وزارت خارجه آمریکا در تلاش است تا مذاکرات دوحه را ارائه دهد.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در پی ادعای «انریکه مورا» معاون وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا مبنی بر عدم پیشرفت در مذاکرات غیرمستقیم در دوحه، وزارت خارجه آمریکا بار دیگر ادعای خود را تکرار کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تایید به نتیجه رسیدن مذاکرات دوحه گفت: از تلاش های اتحادیه اروپا بسیار سپاسگزاریم، اما از اینکه ایران تاکنون نتوانسته پاسخ مثبتی به این اقدام اتحادیه اروپا بدهد، ناامید هستیم و هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

سفیر آمریکا گفت: در دوحه، مانند گذشته، آمادگی خود را برای اجرای توافقنامه دوجانبه در انطباق کامل با برجام بر اساس یک سال و نیم مذاکرات باز اعلام می کنیم. همانطور که CNN اعلام کرد. ما انجام دادیم”.

با این حال، ایران مانند دوحه مسائلی را در دوحه مطرح کرده است که هیچ ربطی به برجام ندارد و به نظر می‌رسد که باید تصمیمی اساسی برای بازگرداندن یا دفن این توافق اتخاذ کند. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت. نه.”

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز مدعی شد که “مذاکرات – در میانجیگری اتحادیه اروپا – نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه به بن بست رسیده است که در حال حاضر به معنای ضربه است.”

این ادعاهای مقامات آمریکایی در حالی مطرح می شود که محمد مرندی، تحلیلگر ارشد سیاسی، می گوید مذاکرات در دوحه شکست نخورده و ادامه خواهد داشت و افزود که آمریکایی ها باید تضمین هایی را که تهران می خواهد ارائه کنند. (جزئیات بیشتر)

مذاکرات لغو تحریم ها عصر دوشنبه در دوحه پایتخت قطر پایان یافت. در همین راستا به گزارش خبرنگار پرشین وی، «علی باقری» مذاکره‌کننده عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه، امشب به تهران بازمی‌گردند.

این مذاکرات روز سه شنبه در دوحه و در رأس هیئتی باقری انجام شد. او دیروز و امروز با انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات دیدار کرد. رابرت مالی قبل از او وارد دوحه شده بود. نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دوشنبه شب وارد دوحه شد و سه شنبه با محمد بن عبدالرحمن دوم وزیر امور خارجه قطر دیدار و گفت و گو کرد.

بر اساس آخرین توافق، قرار بود در پی سفر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و توافق ایران و آمریکا، لغو تحریم ها از سر گرفته شود. به همین منظور دوحه، پایتخت قطر، دیروز و امروز (سه شنبه و چهارشنبه / 7 و 8 تیر) میزبان این دور از مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا بود.

انتهای پیام/ ب
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.