180 قرائت جفت متفاوت گلوکز که در طول 3 ساعت در محدوده “منطقه سبز” ایمن شبکه خطای نظارت (SEG) جمع‌آوری شده است. ابزار استاندارد برای اندازه گیری دقت بالینی مانیتورهای قند خون.

این داده‌ها نشان داد که 97 درصد از خوانش‌های UBand در 15 درصد خوانش‌های تولید شده توسط Libre و 100 درصد در محدوده 20 درصد قرار دارند.

اندرسون با هیجان گزارش می دهد که سایر داده های اولیه نشان می دهد که دستگاه های نمونه اولیه آنها 5 درصد دارند MARD (میانگین تفاوت نسبی مطلق) مقدار، اندازه‌گیری استاندارد برای فناوری CGM، که در آن نمرات کمتر نشان‌دهنده دقت بهتر است. در مقایسه، اکثر سیستم های CGM موجود دارای مقادیر MARD 8 تا 10 درصد هستند.

در دسترس بودن و قیمت؟

این شرکت قصد دارد فرآیند پیش تایید سازمان غذا و دارو (FDA) را در سال 2022 آغاز کند.

این شرکت می‌گوید که فعالانه برای تجاری‌سازی UBand کار می‌کند و محصول جدیدتر KnowU نباید خیلی عقب بماند.

رهبری Know Labs به DiabetesMine می‌گوید که برای صحبت درباره قیمت‌گذاری احتمالی خیلی زود است، اما آنها در حال بررسی یک مدل اشتراک هستند که در آن شما باید ماهیانه برای دسترسی به تجزیه و تحلیل داده‌ها و سایر خدماتی که هنوز مشخص نشده‌اند از Know Labs، هزینه پرداخت کنید.

در حالی که Know Labs تا حد زیادی در “حالت مخفی کاری” از شبکه خارج شده است، آنها اکنون با داده های اولیه و این طرح های اولیه شروع به تبدیل شدن به سرفصل خبرها کرده اند. این همچنین به این معنی است که آنها به دنبال سرمایه گذارانی برای حمایت از تلاش های نظارتی و تولیدی خود هستند.

ما می دانیم که همه افراد مبتلا به دیابت به دنبال یک دستگاه پایش مداوم گلوکز پوشیدنی برای مدیریت دیابت خود نیستند. فیل بوسوآ، مدیر عامل شرکت، در بیانیه‌ای گفت: برخی به سادگی می‌خواهند انگشتان دردناک، ناخوشایند و گران‌قیمتی را که در حال حاضر به آنها تکیه می‌کنند جایگزین کنند. حسگر Bio-RFID که ما در حال حاضر برای آزمایش محصول داخلی خود استفاده می کنیم در جیب شما قرار می گیرد و برای استفاده نهایی آماده است. بنابراین، ما تصمیم گرفتیم KnowU را به عنوان یک جایگزین قابل حمل، مقرون به صرفه و راحت ایجاد کنیم که نیازی به وسایل دور ریختنی مانند نوارهای تست و لانتس ندارد.

ادامه بحث بر سر فناوری غیرتهاجمی

بحث طولانی مدتی در مورد اینکه آیا واقعاً امکان ایجاد یک سیستم نظارت بر گلوکز غیرتهاجمی موثر و دقیق وجود دارد وجود دارد. در طول سال‌ها، بسیاری از جمله Google Verily با ایده شکست خورده خود برای لنزهای تماسی حساس به گلوکز تلاش کرده‌اند و شکست خورده‌اند.

در اوایل دهه 2000، محصولی به نام GlucoWatch در واقع از طریق تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) عرضه شد، اما بعداً به دلیل سوزاندن پوست مردم از بازار خارج شد.

در ژوئن 2021، مقاله‌ای 47 صفحه‌ای درباره این موضوع در مجله علم و فناوری دیابت منتشر شد که توسط متخصصان سراسر جهان مرتبط با انجمن فناوری دیابت به رهبری دکتر دیوید کلونوف نوشته شده بود. این جامع ترین منبع در مورد این موضوع را تشکیل می دهد که برای اولین بار محصولات نظارتی بدون خون را به سه دسته طبقه بندی کرد:

  • نوری غیر تهاجمی
  • نمونه برداری مایع غیر تهاجمی
  • دستگاه های کم تهاجمی (یعنی دستگاه های فعلی CGM، مانند Dexcom و FreeStyle Libre)

کوین نگوین، مدیر مهندسی زیستی در انجمن فناوری دیابت گفت: “تعدادی از این محصولات توسط FDA تایید شده اند و بسیاری از محصولات دیگر ممکن است در نهایت توسط FDA غلبه کنند اگر بتوانند بر موانع فنی غلبه کنند.”

غلبه بر موانع فنی البته مشکل است. ما در DiabetesMine از Know Labs و همه رقبای آنها که هدفشان بهبود زندگی مبتلا به دیابت با حذف کردن سوزن ها از معادله برای همیشه است، ریشه می دهیم.