وجود قانون برای ارتقای سیستم آبیاری قدیم / دولت برای عیوب سیستم آبیاری هزینه ای پرداخت نمی کند


محسن کیالحسینی وی صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس از گرگان به محدودیت منابع آبی استان اشاره کرد و گفت: 2.5 میلیارد مترمکعب آب سطحی و زیرزمینی در استان داریم که در حوزه های مختلف مصرف می شود. صنعت، کشاورزی و آب آشامیدنی.

وی با بیان اینکه 80 درصد آب استان در کشاورزی مصرف می شود، ادامه داد: امسال 80 هزار هکتار از اراضی استان را به سیستم آبیاری تحت فشار و 11 هزار هکتار از اراضی استان را به آبیاری قطره ای مجهز کرده ایم. مجهز به 53 هزار هکتار زمین به سیستم آبیاری قطره ای. مجهز به ماشین آلات بارانی و آبیاری و 16000 هکتار لوله کشی آب.

به گفته مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گلستان، 25 درصد از اراضی استان مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار است و استان در نظر دارد برای افق 1404، 52 هزار هکتار دیگر را تجهیز کند.

* استقبال کشاورزان گلستانی از سیستم آبیاری تحت فشار بی نظیر / سیستم آبیاری قدیمی نیاز به ارتقا دارد

کیالحسینی وی با اشاره به استقبال بی نظیر کشاورزان گلستانی از سیستم آبیاری تحت فشار گفت: اجرای سیستم آبیاری تحت فشار از سال 90 در استان اجرایی شد و طبق قانون دو یا بیشتر برای زمین های کشاورزی هزینه نمی کنیم و مجهز به سیستم های آبیاری نوین هستیم. کاستی های زیادی در این زمینه وجود داشت که هزینه آن را خودشان متقبل شدند و ما از منابع دولتی نتوانستیم آن را تحمل کنیم.

وی گفت: سامانه هایی که در گذشته نصب شده باید به روز شوند و در این زمینه با خلاء قانونی مواجه هستیم که این خلاء باید توسط مراجع بالاتر رفع شود البته همه مسائل از طریق استانی قابل حل است. هستند. “

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به حمایت دولت از اجرای سیستم آبیاری نوین گفت: هزینه آبیاری قطره ای در هر هکتار 60 میلیون تومان است که از این میزان 40 میلیون تومان به صورت رایگان توسط دولت پرداخت می شود. بقیه توسط کشاورز

الحسینی گفت: قبل از اجرای سیستم آبیاری آموزش های لازم به کشاورزان داده می شود و در نهایت کشاورز خودش تصمیم می گیرد که چه نوع سیستم آبیاری را در اراضی خود اجرا کند.

پایان پیام / 83017
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.