هم‌زمان با افتتاحیه رویداد «ساری ۲۰۲۲» بشقاب سیمین به نمایش در می‌آید


به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران مهدی ایزدی  با اعلام این خبر، اظهار کرد: بشقاب سیمین ساری که یکی از آثار تاریخی ارزشمند کشف شده در ساری است و در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود به مناسبت افتتاحیه رویداد بین‌المللی «ساری ۲۰۲۲» به‌صورت موقت در موزه تاریخ ساری به نمایش در می‌آید.

وی افزود: این بشقاب که مربوط به دوره ساسانی و منسوب به دوره اردشیر دوم است یکی از آثار تاریخی ارزشمند کشور محسوب می‌شود که سال‌ها است در موزه ملی ایران در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران یادآور شد: پیش‌تر در سال ۱۳۹۵ جام زرین کلاردشت به‌صورت موقت از موزه ملی به موزه تاریخ ساری انتقال یافت و مورد بازدید علاقه‌مندان قرار گرفت و اکنون نیز به بهانه رویداد «ساری ۲۰۲۲» این اثر ارزشمند تاریخی در ساری به نمایش در می‌آید.

 

این مسوول ادامه داد: علاقه‌مندان به بازدید از این اثر زیبای تاریخی می‌توانند از ۲۰ اردیبهشت هر روز از ساعت ۹ تا ۱۸ به موزه تاریخ ساری در عمارت کلبادی مراجعه کنند.

این مسوول تصریح کرد: در سال ۱۳۳۵ کارگری در کارگاه آجرپزی آقای آیینی واقع در کنار خط آهن ساری در حوالی انتهای خیابان میرزمانی سه ظرف نقره پیدا کرد و به موزه تحویل داد. روی زیباترین آن‌ها که به شکل بشقاب است نقشی از شکارگاه شاهنشاه ساسانی دیده می‌شود. احتمال داده می‌شود این نقش به اردشیر دوم تعلق داشته باشد که در سال‌های ۳۸۳-۳۸۹ میلادی سلطنت می‌کرد و در داخل این بشقاب که ۲۸.۶ سانتی‌متر قطر دارد شاه ساسانی سوار بر اسب در حال شکار شیر به تصویر کشیده شده است.

 

به گزارش فارس، مراسم افتتاحیه رویداد بین‌المللی «ساری ۲۰۲۲» قرار است طی روزهای ۲۰، ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت با حضور مسئولان سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو و همچنین سفرای کشورهای عضو اکو در ساری برگزار شود.

انتهای پیام/۸۶۰۳۴/ح
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

رژیم لاغری سریع