در پینترست به اشتراک بگذارید
Xesai/Getty Images

اگر اتفاقاً از قلم انسولین استفاده می کنید یا به فکر شروع آن هستید، فراموش نکنید که به انتخاب سوزن های ریز خود که در بالای دستگاه قلم پیچ شده اند توجه کنید.

این سوزن‌های تیز کوچک در محفظه پلاستیکی، که به‌طور خاص برای قلم‌های انسولین طراحی شده‌اند، از نادیده‌گرفته‌ترین و کم بحث‌ترین لوازم دیابت هستند – اگرچه برای کاربران قلم بسیار مهم هستند.

در اینجا راهنمایی در مورد انواع مختلف سوزن های قلم موجود، نحوه اندازه گیری آنها و دلیل اهمیت آن و جزئیات از جمله قیمت برخی از محبوب ترین مارک ها آورده شده است.

مزایا و معایب

مسائل اندازه

برای افرادی که به تازگی تشخیص داده شده اند، فکر کردن به تزریق انسولین چندین بار در روز می تواند دلهره آور باشد. اما به خاطر داشته باشید که اندازه سوزن های انسولین امروزه کسری از اندازه قبلی است – به خصوص سوزن های ریزی که برای چرخاندن روی قلم های انسولین ساخته می شوند.

طول سوزن های قلم انسولین از 4 میلی متر (میلی متر) تا 12 میلی متر و قطر 29 تا 32 میلی متر است.

به یاد داشته باشید که در این مورد، هرچه تعداد “گیج” میلی متری کمتر باشد، سوزن کوتاه تر است. و هر چه گیج بالاتر باشد، سوزن نازک تر خواهد بود. بنابراین، اینها سوزن های بسیار کوچکی هستند که ما در مورد آنها صحبت می کنیم. از آنجایی که پوست انسان به طور متوسط ​​حدود 2 میلی متر ضخامت دارد، حتی کوتاه ترین سوزن های قلم 4 میلی متری نیز از آن عبور می کنند تا به طور موثر انسولین را تحویل دهند.

این مقاله در سال 2015 در مجله Diabetes Spectrum به این نتیجه رسید که طول سوزن های کوتاه 4 میلی متر باید استاندارد باشد، اما طول سوزن قلم بیشتر می تواند برای برخی بیماران به دلایل مختلف مزایایی داشته باشد، بنابراین بهتر است انتخاب خود را با متخصصان مراقبت از دیابت خود در میان بگذارید. این مقاله به چندین مطالعه اشاره می‌کند که نشان می‌دهد وزن بدن فرد بر اثربخشی یا نشت انسولین با سوزن‌های قلم کوتاه‌تر 4 یا 5 میلی‌متری تأثیری نمی‌گذارد. همچنین از یک هیئت مشاوره علمی بین‌المللی استناد می‌کند که در سال 2010 توصیه‌هایی را در مورد بهترین روش‌ها برای تکنیک‌های تزریق برای بیماران مبتلا به دیابت منتشر کرد، که اشاره می‌کند که سوزن‌های قلم 4 میلی‌متری در همه بیماران بدون در نظر گرفتن شاخص توده بدنی مؤثر هستند.

هزینه و گزینه های خرید

برای خرید سوزن‌های قلم انسولین نیازی به نسخه‌ای ندارید، اما اگر در آن مسیر هستید، برای دریافت پوشش بیمه‌ای نسخه لازم است.

این سوزن ها معمولاً در داروخانه محلی یا شرکت تهیه کننده پستی شما در دسترس هستند. برخی نیز در آمازون یا از طریق توزیع کنندگان داروخانه های شخص ثالث که لوازم دیابت را برای تحویل در خانه ارائه می دهند فروخته می شوند. معمولاً نمی‌توانید اینها را مستقیماً از طریق سازنده خریداری کنید، اگرچه یکی از مارک‌های ذکر شده در زیر تبلیغات ویژه‌ای را برای یک جعبه سوزن خودکار رایگان ارائه می‌دهد.

قیمت ها بر اساس مقدار خریداری شده متفاوت است – از 30 شمارش تا 50، 90 و معمولاً 100 عدد. می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین با قیمت 4 دلار برای یک جعبه کوچک برای برخی از نسخه‌های معمولی بدون مارک، تا 14 دلار برای نسخه‌های نام تجاری با مقادیر بالاتر در داخل پیدا کنید.

محصولات سوزن قلمی

گزینه‌های زیادی وجود دارد، اما شیطان در جزئیات تا آنجا که ممکن است برای شما بهترین کار را انجام دهد، وجود دارد.

بیشتر سوزن‌های قلم انسولین را می‌توان روی همه قلم‌های مختلف انسولین موجود، صرف‌نظر از سازنده، استفاده کرد. و تمام سوزن های قلم مورد تایید FDA هستند تا فقط یک بار استفاده شوند و سپس دور ریخته شوند (اگرچه بسیاری از افراد دوباره از آنها استفاده می کنند).

در اینجا نگاهی به برخی از محبوب ترین انتخاب های سوزن قلم می اندازیم.

BD Ultra-Fine، Nano و AutoShield

BD (که قبلا با نام Becton Dickinson and Company شناخته می شد)، معروف ترین تولید کننده سوزن های قلم انسولین است. این شرکت سرنگ‌های انسولین می‌سازد که قدمت آن به روزهای اولیه تولید انسولین در دهه 1920 بازمی‌گردد، و اولین سوزن قلمی خود را در سال 1991 تولید کرد. امروزه، چند نسخه محبوب با سوزن‌های بسیار کوچک برای تحویل انسولین موجود است.

بسیار ریز. خط سنتی آنها از سوزن‌های قلم وجود دارد که در طول‌های 4، 5، 6، 8، و 12.7 میلی‌متر و اندازه‌های مختلف عرضه می‌شوند. آن‌ها همچنین سوزن‌های Ultra-Fine Micro را ارائه می‌دهند که بسیار نازک با طول ۶ میلی‌متر توصیف می‌شوند.

سوزن قلم 4 میلی متری نانو. این کوچکترین و نازک ترین سوزن قلمی است که BD آن را به عنوان استفاده از “فناوری EasyFlow” اختصاصی خود برای بهبود جریان انسولین از طریق سوزن تبلیغ می کند. این می تواند به افرادی که با چالش های قدرت دست مواجه هستند، کمک کند، که در غیر این صورت ممکن است دوز کامل انسولین خود را دریافت نکنند. این سوزن قلمی همچنین دارای نوک سوزن پنج مخروطی است – به این معنی که تعداد بیشتری زوایای مسطح مختلف روی نوک سوزن دارد – تا “تزریق راحت‌تر و آسان‌تری را در مقایسه با نسخه‌های کم‌اریب‌تر فراهم کند”.

سوزن قلم نسل دوم نانو. این سوزن‌های قلم همچنین دارای طول 4 میلی‌متر هستند و نسخه جدیدتری هستند که با هدف کمک به کاهش درد کاربران هنگام تزریق انسولین و احتمالاً ضربه زدن به بافت عضلانی، انجام می‌شود. آنها همچنین دارای یک طراحی ارگونومیک جدید هستند که BD می گوید از طریق آن ثابت شده است مطالعات بالینی برای “ارائه یک تجربه تزریق راحت تر و راحت تر.”

سوزن خودکار AutoShield Duo. این یک سوزن خودکار ایمنی با طراحی ویژه است که در آن سوزن در یک محافظ دوگانه در هر دو انتهای سوزن قرار می گیرد تا از قرار گرفتن در معرض سوزن جلوگیری کند و آسیب در هنگام تزریق و دفع را کاهش دهد. این فقط در طول 5 میلی متر عرضه می شود.

سوزن های قلم BD را کاوش کنید

سوزن های خودکار Unifine توسط Owen Mumford

اوون مامفورد، سازنده دستگاه‌های پزشکی بریتانیایی، نام بزرگ دیگری در زمینه سوزن‌های قلم است، اگرچه در ایالات متحده به اندازه BD شناخته شده نیست. محصولات آنها که در حال حاضر ارائه می شوند عبارتند از:

Unifine Pentips. رایج ترین نام تجاری از Owen Mumford که از اواخر دهه 1990 وجود داشته است. این شرکت می‌گوید که آنها برای “کاهش نیروی نفوذ برای حمایت از راحتی بیمار و کاهش احساس ضربه” با فناوری دیواره سوزنی نازک طراحی شده‌اند که میزان نیروی شست مورد نیاز برای تزریق انسولین از طریق قلم را محدود می‌کند. این ویژگی برای کمک به کاهش آرتریت انگشت شست طراحی شده است. این ها در اندازه های 4، 5، 6، 8 و 12 میلی متری موجود هستند و هر کدام دارای سنج های مختلفی برای انتخاب هستند.

پنتیپس پلاس این انواع سوزن های قلم Unifine یک ویژگی ایمنی یکپارچه برداشتن سوزن را ارائه می دهد. با استفاده از آنچه “فناوری کلیک ایمن” نامیده می شود، سوزن قلم دارای یک محفظه اضافی است تا بتوانید راحت تر سوزن را پس از استفاده دور بریزید. این می تواند به ویژه زمانی مفید باشد که در حال حرکت هستید و نمی توانید بلافاصله سوزن استفاده شده را در یک ظرف تیز پزشکی قرار دهید. این سوزن قلم همچنین در طول های 4، 5، 6، 8 و 12 میلی متر و گزینه های گیج 32 تا 29 میلی متری عرضه می شود.

SafeControl. سوزن‌های خودکار Unifine SafeControl یکی از جدیدترین نوآوری‌های Owen Mumford است که در سال 2020 به عنوان یک سوزن قلم ایمنی محافظ شبیه به AutoShield BD معرفی شد تا محافظت بیشتری در برابر ضربه‌های تصادفی سوزن و دقت دوز بهتر ارائه دهد. مانند سایر سوزن های قلم، آن را روی قلم انسولین بچرخانید و سپس درپوش را بردارید تا سوزن نمایان شود. اما این یکی دارای زبانه فشاری بر روی سوزن قلم است که به کنترل یک دست پس از تزریق اجازه می دهد تا سوزن قلم را برداشته و قسمت تیز آن را بپوشاند. همچنین نشانگر ایمنی نارنجی بصری و یک کلیک شنیدنی وجود دارد که نشان می دهد سوزن محفوظ است و دیگر خطرناک نیست. این ها در طول های 5 و 8 میلی متر با گیج های مختلف موجود هستند.

سوزن های قلم Unifine را کاوش کنید

سوزن قلم Novo Nordisk NovoFine

تولید کننده انسولین Novo Nordisk از زمانی که اولین قلم انسولین، NovoPen را در سال 1985 معرفی کرد، قلم های انسولین تولید می کند. خوشبختانه، اکثر آنها به طور جهانی با مارک های دیگر قلم های انسولین سازگار هستند. سوزن های آنها از “فناوری SuperFlow” ویژه خود برای بهبود جریان انسولین از طریق سوزن نازک و کاهش نیروی انسولین که وارد بدن شما می شود استفاده می کند.

NovoFine. اینها رایج ترین سوزن های قلم Novo Nordisk به همراه نسخه های NovoFine Plus هستند که در اندازه های 6 و 4 میلی متری با گیج های مختلف عرضه می شوند. این شرکت همچنین اندازه های دیگری را در گذشته ارائه می کرد، اما آنها متوقف شده اند.

NovoTwist. اینها منحصراً برای استفاده با قلم های انسولین Novo طراحی شده اند و با سایر مارک های قلم کار نمی کنند. آنها طوری طراحی شده اند که به کاربران امکان می دهند سوزن را با یک چرخش سریع و یک کلیک تغییر دهند. برای اتصال یا جدا کردن سوزن قلم NovoTwist، کافی است آن را کمی بچرخانید و به سیگنال کلیک که به درستی متصل شده است گوش دهید. این سوزن قلم فقط در اندازه 5 میلی متری و 32 گیج عرضه می شود و در مقایسه با سایر سوزن های قلمی دارای پایه صاف است تا هنگام تزریق، تماس و راحتی بیشتری با پوست شما ایجاد کند.

پوشش خودکار NovoFine. مانند سایر شرکت های تولید کننده سوزن قلم، Novo نیز دارای ویژگی محافظ مخصوص به خود به نام “NovoFine Autocover” است که به جلوگیری از ضربه زدن تصادفی سوزن و استفاده مجدد از سوزن کمک می کند. سپر محافظ در حین تزریق جمع می شود و سپس به طور خودکار سوزن را دوباره می پوشاند و در جای خود قفل می شود. این فقط در اندازه 8 میلی متر و 30 می باشد و با تمام قلم های انسولین موجود و همچنین برخی از قلم های آگونیست گیرنده GLP-1 کار می کند.

Novo Nordisk یک برنامه تخفیف و پس انداز ارائه می دهد که در آن می توانید تا 60 دلار از یک جعبه سوزن خودکار دریافت کنید. شرایط واجد شرایط بودن وجود دارد و برای این برنامه نسخه لازم است.

سوزن های قلم Novo Nordisk را کاوش کنید

ژنریک ها

همچنین تعدادی از مارک های کمتر شناخته شده در داروخانه ها و همچنین در آمازون موجود است. برخی از رایج‌ترین محصولات خارج از برند عبارتند از: TruePLUS، MedTfine، Easy Touch، Care Touch، DiaThrive و ComfortEZ. اینها در گزینه های 4 تا 8 میلی متری با گیج های مختلف عرضه می شوند و همه آنها از نظر طراحی و عملکرد تقریباً مشابه هستند.

اینها می‌توانند گزینه‌های کم‌هزینه‌تری برای کسانی باشند که سعی در مدیریت هزینه‌ها و صرفه‌جویی در هزینه‌های لوازم دیابت دارند، اما نقطه ضعف آن می‌تواند کیفیت و پشتیبانی خدمات مشتری را به خطر بیندازد.

نکاتی در مورد استفاده از سوزن قلم انسولین

تعدادی نکته وجود دارد که کاربران قلم انسولین معمولاً پس از شروع استفاده به سرعت آن ها را دنبال می کنند:

  • خنجر زدن سریع بسیاری از ما فکر می کنیم که قرار دادن آهسته سوزن در پوست می تواند آسیب کمتری به آن وارد کند، اما اینطور نیست. انجام این کار باعث آزار یا حداقل کمی ناراحت‌کننده‌تر می‌شود. فقط آن را به پوست خود بچکانید، مثل اینکه یک چسب زخم را به سرعت پاره می کنید.
  • مستقیم داخل، بیرون زوایای 90 درجه بهترین هستند. هنگام قرار دادن و برداشتن سوزن از روی پوست، سوزن را به زاویه دیگری نچرخانید، در غیر این صورت متوجه خواهید شد که درد دارد.
  • انسولین دمای اتاق بیشتر انسولین‌ها، به‌ویژه انسولین‌های پایه (پس‌زمینه) طولانی‌اثر، می‌توانند در صورت سرد بودن مایع، مانند زمانی که تازه از یخچال خارج می‌شوند، کمی پس از تزریق بسوزانند. اگر می توانید، قبل از تزریق، اجازه دهید قلم انسولین شما کمی تا دمای اتاق گرم شود.
  • آروم باش. غریزه ای که بسیاری از ما هنگام تزریق داریم این است که نفس خود را به هم فشار دهیم یا حبس کنیم، اما متخصصان مراقبت های بهداشتی اغلب به اهمیت عدم تنش کردن اشاره می کنند. بلکه قبل از تزریق یک یا دو نفس عمیق بکشید. هرچه آرامش بیشتری داشته باشید، سوزن را کمتر احساس خواهید کرد.
  • سایت های در حال چرخش اگر از همان نقطه روی پوست بیش از حد استفاده کنیم، بافت اسکار ایجاد می شود. بنابراین، محل تزریق انسولین را پیگیری کنید و محل‌ها را بر اساس آن بچرخانید. شما حتی می توانید لوازم جانبی مانند خالکوبی موقت در محل تزریق را برای کمک به پیگیری آن نقاط پیدا کنید.
در پینترست به اشتراک بگذارید

چگونه سوزن های قلم را دور بریزیم؟

این سوزن‌ها ممکن است کوچک باشند، اما همچنان زباله‌های پزشکی خطرناک محسوب می‌شوند و باید در ظروف رسمی تیز دور ریخته شوند. جوامع محلی و ایالت‌ها قوانین دفع متفاوتی دارند، گاهی اوقات به شما امکان می‌دهد آنها را در ظروف تیز قرار دهید تا مانند سرنگ‌های انسولین برای بازیافت قرار دهید.

شما می توانید راهنمای DiabetesMine ما را برای دور انداختن لوازم مصرف شده دیابت بخوانید که شامل این نکات مهم است:

  • هرگز سوزن های شل قلم را داخل سطل زباله یا مستقیماً داخل ظرف بازیافت نیندازید.
  • سوزن قلم استفاده شده را در ظرف وسایل تیز خانگی یا چیزی شبیه به آن قرار دهید که از قوانین محلی شما در مورد دفع صحیح اشیاء تیز استفاده شده پیروی می کند.
  • می توانید سوزن را با یک دستگاه مخصوص گیره سوزن مانند BD Safe-Clip گیره دهید. آنها را می توان از داروخانه محلی خود برداشت یا به صورت آنلاین سفارش داد.
  • اگر به شخص دیگری تزریق می‌کنید یا سوزن قلم او را دور می‌اندازید، بسیار احتیاط کنید تا از نیش زدن که می‌تواند باعث انتقال عفونت شود، اجتناب کنید.

خط پایین

سوزن های قلم انسولین به مراتب کمتر از سرنگ های سنتی برای تزریق انسولین ترسناک هستند. می‌توان آن‌ها را سریع و آسان به خودکار برای تحویل وصل کرد و در حین حرکت یا در سفر به راحتی حمل می‌شوند.

آنها را می توان در طول ها و عرض های مختلف یافت که ممکن است بهترین نوع پوست و بدن را داشته باشند. بنابراین، اگر از قلم انسولین استفاده می کنید یا قصد دارید، بهتر است گزینه های خود را قبل از خرید مقادیر زیاد بررسی کنید.