هر چه دلت می خواهد، پیشنهاد بده!


زندگی اجتماعی فاطمه زهرا نصرالله: طبل و ناله برای اباعبدالله به گوش می رسد. او در خانه نشسته است. پنجره را باز گذاشت تا صدای هیئتی را که از اول محرم در خیابانش ایستاده بودند، بشنود. آرزوی روزهایی را دارد که بتواند بیرون برود و در جماعت امام حسین (ع) شرکت کند. باد آن روزها به اندازه تقدیمشان اندکی به ثواب آن روزها کمک می کرد.

او سالها خادم امام مجلس بود. اما حالا می گوید طاقت ندارد. دلش مشتاق روزهایی است که با نذری دادن احساس سبکی می کرد. با خودش می گوید: «همه چیز گران شده است. دیگر نمی توانم قسم بخورم.» صدای عزاداری نزدیک تر می شود، گروهی از عزاداران انگار از خیابان می آیند.

او نمی تواند آن را تحمل کند. اینجوری نمیشه کرد او از خواب بیدار میشود. او تصمیم جدیدی گرفته است. شربت خاکشری درست می کند. با خودش می گوید هوا گرم است. این شربت عطش عزاداران اباعبدالله را سیراب می کند. چادرش را باز می کند. لنگان لنگان به سمت در می رود. عزاداران را می بیند. پس از مدتی با دیدن چهره عزاداران پس از نوشیدن شربت، اشک شوق می ریزد و از تصمیم خود احساس رضایت می کند.

شما می توانید با هر وسیله ای که دارید ارائه دهید.

مردم کشور ما سال هاست که با نیات و خواسته های گوناگون به مناسبت های مختلف نذری می دهند. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که قصد ادای نذر را داشته اید، اما پس از کمی بالا و پایین رفتن در ذهن خود از تصمیم خود پشیمان شده اید. شاید با خودت گفتی که باید غذا سرو کنی. یا خودتان حساب کرده اید که حداقل 100 غذای پرس بدهید تا نذرتان صحیح و قبول باشد.

اما باید بدانید که اشتباه می کنید. این حزب اباعبدالله است. نذوری راه ها و اشکال مختلفی دارد و هرکسی بنا به توانایی و سلیقه و زمان خود می تواند در آن شرکت کند.

به جای 100 یا هزاران پرس غذا، می توانید غذایی را که برای خودتان تهیه می کنید سرو کنید. چطور هستید؟ شما قطعا این کار را انجام داده اید یا برای شما اتفاق افتاده است. به برخی از همسایگان خود یک پرس یا چند پرس غذا بدهید. فقط چند فشار برای شما ثواب و برکات زیادی به همراه خواهد داشت. شما مجبور نیستید هزاران وعده غذایی ارائه دهید.

با یک مشت برنج پیشکش کنید و جایزه بگیرید.

در زمان قاجار که کادو دادن به اوج خود رسیده بود، کسانی که قادر به هدیه دادن نبودند، با قرار دادن یک مشت برنج یا مقداری گوشت یا حبوبات در خورش در ظرف هدیه، در مراسم هدیه شرکت می کردند.

هر چقدر دلت می خواهد بده

مهم نیست چه پیشنهادی می دهید، مهم این است که بیکار ننشینید. می توانید انواع شربت، چای، شیر، شیر کاکائو، آب میوه، خرما، بیسکویت، میوه، بستنی، کیک، حلوا، توپ زرد، سوپ و … را ارائه دهید.

برخی در مغازه خود قمقمه آب نگه می دارند تا به رهگذران تشنه آب بدهند. برخی دیگر متعهد به جمع آوری زباله از مجالس عزاداری می شوند.

برخی دیگر از نانوایی ها بازدید می کنند و یک یا چند دور پخت نان را ارائه می دهند.

عده‌ای نذورات خود را در مساجد و مجالس توزیع می‌کنند و عده‌ای در جاده‌ها، خانه‌های سالمندان، مؤسسات خیریه و بهزیستی و… کمک می‌کنند، مهم نیست که چه چیزی و کجا هبه می‌کنید، مهم این است که نیت وجود داشته باشد. پشت این کار خیر

نذر لباس مشکی

پیشکشی که نباید غذا باشد. در این ایام می توانید به نیازمندانی که توانایی خرید علف های هرز سیاه را ندارند، علف های هرز یا روسری یا پیراهن مشکی اهدا کنید.

نذر خون برای امام حسین (ع).

نیاز به خون همه گروه های خونی یک نیاز همیشگی است، عزاداران اباعبدالله با اهدای خون خود می توانند جان بیماران نیازمندی را که این روزها منتظر همنوعان خود هستند نجات دهند. کمبود پلاکت. از اول محرم تا آخر صفر کمپینی به نام ستاد حسینی نظرخون در شهرهای مختلف برگزار می شود. شما می توانید به این عهد خود وفا کنید. البته مراقب باشید دچار کم خونی نشوید.

تعهدات اخلاقی خوب

صرف نظر از ماه های محرم، صفر و رمضان، می توانیم در هر روز از سال به همنوعان خود نذری بدهیم. برای بهبود هر کاری که انجام می دهیم. در هر زمینه ای که هستیم منصف باشیم. در هر کاری که به سر ما می زنند کمی صبر به خرج دهید. در هر موقعیتی که هستیم مسئول باشیم.

همه اینها عهدی است که می توانید با عشق، صفا و مهربانی به دنیای اطراف خود ببندید. ما می توانیم در هر لحظه و هر ساعت از زندگی خود نذر کنیم. تعهد به بهتر بودن با همسالان خود. عهد مهربانی بیایید عهد کنیم که با مردم خود رفتار نیکو داشته باشیم و در برابر کسی که از کنار ما می گذرد سر تعظیم فرود نیاوریم. شما به راحتی می توانید در این پیشنهاد مشارکت کنید.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تصمیم گرفته اید با خیالات و آرزوهای بزرگ نذر کنید و پشیمان شوید، دست به کار شوید. با هر چیزی که فکرش را بکنید می توانید در مهمانی اباعبدالله شرکت کنید.

فکر می کنید این روزها چه چیز دیگری می توان ارائه داد؟

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.