واکنش آمریکا و اتحادیه اروپا به شهادت خبرنگار الجزیره


به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه آمریکا و سخنگوی اتحادیه اروپا به شهادت «شیرین ابوعاقله» خبرنگار ارشد شبکه خبری «الجزیره قطر» حین تهیه گزارش از شهر «جنین» در فلسطین اشغالی، واکنش نشان دادند.

به گزارش منابع خبری، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا غروب چهارشنبه به وقت تهران گفت، ایالات متحده خواستار تحقیقات شفاف درباره قتل خبرنگار الجزیره است.

«پیتر استانو» سخنگوی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در توییتی نوشت: « اتحادیه اروپا این قتل را به شدت محکوم می‌کند. یک تحقیق مستقل و کامل برای روشن شدن آنچه اتفاق افتاده و به محاکمه کشاندن افراد مسئول مورد نیاز است. هدف قرار دادن خبرنگاران غیرقابل قبول است.»

نظامیان رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه در یورش به جنین در کرانه باختری ابوعاقله خبرنگار فلسطینی شبکه «الجزیره» را در حالی که جلیقه خبرنگاری به تن داشت، به شهادت رساندند و «علی السمودی» تهیه‌کننده این شبکه را زخمی کردند.

شبکه «الجزیره» با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، در یک جنایت فجیع که نقض قوانین و عرف بین‌الملل است، نظامیان رژیم اشغالگر صهیونیستی با خونسردی خبرنگار الجزیره را ترور کردند. 

از سوی دیگر «تور وِنِسلند» نماینده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه روز چهارشنبه در پیامی توئیتری نوشت:‌ «کشته شدن شیرین ابوعاقله با گلوله سلاح گرم که امروز صبح و حین پوشش دادن اخبار عملیات نیروهای امنیتی اسرائیل در جنین واقع در کرانه باختری اشغالی رخ داد، قویاً محکوم می‌کنم.»

«باراک راوید» خبرنگار رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه مدعی شد ارتش این رژیم از ادعای خود درباره به شهادت رسیدن «شیرین ابوعاقله» خبرنگار فلسطینی عقب‌نشینی کرده است.

راوید در پیامی توئیتری نوشت:‌ «ارتش اسرائیل از ادعای اولیه خود در این زمینه که ابو عاقله ممکن است توسط افراد مسلح فلسطینی کشته شده باشد عقب نشینی کرد».

او در ادامه نوشت: «[آویو] کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که  در حال حاضر ممکن نیست که تعیین کنیم گشوده شدن آتش از سوی کدام طرف درگیری موجب کشته شدن ابو عاقله شد».

این خبرنگار رژیم صهیونیستی افزود:‌ «کوخاوی گفت که بابت مرگ او تأسف می‌خورد و اعلام کرد که تیم ویژه‌ای برای تحقیقات میدانی درباره این حادثه تشکیل داده است».

پیش‌تر «نفتالی بنت» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی طی اکاذیبی مدعی شد، احتمال دارد که فلسطینی‌های مسلح که به صورت بی هدف اقدام به تیراندازی کرده اند، باعث شهادت ابوعاقله شده باشند.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

رژیم لاغری سریع