هنری کیسینجر: بازگشت به برجام بسیار خطرناک است.


به گزارش خبرگزاری فارس، «هنری کیسینجر» وزیر خارجه اسبق آمریکا خروج کشورش از توافق هسته ای برجام با ایران را «خطرناک» خواند.

کیسینجر 99 ساله در مصاحبه با اسپکتیتور، توافق هسته ای با ایران را که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما حاصل شد، «ناکافی» و «خطرناک» توصیف کرد.

او همچنین گفت که از ابتدا مخالف توافق بوده است. او گفت: «نظر من این بود که تأیید تعهدات ایران بسیار دشوار خواهد بود و این گفتگوها سابقه ای را ایجاد می کند که در آن پیشرفت هسته ای ایران ممکن است کمی کند شود».

کیسینجر، یکی از استراتژیست های ارشد وزارت سیاست خارجی آمریکا نیز درباره مذاکرات کنونی برای خروج آمریکا از برجام گفت: مشکل مذاکرات هسته ای کنونی این است که بسیار خطرناک است، به آنچه کافی نبود برگردید. از آغاز. “

کیسینجر و بسیاری از سیاستمداران دیگر در ایالات متحده، برجام را توافقی «ناکافی» می‌دانند، زیرا همه مؤلفه‌های قدرت جمهوری اسلامی ایران از جمله قدرت منطقه‌ای و قدرت موشکی را محدود نمی‌کند.

وزیر امور خارجه اسبق آمریکا افزود: هنوز تمام نگرانی هایی که در مورد توافق اولیه داشتم را دارم.

در سال های اخیر آمریکا و کشورهای غربی به رهبری رژیم صهیونیستی ایران را به دنبال اهداف نظامی در برنامه هسته ای خود متهم کرده اند. ایران به شدت این اتهامات را رد کرده است.

ایران اصرار دارد که به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دسترسی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندین بار از تأسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی مبنی بر انحراف برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور به اهداف نظامی پیدا نکرده‌اند.

علاوه بر این، ایران در سال 2015 توافقنامه ای را با گروه موسوم به 5+1 برای کاهش تنش بر سر برنامه هسته ای خود امضا کرد.

علیرغم اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در ماه می 2017 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت بایدن مدعی است که قصد دارد از طریق مذاکرات در وین، پایتخت اتریش، زمینه لازم برای بازگشت به توافق هسته ای برجام را فراهم کند، اما تاکنون اقدامات لازم را انجام داده است. با عمل به این وعده، به سیاست فشار حداکثری خود علیه ایران ادامه داده است.

تاکنون چندین دور مذاکرات در وین بین گروه 1+4 و ایران از یک سو و آمریکا از سوی دیگر در وین انجام شده است، اما آمریکا با مقصر دانستن و اخلال در مذاکرات مانع از رسیدن به نتیجه شده است.

آخرین دور مذاکرات در وین چند ماه پیش لغو شد. در آن زمان آمریکا و کشورهای غربی مدعی شدند که روسیه مانع از پیشبرد مذاکرات شده است. در زمان آغاز جنگ در اوکراین، مسکو گفته بود که می خواهد از غرب تضمین کند که تحریم ها علیه این کشور مانع همکاری ایران و روسیه نخواهد شد.

با این وجود، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه چند روز بعد در دیدار با حسین امیرعبداللهیان گفت که درخواست مسکو برای تضمین همکاری با ایران مانعی برای ادامه مذاکرات نیست. وی همچنین گفت: روسیه تضمین های لازم را از غرب برای همکاری در پروژه های هسته ای در چارچوب برجام دریافت کرده است.

در پی این تحولات، کشورهای غربی موضوع دیگری را روشن کردند و مدعی شدند که درخواست تهران برای حذف سپاه از فهرست سازمان های موسوم به تروریستی، مذاکرات را پایان داده است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.