والیبال قهرمانی جهان پرافتخارترین غیبت و تلاش 3 تیم برای کسب چهارمین طلا / تیم ملی دوباره با خدمه ایرانی


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان در سال 2022 به میزبانی دو کشور لهستان و اسلوونی برگزار می شود که 24 تیم از 13 تا 20 شهریور ماه 1401 در آن حضور خواهند داشت.

مرحله مقدماتی این رقابت ها از روز جمعه 13 شهریور آغاز و به مدت شش روز (18 شهریور) ادامه خواهد داشت که در آن 36 دیدار برگزار می شود و پس از این مرحله 8 تیم از دور رقابت ها کنار می روند.

نگاهی به گروه بندی در مراحل اولیه

24 تیم شرکت کننده در بیستمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان در شش گروه زیر رقابت خود را آغاز خواهند کرد.

گروه A: اوکراین، صربستان، تونس و پورتوریکو

گروه B: برزیل، ژاپن، کوبا و قطر

گروه C: لهستان، ایالات متحده آمریکا، مکزیک و بلغارستان

گروه D: فرانسه، اسلوونی، آلمان و کامرون

گروه E: ایتالیا، کانادا، ترکیه و چین

گروه F: آرژانتین، ایران، هلند و مصر

دو دیدار مرحله افتتاحیه گروه A و C به میزبانی لهستان در شهر کاتوویتس و چهار گروه باقی مانده (دوم، چهارم، پنجم و ششم) در پایتخت اسلوونی (لیوبلیانا) برگزار می شود.

از این رو تیم ملی والیبال ایران در مرحله افتتاحیه در اسلوونی به مصاف حریفان (آرژانتین، مصر و هلند) خواهد رفت.

برنامه دیدارهای تیم ملی والیبال ایران در مرحله مقدماتی مسابقات قهرمانی جهان به شرح زیر است:

5 سپتامبر: ساعت 20:00 ایران – آرژانتین

7 سپتامبر: ساعت 20:00 ایران – مصر

9 سپتامبر: ایران – هلند ساعت 20:00

در پایان مرحله گروهی دو تیم برتر هر گروه به مرحله دوم و چهار تیم برتر از رتبه سوم هر یک از شش گروه به مرحله حذفی راه خواهند یافت.

ادامه مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان در سال 2022 شامل مرحله یک هشتم نهایی، یک چهارم نهایی، نیمه نهایی و فینال و در مجموع 52 مسابقه (گروهی و حذفی) خواهد بود و این مسابقات قهرمان را مشخص می کند.

16 تیم راه یافته به مرحله یک هشتم نهایی بر اساس عملکردشان در مرحله گروهی در جدولی قرار می گیرند تا حریفان آن مرحله مشخص شوند. بنابراین در مرحله یک هشتم نهایی، تیم اول با شانزدهم، دوم با پانزدهم، سوم با چهاردهم، چهارم با سیزدهم، پنجم با دوازدهم، ششم با یازدهم، هفتم با هفتم. دهم، و تیم هشتم در برابر نهم. این مرحله از شنبه 12 سپتامبر به مدت چهار روز آغاز می شود و با هشت دیدار در گلیویتس (لهستان) و لیوبلیانا (اسلوونی) دنبال می شود.

مرحله یک چهارم نهایی مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان 2022 چهارشنبه و پنجشنبه 16 و 17 شهریورماه در دو شهر گلیویتس و لیوبلیانا با برگزاری چهار دیدار برای تعیین چهار تیم برتر این دوره از مسابقات برگزار می شود. مرحله نیمه نهایی و پایانی این رقابت ها به ترتیب روزهای شنبه و یکشنبه 19 و 20 سپتامبر به میزبانی شهر کاتوویتس لهستان برگزار می شود.

روسیه گمشده بزرگ!

پیش از این قرار بود روسیه میزبان مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان در سال 2022 باشد، اما فدراسیون جهانی به دلیل تحولات منطقه ای و حمله این کشور به اوکراین از میزبانی این کشور خودداری کرد.

فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) لهستان و اسلوونی را به عنوان میزبان مسابقات قهرمانی مردان جهان در سال 2022 انتخاب کرد.

علاوه بر این، طبق مقررات FIVB و لهستان و اسلوونی که قبلاً برای این رویداد راه یافته بودند، اوکراین به عنوان تیم بعدی در رده بندی جهانی جایگزین روسیه می شود.

غیبت روسیه پرافتخارترین تیم این رقابت ها با 11 مدال شامل 6 مدال طلا، دو نقره و 3 برنز این شانس را به برزیل، ایتالیا و لهستان داد تا چهارمین قهرمانی جهان را قطعی کنند.

اعلام برنامه کامل فاز اولیه

برنامه کامل مسابقات مقدماتی قهرمانی مردان جهان به شرح زیر است:

جمعه چهارم شهریور

برزیل – کوبا ساعت 13:30

ژاپن – قطر ساعت 16:30

ایالات متحده آمریکا – مکزیک 20:00

فرانسه – آلمان 20:00

لهستان – بلغارستان ساعت 23:00

اسلوونی – کامرون 23:00

شنبه پنجم شهریور

ترکیه – چین ساعت 13:30

هلند – مصر ساعت 16:30

ایران – آرژانتین ساعت 20:00

تونس – پورتوریکو 20:00

اوکراین – صربستان ساعت 23:00

ایتالیا – کانادا ساعت 23:45

یکشنبه 6 شهریور

کوبا – قطر ساعت 13:30

برزیل – ژاپن ساعت 16:30

آلمان – کامرون 20:00

آمریکا – بلغارستان 20:00

فرانسه – اسلوونی ساعت 23:00

لهستان – مکزیک ساعت 23:00

دوشنبه 7 سپتامبر

کانادا – چین ساعت 13:30

آرژانتین – هلند ساعت 16:30

ایران-مصر ساعت 20:00

صربستان – پورتوریکو 20:00

اوکراین – تونس ساعت 23:00

ایتالیا – ترکیه ساعت 23:45

سه شنبه 8 شهریور

برزیل – قطر ساعت 13:30

ژاپن – کوبا ساعت 16:30

فرانسه – کامرون 20:00

مکزیک – بلغارستان 20:00

اسلوونی – آلمان 23:00

لهستان – ایالات متحده آمریکا 23:00

چهارشنبه 9 شهریور

آرژانتین – مصر ساعت 13:30

کانادا – ترکیه ساعت 16:30

ایران – هلند ساعت 20:00

صربستان – تونس 20:00

اوکراین – پورتوریکو ساعت 23:00

ایتالیا – چین ساعت 23:45

روسیه؛ پرافتخارترین تیم مسابقات

والیبال مردان روسیه با شش مدال طلا، سه مدال نقره و سه مدال برنز (12 مدال) پرافتخارترین کشور در مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان است. البته این کشور در دوران اتحاد جماهیر شوروی شش مدال طلا کسب کرد و از زمان فروپاشی شوروی سابق، تیم ملی والیبال مردان روسیه موفق به کسب مدال طلا نشد. این تیم امسال به دلیل درگیری اخیر با اوکراین از مسابقات کنار گذاشته شد. تیم های ملی والیبال مردان برزیل (سه طلا و دو نقره)، ایتالیا (سه طلا و یک نقره) و لهستان (سه طلا و یک نقره) رتبه های دوم تا چهارم پرافتخارترین تیم های این رقابت ها را به خود اختصاص داده اند.

در مجموع در 19 دوره گذشته این رقابت ها هفت کشور صاحب مدال طلا شده اند، جمهوری چک با دو طلا و چهار نقره، آمریکا با یک طلا و دو نقره و آلمان از پنجم به هفتم با یک قهرمانی نزدیک شده اند. جدول برندگان مدال در شماره در مجموع 18 کشور در 19 دوره گذشته مسابقات والیبال قهرمانی مردان مدال کسب کرده اند.

هفتمین حضور ایران، باز هم با سرمربی تیم ملی

تیم ملی والیبال ایران در سال 2022 برای هفتمین بار در مسابقات قهرمانی مردان جهان شرکت می کند که بهترین عنوان این تیم اسلوبودان کوویچ در سال 2014 و مقام ششمی بود. ایران در سال 1970 برای اولین بار در مسابقات قهرمانی مردان جهان به میزبانی بلغارستان شرکت کرد و از بین 24 تیم شرکت کننده با چهار برد و هفت باخت در رده بیست و یکم قرار گرفت.

رویداد 1998 ژاپن دومین حضور ایران در مسابقات قهرمانی مردان جهان بود و تیم ملی کشورمان در بین 24 تیم شرکت کننده با 3 شکست متوالی به عنوان نوزدهم دست یافت. در سال 1385، سرزمین آفتاب تابان بار دیگر میزبان مسابقات قهرمانی مردان جهان بود که تیم ملی والیبال ایران برای سومین بار در این مسابقات شرکت کرد و پس از 5 شکست متوالی در رده بیست و یکم قرار گرفت.

تیم ملی والیبال ایران در سال 1389 برای چهارمین بار به مسابقات قهرمانی مردان جهان راه یافت و با هدایت حسین مانداری در این مسابقات به میزبانی ایتالیا شرکت کرد. تیم ملی کشورمان با یک برد و دو باخت برای دومین بار عنوان نوزدهم را از آن خود کرد. والیبال ایران در مسابقات قهرمانی مردان جهان در لهستان و 2014 بهترین نمایش خود را داشت که تیم ملی با هدایت اسلوبودان کواچ در ششمین حضور خود در رده ششم قرار گرفت.

تیم ایران در مرحله مقدماتی این رقابت ها با تیم های فرانسه، ایتالیا، آمریکا، پورتوریکو و بلژیک همگروه بود و با چهار پیروزی (ایتالیا، آمریکا، بلژیک و پورتوریکو)، یک شکست (فرانسه) و 11 برد. با امتیاز به عنوان تیم دوم گروه به مرحله نهایی رسیدند. سپس او به معراج رفت. شاگردان کواچ در دور دوم موفق شدند استرالیا، آرژانتین و صربستان را شکست دهند و با قبول شکست مقابل لهستان به عنوان تیم سوم گروه به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کنند.

تیم ملی والیبال ایران در مرحله یک چهارم نهایی مقابل فرانسه و آلمان شکست خورد و در مرحله نیمه نهایی مغلوب روسیه شد و به مقام ششم این رقابت ها دست یافت. تیم های لهستان، برزیل، آلمان، فرانسه و روسیه نیز مقام های اول تا پنجم را به خود اختصاص دادند.

مسابقات جهانی والیبال مردان در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار به میزبانی ایتالیا و بلغارستان برگزار شد و در پایان این رقابت ها تیم ملی والیبال ایران در رده سیزدهم قرار گرفت. تیم ملی کشورمان در مرحله مقدماتی با چهار برد (بلغارستان، فنلاند، کوبا و پورتوریکو) و یک شکست (لهستان) به عنوان تیم دوم گروه D به دور بعد صعود کرد.

شاگردان ایگور کولاکوویچ در دور دوم در گروه G این رقابت ها در سه دیدار مقابل بلغارستان، کانادا و آمریکا شکست خوردند و از صعود به مرحله بعد بازماندند و در رده چهارم گروه قرار گرفتند. تیم ملی والیبال مردان ژاپن که در سال های 1970 و 1974 دو مدال برنز کسب کرد، قدیمی ترین تیم پرافتخار قاره آسیا در این مسابقات است.

ترکیب تیم ایران برای مسابقات امسال

میلاد عبادی پور (کاپیتان)، امیرحسین اسفندیار، مرتضی شریفی، محمد جواد منانی نژاد، علی اصغر میجرد، امیرحسین توخته، مهدی جلوا، شهروز همایونفرمانیش، امین اسماعیل نژاد، صابر کاظمی، جواد واعظا، محمد واعظا، محمد طاهیر و محمد طاهر را تشکیل می دهند. . . بازیکنان تیم ملی والیبال ایران. آنها در مسابقات قهرمانی مردان جهان در سال 2022 حضور دارند.

بهروز عطایی به عنوان سرمربی، اکبر محمدی (سرپرست)، علیرضا طلوکیان و احمد لاهوتی (مربی)، حسین خوریانی (آنالیزور)، رضا نصری (پزشک)، رضا قالی پور (درمانگر) و یانیس (مربی بدنساز) اعضای فنی را تشکیل می دهند. کادرفنی تیم ملی والیبال ایران در این مسابقات حضور دارند.

سایر میزبانان مشترک

مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان 2022 دومین دوره مشترک این مسابقات است که از 4 تا 20 سپتامبر به میزبانی لهستان و اسلوونی برگزار می شود.

نوزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان جهان به میزبانی ایتالیا و بلغارستان برگزار شد.

لهستان در سال 2022 برای دومین بار میزبان مسابقات قهرمانی مردان جهان خواهد بود و در سال 2014 نیز میزبان این مسابقات بوده و در سال های 2014 و 2018 عنوان قهرمانی را کسب کرده است. از سوی دیگر، اسلوونی میزبان سال 2022 برای اولین تجربه جهانی خود آماده می شود.

تاکنون دو دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان کشور های آرژانتین، برزیل، بلغارستان، جمهوری چک، فرانسه، ژاپن و روسیه برگزار شده است. یونان و مکزیک نیز تجربه میزبانی را داشته اند.

مدال آوران قهرمانی جهان مردان در دوره های مختلف

میزبان، مدال آور، تیم چهارم، تعداد تیم های شرکت کننده و رده بندی ایران در 19 دوره اخیر مسابقات قهرمانی مردان جهان به شرح زیر است:

چکسلواکی، 1949: اتحاد جماهیر شوروی – چکسلواکی – بلغارستان – رومانی (10 تیم)

اتحاد جماهیر شوروی، 1952: اتحاد جماهیر شوروی – چکسلواکی – بلغارستان – رومانی (11 تیم)

فرانسه، 1956: چکسلواکی – رومانی – اتحاد جماهیر شوروی – لهستان (24 تیم)

برزیل، 1960: اتحاد جماهیر شوروی – چکسلواکی – رومانی – لهستان (14 تیم)

اتحاد جماهیر شوروی، 1962: اتحاد جماهیر شوروی – چکسلواکی – رومانی – بلغارستان (21 تیم)

چکسلواکی، 1966: چکسلواکی – رومانی – اتحاد جماهیر شوروی – آلمان شرقی (22 تیم)

بلغارستان، 1970: آلمان (شرق) – بلغارستان – ژاپن – اسلواکی (24 تیم – ایران بیستم)

مکزیک، 1974: لهستان – اتحاد جماهیر شوروی – ژاپن – آلمان (شرق) (24 تیم)

ایتالیا، 1978: اتحاد جماهیر شوروی – ایتالیا – کوبا – کره جنوبی (24 تیم)

آرژانتین، 1982: اتحاد جماهیر شوروی – برزیل – آرژانتین – ژاپن (24 تیم)

فرانسه، 1886: ایالات متحده آمریکا – اتحاد جماهیر شوروی – بلغارستان – برزیل (16 تیم)

برزیل، 1990: ایتالیا – کوبا – اتحاد جماهیر شوروی – برزیل (16 تیم)

یونان، 1994: ایتالیا – هلند – ایالات متحده آمریکا – کوبا (16 تیم)

ژاپن، 1998: ایتالیا – یوگسلاوی – کوبا – برزیل (24 تیم – ایران نوزدهم)

آرژانتین، 2002: برزیل – روسیه – فرانسه – یوگسلاوی (24 تیم)

ژاپن، 2006: برزیل – لهستان – بلغارستان – صربستان و مونته نگرو (24 تیم – ایران بیست و دوم)

ایتالیا، 2010: برزیل – کوبا – صربستان – ایتالیا (24 تیم – ایران نوزدهم)

لهستان، 2014: لهستان – برزیل – آلمان – فرانسه (24 تیم – ایران ششم)

ایتالیا و بلغارستان 2018: لهستان – برزیل – آمریکا – صربستان (24 تیم – ایران سیزدهم)

لهستان و اسلوونی 2022:

انتهای پیام/